Gezi

yemek.png

RUSYA’dan FAS’a 31 Farklı Ülke, Akşam Kaynatması Niyetine NE Yapıyor?

Önce lafa şu iki şeyi netleştirerek girmek lazım: İnfografik görseller dünyanın en güzel şeyi. Gerçekten öyle. Özellikle hakikaten bunu sağlayabilecek bir veriniz varsa, güvenilir bir kaynaksanız yani sabaha kadar tatlı infografikler yapabilirsiniz. Dünya üzerinde güzel hazırlanmış bir infografiğe kimse hayır demeyecektir. Hatta ileri gidiyorum, ben infografik görünce inceden coşmayan bir geek bile tanımıyorum. İkinci netleştirmemiz de şu: “Akşam kaynatması” […]

LEGOLAND

Farkında mısınız, İstanbul’da bir LEGOLAND var!

Belki dikkat etmediniz ya da üstüne kafa yormadınız ama son bir yıldır LEGO ülkemizde eskisine oranla daha fazla karşımıza çıkıyor. Sadece satış noktası ve ürün çeşitliliğinin artması değil AVM’lerde etkinlikler düzenleniyor, yeni gelen ürünler için lansmanlar yapılıyor. Son bir senedir devam eden bu atılımın arkasında geçen sonbaharda LEGO’nun Türkiye ofisini açmasından başka bir sebep yok. […]

Nintendo 1

UNIVERSAL ve NINTENDO El Sıkıştı, Lunaparklara Mario Geliyor!

Farkındayım, ülke olarak maalesef şöyle köklü bir “tema parkı” kültürümüz yok. Gençlik Parkı, Tatilya, Bostancı Lunaparkı gibi yerler ve bir de yazın kurulan küçük panayırlar sağ olsun lunapark anılarımız bol her birimizin. Ama Disneyland gibi, Universal Parks & Resorts gibi çok sevilen başka karakterleri alıp onları hız trenlerine, korku evlerine, özel oyuncaklara çeviren bir tema […]

toy_story_wallpaper_by_artifypics-d5gss19

Asla Gidemeyeceğiz Ama Bu Hayran Olmamıza Engel Değil: Çin’de Toy Story Oteli Açılıyor

Elinde var olan markaları ürünleştirmek konusunda, kime sorarsanız sorun şu dünya üzerinde tek bir lider var: Disney. Adamlar yabancıların “merchandising” dediği konu üzerine resmen ihtisas üzerine ihtisas yaptılar. Herhalde bu mevzunun ağa babası da kökeni ta Walt Disney’nin hayatta olduğu döneme dayanan Disneyland parkları. Dünyanın en popüler lunaparkları arasında yer alan bu küresel fenomen, hızlı […]

derbeder

Çok Boş Adam Olmak: Dünyadaki Bütün Starbucks’ları Ziyaret Etmek İçin Yola Çıkan Adam

Rafael Lozano, 1997 yılında dünyadaki bütün Starbucks şubelerini ziyaret etmek ve kahvesinden içmek için yola çıkmış. Şu zamana kadar da 11.773 şubeyi ziyaret etmiş. “Abi sen hayırdır, babadan para kaldı galiba?” şeklindeki sorulara “Daha önce benzeri yapılmamış, özgün bir şey yapmak istedim” diyor. Geçen yıl İstanbul’dan geçmiş bir rüzgar gibi, sitesinde görebilirsiniz: http://www.starbuckseverywhere.net/ Hele […]

lambeau-field

Dünya Gözüyle Bir Ziyaret Etmeden İçimizin Rahat Etmeyeceği 14 Spor Mabedi

Belki fark etmişsinizdir; biraz kıyıda köşede kalıyor ama bizim baya esaslıca oralarda duran bir “Gezi” kategorimiz var. Baya “gezi” işte, ne anlıyorsanız o. Gezmenin, tozmanın da geek’leri var aramızda. En nihayetinde gezip gördüğümüz yerlerden de hikayeler çıkartabiliyor, bir şeyleri tutkuya dönüştürebiliyor, hakkında sonsuza kadar giden konuşmalara başlayabiliyoruz. Gezmek güzeldir diye düşünüyoruz anlayacağınız. Bir de işin […]

google_smarty_pins

Google Smartypins ve GeoGuesser – Haritalardan Muhteşem Oyunlar!

2000’li yıllar Marty McFly‘ın hoverboard’unu sunmadı bize ama, en az o kadar cool (kuğul) bir başka icat sundu: Google Maps! Geçtimiz yıllarda su altında, insan vücudunda, dünyanın en büyük müzelerinde, elalemin sokağında ve arka bahçesinde gezmeye izin veren, üzerinde Monopoly ve Lego oynanabilen Google Maps, şimdi de aklınızı ve bilginizi sorguluyor. Google Smarty Pins, genel […]

akihabara

Her Otaku İçin Yeryüzündeki Cennet: Akihabara

Geçtiğimiz on gün içinde acaba Dünya’da Cennet’i bulmamız mümkün mü bunun cevabını aradım Tokyo sokaklarında. Gezintim beni Tokyo’nun Asakusa, Shibuya, Ueno gibi güzide yerlerine götürdü, tabii ki esas bulunmam gereken yeri biliyordum ve  buraya ne kadar geç gidersem zaferimin o kadar tatlı olacağını da. Sonunda daha fazla oyalanmadan her Otaku’nun birgün yollarını arşınlamak istediği yere adımımı […]

12kingda_ka2

Dünyanın 10 Farklı Yerinden 10 Ölümcül RollerCoaster

Yaşım henüz ufakken, annemlerle ne zaman Ankara’ya gelsek, Gençlik Parkı’na giderdik. Boyum henüz ortalama bir Pikachu’yu geçememiş olduğundan, genelde binebildiklerimin listesi Dönme Dolap, Çarpışan Arabalar, Atlıkarınca ve havuzun içerisindeki yunuslardan ibaret bir şekilde kalırdı, daha da ilerlemezdi. Oysa ki benim bir gizli arzu objem vardı. RollerCoaster. Evde devamlı RollerCoaster Tycoon oynuyor ve o hız trenlerine […]