Kitap

the_metamorphosis_by_xmihax-d5k11yv

Bayramdan Fırsat Bildik: TEK SOLUKTA Okumalık BEŞ Farklı EDEBİYAT Şahanesi!

Şu üç günlük bayram tatili herkes için farklı bir fırsat demek oluyor sanırsam. Kimine uzun süredir göremediği ailesini ziyaret, kimisine de üç gün işe gitmeyeceğine sevinip kafa dinleme fırsatı… Ne olursa olsun, şu güzelim üç günü güzel ve faydalı geçirmek için minik bir liste hazırlayalım sizlere dedik. Birkaç saate, bilemediniz bir güne kolayca bitebilecek; ama […]

9108caef02c7913f320405531c86a119

Kaybedilmiş Cennet, FREEMAN’a Emanet! – MILTON’ın PARADISE LOST’u Ekranlara Geliyor!

Size çok samimi bir itirafta bulunacağım: Bölümümü ve işimi gerçekten çok seviyorum. Özellikle de geek dünyasına dair yorumlanacak bir olayda ikisinin çizgileri birleştiğinde, gerçekten şahane hissediyorum kendimi. Çok değil, geçenlerde yaptığım şöyle bir haber sayesinde aynı şeyleri düşünüyordum ki, üzerinden çok geçmeden yine benzer duyguları yaşayabilmek için elime bir fırsat geçti sonunda. Umarım birazdan bahsedeceğim meselede sizler de […]

tumblr_n4mimayaTs1r0vt94o4_1280

ANİME/ANİMASYON Dünyasının ENGEL TANIMAYAN 6 Müthiş Karakteri!

Animatik dünyanın sayısız cesur ve zeki, fiziksel anlamda önüne taş koyulmuş olsa da engel tanımayan birbirinden şahane o farklı altı karaktere bir saygı duruşuna ne dersiniz? Takdir edilesi çabaları sayesinde, çevrelerine sağladıkları katkılar ve bizlere hissettirdikleri o başaramayacağımız hiçbir şeyin olmayışı duygusuyla, böyle bir listeye girmeyi hak ediyorlar, öyle değil mi? Çünkü engel tanımayan kahramanlar […]

2a54sda5s4d

MÜTHİŞ Bir Video Serisi Geliyor, Taş Gibi MİTOLOJİ Konuşacağız: Ama Önce Okuyun!

Mitoloji geekleriyle mi irtibattayım acaba? Güzel! O halde size çok yeni bir video serimiz üzerine birkaç kelam etme isteğiyle bu yazıyı yazıyor olduğumu belirtmek isterim. Geekyapar YouTube kanalının biriciği, güzel kelebeği Aybike’nin şahsi kanalını da takip ediyorsunuzdur umarım? Zira bizim Geekyapar kanalında American Gods incelemelerimiz üzerine, kendisinin mitolojik konulara fazlaca coştuğunu öğrendim. Daha fazla öğrenmek ve elbette […]

Kıyametin Sineması

“KIYAMETİN SİNEMASI” – FATİH YÜRÜR’den MUTLAKA Başucu Etmelik Kitap!

Bilginin en ulaşılabilir olduğu, buna rağmen (belki de bundan ötürü) takibi en zor olan çağda yaşıyoruz Geekyapar ahalisi. Biz kendi ülkemizdeki gündemi algılamak için internet başında uğraş sarf ederken şu an Afgan dağlarında doğumunun ilk tohumları atılan bir silahlı örgüt halifeliğini pekala ilan ediyor olabilir. Ya da Meksika’da uyuşturucu kartelleri devlet aygıtlarını kullanarak muhalif öğrencilere […]

Captain Phasma

STAR WARS Genişletilmiş Evreninde EP. 8 Hazırlıkları Başladı: JOURNEY TO THE STAR WARS: THE LAST JEDI

Takip ediyor musunuz bilmiyorum, ama Disney Star Wars evreninin Genişletilmiş Evren kısmına yığınla içerik koyuyor. Neredeyse her ay yeni bir çizgi roman, ya da yeni bir roman yayınlanıyor. Animasyon cephesinde Rebels’ın açtığı yollar ve resmileştirdiği hikayelerin zaten haddi hesabı yok. Oyun cehpesinde EA de meseleye çok yakın bir süre içerisinde öyküsel olarak dahil olacak diye umuyoruz. E […]

2nd December 1955: John Ronald Reuel Tolkien ( 1892 - 1973) the South African-born philologist and author of 'The Hobbit' and 'The Lord Of The Rings'.  Original Publication: Picture Post - 8464 - Professor J R R Tolkien - unpub.  Original Publication: People Disc - HM0232   (Photo by Haywood Magee/Getty Images)

EOWYN’den Güç Yüzüğü’ne; YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’ndeki 4 MACBETH Göndermesi!

Shakespeare dosyasında son haftaya da gelmiş bulunmaktayız sevgili geekler, hayırlı uğurlu olsun. Madem son hafta ve son Shakespeare dosyası diyerekten giriştiğim bu özel yazının konusunu biraz daha geek damarlarınıza kan verecek bir alana çekmek istedim. Bilmem ne dersiniz: Bir adet Tolkien sosu kaplı Shakpesare keki alır mıydınız efendim? Dört maddede Tolkien’ın Shakespeare’den esinlendiği değişik Macbeth […]

şekspir

Üç Kilit Teması Üzerinden: 1500 Kelimede SHAKESPEARE

Edebiyat severler, Shakespeare geekleri; toplanın! Geek Dosya’nın “Kelimelerin Adamı” ayında geldiğimiz üçüncü hafta için, sizlere bu sefer bu şairi tanıma yöntemlerini anlatacağım. Shakespeare kim, nasıl biri, ne tür bir manyak minvalindeki bilgileri, eserlerindeki repliklerden analiz yöntemiyle çekip çıkarmaya ne dersiniz mesela? Öylece salt bilgiye giden kısa beton yol yerine; dolaylı ve tatminlik duygusu uyandıracak renkli taşlarla […]

a65sd4asd

SHAKESPEARE v. MARLOWE – YAHUDİLİK Esaslı Oyunların Savaşı

Shakespeare neydi? Shakespeare sevgiydi, Shakespeare emekti. Shakespeare edebiyattı, aşktı. Shakespeare tam anlamıyla kelimelerin adamıydı. Peki tüm bunlara rağmen Shakespeare gerçekte kimdi? Bizi ilgilendiren elbette ki tarihi öz geçmişi değil; en azından şu noktada. Bizi daha çok alakadar eden husus, Shakespeare’in var oluşundaki şüphecilikten temellenen kanıtlar üzerine yorumlamalar olacak. Biraz karışık mı geldi? Aslında hiç de öyle […]

Fahrenheit 451 01

Çıkışından 64 Sene Sonra, FAHRENHEIT 451’in “Dokunulmaz” Statüsüyle Hesaplaşma

Fahrenheit 451 1953’te çıktı piyasaya. Raflardaki yerini aldığı ilk gün belli değildi belki, ama kısa süre içerisinde kitabın bilim kurgu edebiyatındaki yerinin özel olacağı aşikardı. Bugün gerçekten de Cesur Yeni Dünya‘ların, 1984‘lerin yanında distopya edebiyatının üç büyük atlısından biri olarak anılıyor. Peki neden? Bugün okunduğunda gölgesi nereye aksediyor? Bu distopik, bilimkurgu Ray Bradbury romanının bu kadar popüler olması […]

Who What Wear And Cadillac's 50 Most Fashionable Women Of 2013 Event

JESSICA JONES Tecrübesi Boşa Gitmemiş: KRYSTEN RITTER Yeni Bir ROMAN Yazıyor!

Jessica Jones ile gönüllerimize imparatorluğunu kurmadan önce de gayet sevilen bir aktristi Krysten Ritter. Rolleriyle, özellikle de Don’t Trust the B- in Apartment 23 bünyesindeki etkileyici performansıyla birçok hayranın gönlüne girebilmişti. Diğer yapımlarından sonra geek damarlara adrenalin pompalayan rolü Jessica Jones ile iyice gözümüzde parlayınca önünü alamadık kendisinin. E şimdi söyleyin, JJ portresiyle hanginiz sevmedi […]

goldencompass_asset0_vf3

KUZEY IŞIKLARI Yine Yanacak: PHILLIP PULLMAN Yeni Serisini Duyurdu!

Karanlık Cevher serisi okuyucularına şahane haberler getirdik! Philip Pullman’ın, zamanında Altın Pusula ismiyle filme de uyarlanmış olan şahane serisi Karanlık Cevher için devam serisi güzellikleri bir bir akıverdi adeta! His Dark Materials olarak adlandırılan serimize, The Book of Dust isminde yeni bir alt seri yolda, hem de Pullman’ın bizzat kendi ağzından şahane açıklamalar beraberinde: “Hayranlarımın tweetlerinden […]

Geek Dosya Korku 02

GEEK DOSYA: Edebi Korkunun Sinematik Dünyadaki Işıltıları

Korku yapımları arasında, kendi familyasının kulvarında çok daha etkili olduğunu düşündüğüm bir tür var: Korku edebiyatı. Normal şartlar altında ciddi bir korku filmi izlemekten hep geri dursam da, üzerimde yine birtakım problemler yarattığını söyleyebilirim. Hatta öyle ki, korkutucu temalara sahip kitapları okuduğumda, daha az etkilendiğimi düşünmüşümdür her zaman. Çünkü görsel olarak duyumsadığım bir yapımın, kısa […]

Brandon_stark_the_builder_by_feliche

GAME OF THRONES Fihristi #2: Mimar Brandon STARK Kimdir?

Game of Thrones’a ve ötesinde sakladıklarına ilgi çok büyük. Diziyi izleyen hemen hemen herkes dizinin uyarlandığı dokuz kitabın ve bir ansiklopedinin anlattıklarını çok merak ediyor. Ancak o dokuz sayısı çoğunu ürkütüyor ve ne yazık ki çoğunluk kendini kitaplardan mahrum bırakıyor. Bunu anlayabiliyorum, tamam aslında anlamıyorum ama en azından kabul ediyorum. Bu yüzden, en güçlü kozu […]

george-rr-martin

GEORGE R. R. MARTIN, Bize Bu Yıl Çıkacak Deme, İnanırız…

Ben, Kış Rüzgarları’nı elime alacağım konusunda umutlanmaktan hayli yoruldum. 2014’ten beri her yıl bir müjde veriliyor kitabın çıkmak üzerine olduğuna dair. Sonra Martin Efendi çıkıp, sandığımdan daha geç bitecek herhalde ya, diyor ve tüm umut, heves, heyecan gırtlağımızda takılı kalıyor. Bu yüzden her hayal kırıklığı ardından bir daha heyecanlanmayacağım diyorum, çıkacağı varsa çıkar. Ama bir şeyin […]