Kitap

Jules_Verne_in_1892

Hayal Gücünün Sınırlarında Fink Atan Öyküleriyle Okumayı Sevdiren İsim: JULES VERNE

Kitap okuma alışkanlığı genel olarak çocuk yaşlarda kazanılan ve ilginizi çeken şeylerin yazıya dökülmesi ile yepyeni dünyalara dalmanıza yardımcı olan bir yetenektir. Evet, yetenektir. Özellikle bizim gibi okuma oranının görece düşük olduğu ülkelerde okumak, anlamak, yazmak ve yorumlamak maalesef yetenek olarak kabul görebilir. Dışarı çıkıp bunu anlamak çok daha basit, toplum olarak hemen her şeye, […]

post-1160a

BEŞ Maddede KAHRAMAN KALIPLARINI Anlattık – En Sonda İse Sizi Bir ‘CHALLENGE’ Bekliyor

Modern zamanın hikâyelerinde bizler, sıradan insanların maceralarını izlemeye alıştık. Hatta bazen onlarla aramızda benzerlikler kurabildiğimiz için, işin içine ilahi kuvvetler, seçilmiş kişi kehanetleri filan girince rahatsız bile olabiliyoruz. “Yine mi aynı hikâyeyi izleyeceğiz?”, “Ama bu tipleme artık çok klişeleşmedi mi?” gibi şikâyetlerimiz de olabiliyor. Tabii, ucundan da olsa fantastik hikâyeler okumayı sevenler için “kahraman”* dediğimiz […]

asdsadas

SPIDER-MAN: DÜŞMANCA DEVRALMA – Spidey’nin Çizgisiz Türkçe Romanı İLK DEFA Geekyapar’da!

Biz geeklerin vakit geçirmek için çok fazla seçeneği var aslında. Sevdiğimiz bir şeyin kitabını okuyabilir, filmini izleyebilir, varsa oyununu oynayabilir veyahut herhangi bir ürünü varsa kullanmak üzere satın alabiliriz. Bu konuda oldukça geniş, hatta sınırsız, bir palete sahibiz; o spesifik rengin hangi tonunu istersek bulabilmemiz çoğunlukla mümkün. Prince of Persia‘nın bir sinema filmi olarak uyarlanmasını […]

image

YAZI ÇAĞRISI: GAME OF THRONES’un Özgür Şehri VOLANTIS’te Her DÖVMENİN Bir Anlamı Var

Yazan: Ecem Türkoğlu “Eski Volantis, Valyria’nın ilk kızı diye düşündü cüce. Gururlu Volantis, Rhoyne’un kraliçesi ve Yaz Denizi’nin metresi, en kadim kanları taşıyan soylu lordların ve güzel leydilerin evi.” -Ejderhaların Dansı, Tyrion VII Volantis ve Braavos, Essos kıtasında bulunan Dokuz Özgür Şehir’in en büyükleri, en güçlüleri ve en zenginleridir. Fakat birbirlerine çok zıt özellikleri vardır. […]

Neil-Patrick-Harris-as-Count-Olaf-in-A-Series-of-Unfortunate-Events-Season-2-

Kafkesk Distopyadan Anakronizme Kadar En Can Sıkıcı İnceleme: TALİHSİZ SERÜVENLER DİZİSİ

Yazarın Önemli Notu: Baudelaire öksüzleri hakkındaki bu can sıkıcı yazı gününüzü ve gecenizi mahvetme potansiyeli taşımakta olup, bir an önce başka bir yazıya geçmeniz veya siteyi kapatıp gerçek dünyanın güzelliklerini bulmaya çalışmanız (kolay gelsin) hususunda ısrar ediyorum. Ben maruz kaldığım o lanet günden beri bilincime ve bilinçaltıma türlü işkenceler yapan bu seri hakkında bu yazıyı […]

46087793_484507398622843_1922544573358815774_n

Dördüncü Duvarı Yıkan En Eğlenceli Akademik Anlatım: ÇİZGİ ROMANI ANLAMAK

Sanat dediğimiz şey nedir? Sanatçı kimdir? Neler sanat eseri kapsamına girer? Şimdilerde sanat denilen şeylerin antik çağlarda sanat sayılmaması ya da tam tersi bir durum ne derece normal? Bunların hepsi çok güzel sorular, değil mi? Üstelik cevaplarının herkese göre değişiklik gösterecek olması da ayrı bir değerli. O halde sizlere tüm bu soruların cevaplarını ve hatta daha […]

RIDINGGG

Açıklaması Güç Olan Bilincin, Çözümlemesi Zor Anlatımı: BİLİNÇ AKIŞI TEKNİĞİ NEDİR?

Edebiyat, yapısı ve görevi gereği birçok teknik ile ifade edilebilme fırsatına sahip. Elinize aldığınız kitabın genelde anlatıcısına göre bir türün belirlendiği birçok yazım tekniği, aynı zamanda o sayfaların mensup olduğu dönemi de net çizgilerle belirlemektedir. Didaktik anlatım mı? 17. yüzyıl. Hicivle karışık roman tekniğinin benimsenmesi mi? 18. yüzyıl. Duygulara çok daha fazla yer veren bir […]

A-Womens-Thing-handmaids-tale-inspiring-feminist-resistance-1600x1380

THE HANDMAID’S TALE’İN DEVAM KİTABI GELİYOR: Gilead’ı Çok Daha Ayrıntılı Okuyacağız!

The Handmaid’s Tale‘in Hulu’da dizisi çıktığından bu yana elimden gelen her yerde bu diziyi övmeye çabaladım. İlk değerlendirmesi de dahil olmak üzere birçok yazı yazdım üzerine. Doya doya konuşma isteğim ne yazık ki dizi devam ederken bir başkasını bulamadığım için sadece yazılarla sınırlı kaldı; ama yine de geçen hafta Lafügüzaf‘ta konu edebildim. E bir de bunların üstüne […]

pexels-photo-867345

Uzaklarda Bir Gezegenden Bizi Bulan ŞİİR Sevdası Ve Dünyamızda Yazılan TÜM Şeyler

Yazı Çağrısına Cevap Veren: Diren Boran Sezen Kilyos’un acımasız  sıcaklarında bir sinek, bilinmez yuvasını terk edip şair bıyıklı genç bir oğlanın burnuna kondu. Gözleri ve kestiği kızların kalçaları arasına giren bu sinek, genç Ülkü Tamer’in bir şiir icat etmesini sağladı. O şiirde şöyle dedi genç Ülkü Tamer: Tanrı bin birinci gece şiiri yarattı, Bin ikinci gece […]

the_last_ringbearer_by_labolab-d6r5zg9

Orta Dünya’nın Olası Gerçeği THE LAST RINGBEARER Hakkında Konuşmamızın Zamanı Gelmedi Mi?

Tarihi kazananlar yazar. Bu her daim böyle olmuştur ve insanoğlu gelecekte bir gün öngörülemez radikal bir bilişsel devrim yaşamadıkça böyle olmaya devam edecektir. Okullarda okuduğumuz; hem yukarıdan hem de aile, çevre ve geleneksel medya kanallarıyla yanlardan endoktrinasyonuna maruz kaldığımız resmi tarih kazanmış olan şanslılar/güçlüler/zalimler tarafından yazılmıştır ve sorgulanamaz. Bu durum LOTR evreninde de böyledir. Yüzük Savaşı’nı Gondor/Rohan/Elf […]

horror-books-cheat_wkmwoc

Tüylerimiz Hep Diken Diken: SONBAHARIN Gergin Havasını Şu BEŞ KİTAPTA Tatsak Mı Mesela?

Artık resmi olarak sonbahar da başladığına göre, ruh halimizi ve ilgi alanlarımızı da bu atmosfere uygun yapılandıralım mı, ne dersiniz? Dökülen yapraklar, soğuyan havalar, bardaktan boşanırcasına yağan yağmurlar… Tam da evde kalıp kitap okumalık hava değil mi sizce de? Hayır, size kalkıp da “Bilmem ne kitabını yağmur yağarken pencere kenarında bir elinizde kahve, üzerinizde de […]

EPA RUSSIA LITERATURE GEORGE R.R. MARTIN ACE LITERATURE RUS

George R.R. Martin: “Hadi Ben Kitabı Yavaş Yazıyorum, Peki Senaristlerin AZ SEZON Bahanesi Ne?”

Tabii ki de hala bitmemişti… Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin, geçtiğimiz günlerde Game of Thrones dizisi üzerine birtakım ateşleyici yorumlar yapmıştı. Bir yazar olarak kendisine, yazdıklarına ve yarattığı dünyanın genişliğine çok normal bir şekilde güven duyarak, dizinin senaristlerine “Yahu benim kitaplardan daha fazla sezon dizi çıkar, beş-altıya kadar getirenler utansın.” minvalinde bir esprili laf […]

minas-tirith-image-001

GONDOR’un Elfleri ve Cüceleri Utandıracak Mimarisi: MINAS TIRITH!

Yazan: Egemen Yalçın Peter Jackson’ının sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdığı efsane üçlemesinde birçok unutulmaz sahne gördük, filmleri izlemiş birine favori sahnesini sorsanız birçok farklı cevap alabilirsiniz. Gandalf’ın Barlog ile mücadelesi, Pelenor Çayırları Savaşı, Miğferdibi yardımı, Andurill’in haklı sahibine dönüşü, Theodred’in cenazesi, Frodo’nun Gri Limanlar’dan ayrılışı bunlardan bazıları sadece, ama Gandalf’ın Minas Tirith’e doğru at […]

dispossessed1a

MÜLKSÜZLER: Tarihi, Akademik, Siyasi Ve Açıkçası Karmaşık Bir Analiz

Yazan: İsmail Demirkan Fantastik veya bilim-kurgu eserlere önyargıyla bakan insanların genelde ortak yorumu bu eserlerin “inandırıcı olmayan ögelerinin” komik olduğu ve bu durumun hikâyeyi benimseme konusunda zorluklar yarattığı yönündedir. Ancak, toplumun belirli bir kesiminde hâkim paradigma haline gelmiş bu tutumun esasında yüzeysel olduğu ve bu eserlere yanlış noktadan bakmanın bir sonucu olduğu aşikâr. Tolkien’in Middle-Earth‘ü veya Rowling’in Wizarding […]

0ff7d4ab44193444fbba5252f5ddff91

Size YERDENİZ’in Kadim Mezarlığı ATUAN’a Kadar Eşlik Edelim!

Yazan: İdil Topal Merhaba Alem-i Geek’in güzel insanı, umarım iyisindir. Yazıya bu büyük puntolarla bir çatı dikmem ve bacasına iliştirdiğim ipucu görselden ötürü şimdiden birbirimizden uzaklaşmaya başlamışsak dahi iyisindir, umarım. Ve belki önceki cümlenin seni ikinci tekille yazıya buyur etmesine veyahut malum bir romana üstünkörü yapılmış bir göndermeye ayağın takılıp sendelediğinden ötürü şu an arkamdan […]