Gamora

Gamora Guardians of the Galaxy

Marvel bu sene baya sağlam çalıştı aslında bu departmanda. Captain America: The Winter Soldier ile Black Widow’u çok kuvvetli bir yere konuşlandırdı; Romanoff’u o filmde izlemek dev bir keyifti. Sene içinde hem başını bir kadının çekeceği iki dizinin (Agent Carter ve A.K.A. Jessica Jones), hem de bir filmin (Captain Marvel) duyurusunu yaptılar. Üstelik o sırada Agents of SHIELD’da Skye’ın orijin hikayesi anlatılıyor, Agent May de önüne gelene bir tekme savuruyordu. Tam bunların ortasında, Zoe Saldana’nın Gamora’sı çıktı karşımıza. Affı yoktu, kesinlikle birisinin aşk hikayesi olmak için yaratılmamıştı ve gerçekten çok havalıydı. Bütün sene unutmadık, daha da unutacağımız sanmıyoruz.

 

Murphy Cooper

Murphy Cooper Interstellar

Eğer Captain Marvel’ı Emily Blunt oynamayacaksa, lütfen Jessica Chastain oynayabilir mi? Lütfen? Güçlü kadınları oynama konusunda muazzam bir kabiliyeti var bu kadının, kendisi o kadar etkileyici ve dokunulmaz bir auraya sahip ki, onu otomatikman karakterine taşıyor. Murphy Cooper için de bunu yaptı bu sene. Filmin başrolünde Matthew McConaughey vardı belki, ama insanlığı kurtaran şey, en nihayetinde Murphy’nin zekasıydı. Christopher Nolan, belki sırf bu yüzden bile alkışlanmalı…

 

Carol Danvers

Carol Danvers Captain Marvel

Carol Danvers’a alkış tutmayı zaten çizgi romanlar yazımızda ihmal etmemiştik. Aslında bu sene Marvel çizgi romanlarda da baya sağlam kadın karakterler yazdı. She-Hulk, Ms. Marvel, Black Widow, Spider-Woman… Ama pastanın üzerindeki çilek Kelly Sue DeConnick’in muazzam kaleminden bir defa daha çıkan Carol Danvers’dı şüphesiz. 2018’de Danvers’ın filmi gelecek. Eğer o filmin senaryosunu Kelly Sue DeConnick yazmazsa Marvel’ın benden çekeceği var!

 

Red

Red Transistor

Supergiant Games’in Bastion sonrası oyunu Transistor’dan hak ettiği kadar fazla bahsedemedik. Farkındayız bunun. Aslında ilk çıktığı gün yumulduk oyuna, bazılarımız çok sevdi, bazılarımız için ise bir Bastion değildi. Kanaat ne yönde olursa olsun, ortak tek bir görüş vardı: Red havalı bir karakterdi. Transistor’un hemen hemen her yanı gibi. Biz inanıyoruz, Supergiant Games konuşturmadan karakter sevdirme konusunda bir usta. Transistor’da da bunu gösterdiler.

 

Wonder Woman

Wonder Woman

Takip ettiniz mi bilmiyorum, ama DC Comics Wonder Woman ile harikalar yarattı bu sene. Gerçekten harikalar. Gelmiş geçmiş en iyi Wonder Woman hikayelerinden biri olduğu söylendi. Ben o kadar ileri gider miyim bilmiyorum, ama New 52’nun en iyi Wonder Woman hikayesi olduğuna kalıbımı basabilirim. Diana zaten bu listelerin gediklisidir, ama 2014’teki adeta “kendini keşfediş” hikayesiyle daha da bir sağlam girdi, daha bir unutulmazdı…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Marvel bu sene kadınlar konusunda takdirimi kazandı. Captain America’dan rol çalan Black Widow, Captain Marvel filmi/çizgi romanı, aşırı başarılı Ms. Marvel ve Agents of SHIELD’daki Skye ile May. Hepsi çok sağlam karakterlerdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.