4. Komedi

Sex Criminals 5

Ve bunu yaparken de komik olmak. Zaten orgazm olduklarında zamanı durdurabilen bir çiftten söz ediyoruz, bu bile komik değil mi? Fraction ve Zdarsky’nin bu noktada şahane bir ortaklıkları var. Zdarsky’nin ifadeye çok müsait çizim tarzı, Fraction’ın nokta atışı esprileri üzerinden harika yer buluyor kendisine. Çizgi roman okurken gülmek tabii ki şaşırtıcı bır şey değil; ama birkaç noktada insanın hakikaten yerlere yuvarlanası dahi geliyor. Burada yine övgüyü özel bir noktaya taşımak zorunda hissediyorum kendimi; hiçbir zaman komedi “haha pompa” seviyesinde de olmuyor.

Komediyi daha çok çocuksu masumiyetlerden, ikili ilişkilerden, karakter zaafiyetlerinden ve ağırlıklı olarak da dördüncü duvarı kırdığı meta anlardan çıkartıyor. Dördüncü duvar kırılıp, ana karakterler sizinle konuştuğunda bazı noktalarda bunun farkında olarak araya espriler sıkıştırabiliyorlar; ya da bazen sahnelerde Fraction bizzat araya girip müdahale edebiliyor. Bazen de yokluktan mizah çıkartıyorlar; Fat Bottomed Girls’in lisansını alamadıkları zaman üstüne koydukları notlar gibi!

 

5. Drama

Sex Criminals 1

Ama Sex Criminals silme bir komedi işi değil. Öyle de olamazdı zaten. Çünkü dedim ya, yer yer çok olgun materyallerle ilgileniyor. E bunların arasından da bir drama çıkıyor ister istemez. Bu noktada Fraction ve Zdarsky bunları çoğunlukla bir veya öteki şekilde bir mizahla çözmeye çalışıyorlar. Neredeyse tamamen drama yaratan problemleri yine seks, toplumun sekse bakış açısı ve bireyler arasındaki ilişkilerde seksin yeri üzerine.

Çok olgun bir şekilde anlatıyorlar bunları ve belki de yine o olgunluğun getirdiği bir kudretle sonunu bir gülücükle bağlıyorlar. Buna verebileceğim en iyi örnek, Suzie’nin ev arkadaşı Rachel’a yapılan ve kaba tabirle date rape olarak geçen o iğrenç davranışın öcünü aldığı sahne. Suzie mastürbasyon yapıyor, zamanı durduruyor ve derste oturmakta olan öküz herifin önünde ot içip, sigara dalını masasının altına bırakıyor. Zaman tekrar akmaya başlayınca olanlar olayın vehametine rağmen sizi gülümsetebiliyor ki; bu da bir yazar olarak büyük bir başarı ifade ediyor zaten.

 

6. İnsan

Sex Criminals 6

Geldik son, ama belki de en önemli başlığa. Sex Criminals’ın merkezinde ne seks, ne komedi, ne de drama var aslında. Sex Criminals merkezine çok harika bir şekilde portrelenmiş karakterlerini yerleştiriyor. Evet, Sex Police diyebileceğimiz karakterler görece biraz daha iki boyutlular; ama Suzie ve Jon’un o kadar çok boyutu var ki; yan karakterlerin biraz tekdüze olması gözünüze hiç mi hiç batmıyor.

Daha ilk sayıdan Suzie ve Jon ile ilgili çok mahrem diyebileceğiniz şeyleri öğrendiğiniz için karakterleri hızlıca tanıyorsunuz. Buna rağmen Fraction ve Zdarsky sizi zaman ilerledikçe şaşırtmaktan da geri kalmıyorlar. Öğrendiklerinizin bazıları sizi iyi anlamda ters köşe yapıyor ve bazen ikili zaman zaman Amerikan pop kültüründe yeri derin olan “bir ilişkide daha az haksız olan kişi kadındır” arketipine kayıp düşüyorlar; ama genel itibariyle çok iyi bir kazı çalışması yapıyorsunuz karakterlere; gittikçe daha derine iniyor ve orada altın buluyorsunuz. Böylece hem Suzie’yi, hem de Jon’u daha yakından tanıyorsunuz ve onların maceraları size daha anlamlı gelmeye başlıyor…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.