Çizgi romanlar, diğer pek çok medyumun aksine, baya tekil işlerdir aslında. İşin teknik kısmı yaratıcı kısmıyla kesişmediğinden, kreatif olarak genelde bir ya da iki kişinin sınırsız özgürlüğü vardır. Tabii ki pek çok diğer şey gibi çizgi romanlarda da editörler bir kontrol mekanizması olarak görev yaparlar; ama yine de bir esere baktığınızda, altında çoğunlukla iki imza görürsünüz ve o iki imza yapıtın tartışmasız sahibidir: Yazarlar, ve çizerler.

Marvel ve DC seneler içerisinde pek çok yazar ve çizer paylaştılar kendi aralarında. Biz bugün iki tarafın da kendisiyle özdeşleşen unutulmaz isimlerine bir göz atalım; eserin arkasındaki adamları bir tanıyalım dedik. Liste uzayıp gitmesin diye 10’la sınırlı tuttuk, çizgi roman sanatı içerisindeki önemlerini ve etkilerini birinci kriter kabul ettiğimizden de biraz eski isimlere yöneldik. Eklemek istedikleriniz varsa, yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Buyurun, başlıyoruz!

 

 

Brian Michael Bendis

1 Bendis Ultimate Spider-Man

Bu listedeki pek çok yaratıcı hem DC hem de Marvel için çalışmış, ama en ünlü ve en kuvvetli işlerini House of Ideas için üretmiş isimler; fakat Bendis’te başka bir durum var. Bendis Calibre ve Image’da geçirdiği gençlik yıllarını saymazsak neredeyse tamamen Marvel için çalıştırdı hayal gücünü. Üstelik öyle alelade şeyler için de değil. Secret War’dan House of M’e, Age of Ultron’a kadar pek çok unutulmaz event’e imza atan Bendis, Ultimate evreni için yaptıklarıyla aynı zamanda Marvel’ın 21. yüzyılını da belirleyen isimlerden oldu.

 

J. Michael Straczynski

2 Straczynski Amazing Spider Man

Stracyznski son bir iki senede takım değiştirdi, yeteneklerini DC için konuşturmaya başladı; ama ne olursa olsun çizgi roman kariyerinde en unutulmaz kısımler hep Marvel ile geçirdiği uzun seneler olacak. Joe Quesada’nın Kevin Smith – Daredevil kombinasyonuna bakıp yazar olarak çizgi roman dünyasının dışından kişilere ulaşma projesinin ilk adımıydı Straczynski, Quesada’yı da haksız çıkarmadı. Yazdığı sayısız seri ve unutulmaz eserin yanı sıra, Spider-Man’de yarattığı Morlun-Ezekiel hikayesi, kanımca Parker’ın tarihindeki en iyi öykülerden de biriydi.

 

Jack Kirby

3 Kirby Captain America

Tabii ki Marvel’ın unutulmaz yaratıcılarından söz açmışken Jack Kirby ismini zikretmemek olmaz. Mümkün değil. Marvel’ın en baba kahramanlarını şuraya listelesek, muhtemelen onda sekizinde Jack Kirby’nin parmağı çıkacaktır. Fantastic Four, X-Men ve Hulk ile yaptıklarını sadece yaratma sürecinde anmak yetmez. Sektörde Marvel Method olarak da bilinen bir yöntem vardır. Stan Lee ve Kirby senelerce bu yöntemle çalışmıştır. Lee o sırada pek çok seriyle ilgilendiği için çizere genelde bir özet verir, çizerden onu genişletmesini bekler ve son tashihi yaparken üzerinden geçer. Bu yüzden, aslında Kirby’nin o efsane hikayelerdeki parmağı, sanılandan daha fazladır…

 

Joe Quesada

4 Quesada Daredevil

Joe Quesada Marvel’ın “biraz da yetişkinlik yapalım” diyerek başlattığı Marvel Knights alt markasını devraldığında Marvel için işler hiç de iyi gitmiyordu. O Marvel Knights öyle tuttu ki, Marvel’daki patronlar aldı, Quesada’yı stüdyonun başına getirdiler. Quesada hiç pişman etmedi onları. Bugün Marvel’ın sinemadaki üstünlüğünü anlatırken sık sık Kevin Feige diyoruz, ama aslında Joe Quesada da dememiz gerekiyor; zira halkın çok sevdiği bu “Marvel biçimini” yaratan kişi Queseda’dan başkası değil.

 

John Romita, Sr.

5 Romita Spider Man No More

Babadan oğula efsanedir bunlar. Romita, Jr’ı buraya almadık, zira babadan bahsederken oğlunu da aradan çıkartacağımızı düşünüp yerini başkasına verelim dedik. Zira kendisi her ne kadar bir hayli önemli olsa da, babasının yeri başkadır. Punisher, Wolverine, Mary Jane, Kingpin, Luke Cage… Bu karakterleri yaratan adam zaten efsane olmaya yeter, ama Romita, Sr.’ın en unutulmaz işi, Ditko’dan devraldığı Spider-Man çizimleridir. Bugün Spider-Man’den ne anlıyorsak %90 Romita’nın tasarımları sayesindedir. Efsaneler efsanesi anlayacağınız…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Yorum

 1. Geçen sene sonunda yakın bir zamanda yayınlanan bir video!Çok önemli yazar ve çizerlerde konuiuyorlar videoda:

  http://vimeo.com/111181027

  Adlarını belirttiğin Stan Lee, Jack Kirby ve Steve Ditko bu üç şahıs Marveli nerelerden nerelere getirdikleri çok iyi anlatılmış,Marvelin 3 altın şövalyesi!

 2. Chris Claremont’un listede yer almaması büyük eksiklik. Yıllarca ana X-Men yayınlarının yazarlığını yapıp X-Men’in 90’lardaki ününe kavuşmasının baş aktörü olması, şimdilerde efsane olarak anılan pek çok hikayeyi kaleme alması bir yana, tüm zamanların en çok satan çizgi roman sayısının yazarıdır kendisi.

  Bir diğer unutulmuş olmasını büyük talihsizlik olarak nitelendireceğim isimse John Buscema. Avengers’a gerçek ruhunu kazandıran çizer Buscema’dan başkası değildir bana kalırsa. O muhteşem çizgileriyle zamanında neredeyse Jack Kirby ile yarışacak bir üretkenliğe sahip olması bile bir saygı duruşunu hak ediyor.

  Böyle bir listenin en olmazsa olmaz isimlerinden biri de John Byrne’dır. Hem yazarlığı hem de çizerliği ile isminden söz ettiren az sayıda çizgi roman emekçisinden biridir. X-Men’in en efsane olduğu zamanlarda serinin çizerliğini yapmakla kalmamış, hikayeleri Claremont’la beraber yazmıştır. Ayrıca Lee ile Kirby birlikteliği bozulduktan sonra düşüşe geçen Fantastic Four’u bu gidişattan kurtarıp, FF külliyatının unutulmayacak dönemlerine imzasını atmıştır.

  Bir de Jim Starlin var tabii, kozmik Marvel’ın babası. Şimdi aklınıza gelebilecek onlarca kozmik karakter ya Starlin tarafından yaratılmışlardır, ya da Starlin’in elinde bugünkü hallerini almışlardır. Kendisi yine John Byrne gibi üstlendiği serilerin hem yazarlığını hem de çizerliğini yapmaktadır genellikle.

  Bu dörtlü kesinlikle listeye alınmış olması gerekenlerdi. Bunların haricinde bir de “listeye alınabilirdi” şeklinde baktıklarım var. Onlar da şu şekilde:
  Roger Stern
  Kurt Busiek
  Walter Simonson
  Jonathan Hickman
  Ed Brubaker
  Roy Thomas

  Muhakkak şimdi aklıma gelmeyen efsaneler de vardır, onlar da kusuruma bakmasınlar artık.

 3. Jonathan Hickman = Marvel NOW (Avengers, New Avengers, Infinity, SECRET WARS)

 4. Todd McFarlane, Rob Liefeld, Marc Silvestri, Eric Larsen falan da var Marvel için efsane işler yapan ama onlar Image’le daha çok anılıyo diye almadınız sanırım. Bunlar dışında güzel bir liste olmuş. Elinize sağlık.

  • Bu kadar hater’ı varken Rob Liefeld’ı böyle bir listeye almak dalga konusu olurdu ki kendisi hakkında yapılan ağır eleştirilerin de tamamen haksız olduğunu söyleyemem doğrusu. Ayrıca dört isim de Marvel’ı bırakıp Image Comics’in kurucu kadrosunda yer almış olan isimler. Todd McFarlane haricindekilerin de halihazırdaki isimlerle karşılaştırılınca Marvel adına taşıdıkları önemin tartışılabilir olduğunu düşünüyorum. Dediğin gibi söz konusu bağımsızlar listesinde yer alacaklardır zaten.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.