Biz ne kadar eleştirel koltuklarımızdan oturup “Superman çok sıkıcı bir karakter” dersek diyelim; Çelik Adam’ı nasıl gömersek gömelim bir gerçek değişmeyecek: Bildiğimiz anlamda süper kahramanların önünü açan Kal-El, her zaman gelmiş geçmiş en popüler süper kahraman olarak kalacak. Kanıt mı arıyorsunuz? Sizi şu aşağıdaki 9 şarkıya alalım. Konu olarak hiç alakaları olmasa da, Superman’in temsil ettiği şeyler ve küresel kültürde ifade ettiği anlamlar üzerinden yazılan, adlarını da Krypton’un son evladından alan şarkılar bunlar.

Eğer sadece 9 tanesi vardı, biz de o kadar koyduk sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kısa tutmak istediğimiz için belirledik 9 rakamını, yoksa emin olun, yüzlerce Superman adlı şarkı vardı. Bizim bugün için seçtiğimiz 9’u alfabetik olarak sıralanmış vaziyette aşağıda. Buyurun!

 

1. Above the Law – Black Superman

West Coast Hip Hop’ın en tırmanışa geçtiği yıllarda, 1989 civarında Cold 187um, KMG the Illustrator, Go Mack ve DJ Total K-oss tarafından kurulan Above the Law’ın uzun kariyerinde Murder Rap, Freedom of Speech gibi birkaç önemli hiti vardır, fakat 1994 tarihli Uncle Sam’s Curse albümlerinden yayınlanan single’ları Black Superman onların arasında pek anılmaz. Ama yine de klasik West Coast beat’i ve Superman referansıyla birlikte acayip eğlenceli bir şarkıdır. Bir dinleyin, hak vereceksiniz.

 

2. Donovan – Sunshine Superman

Kariyerinin başında bir Bob Dylan çakması olarak adlandırılan Donovan, üçüncü albümü Sunshine Superman civarında tarzını iyiden iyiye bulur, özgün bir müzik yapmaya başlar. İskoç şarkıcının bu şarkısını buraya koyarken ekstra bir keyiflendik, zira şarkı çok güzel olmasının yanı sıra, bir de gördüğümüz en güzel geek referanslarından birini içeriyor. “Superman de, Green Lantern da benim elime su dökemez!” ne güzel sözdür öyle!

 

3. Eminem – Superman

Hesapta Eminem’in Mariah Carey ile olan ilişkisini anlatan Superman’i en iyi Eminem şarkıları listeleri içerisinde pek göremezsiniz. Bunun sebebi şarkının kötü olması değil, Eminem’in ilk üç albümünün muhteşem beat’ler, şiir seviyesindeki sözler ve Eminem’in inanılması zor flow’uyla döşenmiş klasiklerden ibaret olmasıdır. Dina Rae’nin konuk sanatçı olduğu Superman bu üç klasiğin son albümü The Eminem Show’dandır ve albüme de çok yakışır. Tabii klibi şarkının kendisinden daha çok konuşulmaktadır, o da ayrı.

 

4. Five for Fighting – Superman (It’s Not Easy)

Uzunca bir süre grup sandığım Five for Fighting’in, ya da gerçek ismiyle Vladimir John Ondrasik’in ilk hitiydi 2001 tarihli Superman (It’s Not Easy). O dönemlerde de büyük bir finassal başarı elde etmiş, baya geniş bir zaman dilimi boyunca da insanların şarkı listelerinde kendisine yer bulmuştu. Çok güzel bir şarkıdır It’s Not Easy; Superman konusuna da o kadar naif yaklaşır ki, içtenliğine öyle kapılır gidersiniz ki etkilenmeniz çok zordur. “Komik, kırmızı bir çarşaf giymiş bir adamım sadece ben…”

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.