5. Lazlo Bane – Superman

Five for Fighting’in tam tersi bir şekilde uzunca bir süre tek kişi sandığım Amerikalı grup Lazlo Bane’in şarkısını duymamış olan yoktur değil mi? Seneler boyunca Scrubs’ın girişinde çalan Superman, altından tıngır mıngır, yuvarlana yuvarlana giden eğlenceli melodisi; kafa sallatan ritmi ve eşlik etmesi çok tatlı vokalleriyle neredeyse Scrubs’tan daha da fazla popüler oldu. Öyle ki, dizinin yapımcıları jeneriği genişletip, şarkıya daha yer verme kararı almışlardı vaktinde. Vay arkadaş.

 

6. Our Lady Peace – Superman’s Dead

Kanadalı olmasına rağmen ölümüne Britpop kokan Our Lady Peace’in açık ara en büyük hitidir Superman’s Dead. Burada Superman’in temsil ettiği şey, grubun frontman’i Raine Maida’nın çocukluğunda izlediği Superman dizisinin şimdiki film ve dizilere kıyasla sahip olduğu masumiyettir. Maida eskinin içten, erişilebilir ve iyi bir rol model olan naif popüler kültürüne özlem duyar ve şarkıda da bunu anlatır. Ona göre onun çocukluğundaki Superman ölmüştür artık. Gördünüz mü bak, bir Superman ne kadar fazla şey temsil edebiliyor?

 

7. The Clique – Superman

Bu şarkının 1989’daki R.E.M. cover’ı muhtemelen orijinalinden daha popülerdir. Ve R.E.M. versiyonuna da gömmek istemiyoruz, onun da gerçekten iyi olduğu kanaatindeyiz. Ama Texas’lı The Clique’in asıl versiyonunu dinlerken iliklerimizde güneşi hissedebiliyoruz resmen. 60’ların sonlarında ortalama bir başarı elde eden The Clique’in şarkısı genelde depresif olan R.E.M.’den çok, Texas’ın parlak güneşine yakışıyor zaten, bunu da itiraf edelim.

 

8. The Flaming Lips – Waitin’ For Superman

The Flaming Lips’in önceki sekiz albümün belirlediği tarzı bir kenara atıp, çok daha incelikli bir işe soyunduğu The Soft Bulletin herkesin ölmeden önce bir kere dinlemesi gereken albümlerden biridir. Race for the Prize, The Gash, Suddenly Everything Has Change, The Spark That Bled gibi klasikler vardır, bir de Waitin’ For Superman. Albümdeki diğer tüm şarkılar kadar eşsiz, etkileyici ve baş döndürücüdür. Eğer Flaming Lips’e hiç bulaşmadıysanız, iddia ediyoruz, giriş biletiniz burada. Pişman olmayacaksınız.

 

9. The Kinks – (Wish I Could Fly Like) Superman

Birileri beni serbest bıraksa, iznini verse, sabaha kadar The Kinks hakkında konuşabilirim. Dünya üzerinde herhalde hakkı bu kadar yenmiş bir müzik grubu daha yoktur. Yıllar boyunca muhteşem albüm üstüne muhteşem albüm çıkartmışlardır ama satışları gittikçe düşer. Lola, Plastic Man, Set Me Free, Who’ll Be The Next In Line gibi hitleri vardır ama adları hatırlanmaz. Britpop hareketinin neredeyse tüm grupları Kinks’ten etkilenmişlerdir, ama dönemdaşı gruplar Kinks’den daha çok övgü toplarlar. Yani anlayacağınız, Kinks ayrıdır. İyi ki Wish I Could Fly Like Superman’i yapmışlar da, kendilerinden bu listede bahsedebildik!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.