Jesse Custer

Jesse Custer

Aynı Mad Men gibi, Preacher’da alakalı alakasız herkesin sigaraları ardı ardına yaktığı bir çizgi roman serisi. Tulip, Cassidy, Amy… Aynı Preacher’ın sırtını yasladığı kovboy filmleri gibi. Ama Jesse’nin sigaraları bir başkadır. Tanrı’yı bulup hesap sorma derdinde olan Custer’ın hemen hemen her kilit anda iki dudak arasına yerleştirdiği sigarası genelde “Of, ağır laf geliyor şimdi” dedirtir size. Karizma fışkırtan anıların habercisidir.

 

John Constantine

John Constantine

İşte burada biraz farklı bir noktaya geliyoruz. Aynı Custer gibi, Constantine de fosur fosur sigara içerdi ve bunların her birini havalı anların öncesinde yapardı. Fakat Custer’ın aksine, hatta listedeki diğer tüm karakterlerin aksine Constantine sigara tiryakiliğinin bedelini katmer katmer ödedi, zira kendisi cidden akciğer kanseri oldu. Her ne kadar kanseri yendiyse de, sigara içmenin karanlık tarafını da gösterdiği için bizim saygımızı kazanıyor kafadan.

 

Man With No Name

A Man with No Name

Size bu listeyi hazırlarken öğrendiğim ilginç bir bilgi vereyim, Sergio Leone’nin Dolar üçlemesinde gördüğümüz bu efsanevi karakterin sık sık sigara içmesinin Clint Eastwood tarafından önerildiğini biliyor muydunuz? Çok uçuk bir şey değil, muhtemelen aklınıza getirmişsinizdir. Peki Eastwood’un aslında çok sert bir sigara karşıtı olduğunu biliyor muydunuz? Öyle herbal falan da takılmamış, hiç sevmemesine rağmen fosur fosur sigara içmiş sette Eastwood. Hatta kimilerine göre o meşhur göz kısmalarının sebebi de dumandan rahatsız oluyor olması. Vay arkadaş!

 

Rick Blaine

Rick Blaine

Aslındaburaya sadece Rick Blaine’i almadık. Yani, tamam, Casablanca tarihin en önemli filmlerinden biri, Rick Blaine de ismini bilmeseniz de fotoğrafını tanıyabileceğiniz nadir karakterlerden. Ve gerçekten de elinde tuttuğu sigarayla özdeşleşmiş birisi. Fakat biz buraya, listemizin sonuna Rick Blaine üzerinden tüm noir karakterlerini almak istedik; özellikle de Humphrey Bogart’ın geniş film yelpazesini. Bogart’ın sesi bile sık sigara içmekten kaynaklanan bir hırıltıya sahipti, aynı hayatının aşkı Lauren Bacall gibi…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

  1. 40-50’lerdeki hemen hemen tüm filmlerdeki kadın/erkek karakterleri örnek verebiliriz (vere vere bitiremeyebiliriz hatta), seksapelite açısından olmazsa olmazdı sigara.
    Yeni örneklerden True Detective’de Rust Cohle karakteri de bizi dumana boğdu bir sezon boyunca, en yeni aklımda kalan.
    Kabul ediyorum Constantine dışında karakter gelmemişti aklıma zaten, verimli bir ekleme yapamadım.

  2. Animelere giriş yapsaydınız 3-4 sayfa içerik çıkardı 🙂 benim favorim One Piece’den aşçı Sanji!

  3. James Gordon ?
    Sigarasıyla özdeşleşmemiş olabilir belki ama ağzından sigara düşmediği kesin.Olması lazımdı bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.