Northstar

07 Northstar

Northstar çizgi roman tarihi için büyük devrimlerden bir tanesiydi. Peşinen söyleyelim, ana akım medyada lezbiyenlerin gaylerden çok daha az tolerans gördüğünün bilfiil farkındayız. Northstar’ı önemli kılan da buydu zaten. Ondan önceki pek çok LGBTİ karakter, durum gerektirdiği için ya da daha kötüsü “daha seksi” yapılmak için yaratılmış biseküsel ya da lezbiyen karakterlerdi. Northstar bu bakımdan çok büyük bir kapı açtı peşinden gelenlere, zaten düğünü de yedi düvele haber yapıldı.

 

Phyla-Vell

08 Phyla-Vell

Nam-ı diğer Quasar, nam-ı diğer Martyr. Phyla-Vell bir ara Captain Marvel ismiyle dahi anıldı. Kendisi esas Captain Marvel olan Mar-Vell’in uzaktan akrabasıydı. O da Moondragon gibi Marvel’ın kozmozları kapsayan dev hikayesi Annihilation‘da önemli bir yer tuttuktan sonra Guardians ekibiyle uzun bir vakit geçirdi. Onun acıklı bir şekilde son bulan hikayesi, açıkçası Adam Warlock’un duhulünden de dolayı Guardians 2’de görmek istediklerimizden bir tanesi. Hele Moondragon ile olan ilişkileri de katılırsa işin içine, muhteşem olur yani!

 

Sailor Neptune & Sailor Uranus

09 Sailor Nepture Sailor Uranus

Ne yalan söyleyeyim, çocukluğumun çok da rahat itiraf edemeyeceğim derecede önemli bir bölümünü Ay Savaşçıları‘nı izleyerek geçirdim, bu iki karakterin birbirleriyle sevgili olduklarını şu listeyi yazarken öğrendim. Bu çizgi filmde var mıydı, benim çocuk aklım mı almadı, yoksa mangadan uyarlanırken arada kayıp mı oldu bilemiyorum. Ama ta o zaman yayınlanan bir manga ve anime içerisinde, açıkça birbirlerine aşık olan iki kadının olması pek hoşuma gitti. Hunharca da aldım listeye o sebeple!

 

Sera

10 Sera

Sera henüz listemizdeki en düşük profilli süper kahraman, gerçi Marvel’ın pek beğenilen yeni serisi Angela: Asgard of Assassin‘i takip edenler kendisine şimdiden aşık olmuş vaziyetteler. Baş karakter Angela ile birlikte serinin merkezinde duran Sera’nın orijini, bir hayli karmaşık ve uhrevi aslında. Ama özüne döküldüğünde her transseksüel bireyin yaşadıklarını tecrübe ediyor. Yazarının da “Evet, trans” diyerek tanımladığı Sera, muhakkak Marvel’da önemini arttıracak ilerleyen zamanlarda. Takipte kalınız!

 

Shatterstar

11 Shatterstar

Rob Liefeld’in yarattığı zilyar karakterden biri olan Shatterstar, aslında listemizin başında ebleh gibi yazan “LGBTİ” kısaltmasındaki İ’ye daha yakın bir noktada. Shatterstar ağır bir cinsel yönelim hissetmiyor. Aslında ağır hiçbir şey hissetmiyor. Zira kendisi Mojoverse‘den geliyor ve doğmamış, yaratılmış. İnsani hisleri ve davranışları çözerken, bir yandan da cinsel yönelimini oturtmaya çalışıyor. Bu bakımdan usta yazarların elinde, bu konuyla ilgili çok anlamlı şeyler söyleyen bir karakter olabilir Shatterstar, hakeza oldu da. Potansiyeli çok yüksek bu konuda zira.

 

The Question

12 The Question

The Question derken, bu titri taşıyan son kahramanı kast ediyoruz elbette. Renee Montoya. Hikayeyi hepiniz az çok biliyorsunuzdur, The Question DC’nin Charlton Comics‘den aldığı, Alan Moore’un alıp Watchmen’de kullanmak istediği, fakat “abi sen öldürüyorsun bunların yarısını?” tepkisiyle karşılaşınca, çakmalarını ürettiği kahramanlardan biri. Rorschach’ın muadiliydi. Her süper kahraman gibi, bir noktada devir teslim yaptı, bayrağı Renee Montoya’ya bıraktı. Montoya harika bir Question olmakla kalmadı, aynı zamanda açıkça lezbiyendi ve bu bağlamda da alanında ilklerden biri olageldi. E artık yeni serisi de gelsin bir ara yahu…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.