Bundan yaklaşık olarak 5 ay önce çıkan yeni Ms. Marvel’ı hatırlayacaksınız çıktığı gibi incelemiş, bir diyaspora hikayesi olarak da şeklini şemalini gayet güzel bulmuştuk. Neresinden bakarsanız bakın ilgi çekici bir hikaye vardı ortada: Ms. Marvel gibi evrenin kilit mertebelerinden biri Müslüman bir genç kıza devrediliyor, anlatılan güzel hikayenin temelini de göçmen bireylerin entegrasyonu oluşturuyordu. Yani anlayacağınız, Ms. Marvel’ın ilgi çekmesi için gereken her şey yerli yerindeydi. Satışları şöyle sağlam gitse, ilk sayısı ikinci baskıyı falan görse şaşırmaz, takdir ederdik.

Lakin Ms. Marvel hepimizi dumurlardan dumurlara sevk etti! Pakistan asıllı Amerikalı genç Müslüman süper kahraman Kamala Khan’ın ilk macerası Ms. Marvel #1 önümüzdeki ayın 20’sinde ikinci değil, üçüncü değil, dördüncü değil, beşinci de değil, ALTINCI baskısına gidecek. Bu senenin en çok satan kadın-bazlı çizgi roman sayılarından biri olan Harley Quinn’in ilk sayısının ne kadar çok sattığını söylediğimiz haberde bile “Vay babasını, dördüncü baskı ha!” diye etkilenmiştik hatırlarsanız. Ms. Marvel onun üzerine iki tur bindirmiş, hem de Harley Quinn kadar köklü ve ünlü bir karakter de olmamasına rağmen!

Ms. Marvel 4

Biz kendi payımıza iyi işlerin çok takdir etmesini zaten pek bir sevinçle karşılıyoruz. Fakat bunun bir başka boyutu da var. Bize soracak olursanız Marvel’ın son iki günde art arda patlattığı “Kadın Thor” ve “Siyahi Captain America” bombalarının arkasında Ms. Marvel’ın başarısının da payı büyük. Marvel, basit bir şekilde, daha çeşitli ve okurlarını daha doğru temsil eden bir süper kahraman kadrosunun, o okur kitlesinin daha da yayılmasına sebep olacağını fark etmiş gibi gözüküyor. Bu deneylerin ilk adımı Miles Morales ise, ete kemiğe büründüğü an da Ms. Marvel bize soracak olursanız.

Sizin yorumlarınız neler? Ms. Marvel sizce 6. baskıya girmeyi hak etti mi? Ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.