Geçtiğimiz günlerce Lucasfilm camiası ve Disney eşrafı buyurdu: Artık Star Wars Expanded Universe, Clone Wars dizisi haricinde komple yok hükmündeydi. Görüşlerimizi zaten daha evvel paylaşmıştık, fakat yine de altını çizmekte yarar var. Yas tutuyoruz yas! EU’nun bazı kısımları fazla şişmanlamış, evreni fazla yormaya başlamıştı, kabul. Ama toptan temizleme yapılmak zorunda mıydı? Biz şöyle diyoruz, Geekyapar olarak iddialıyız, bize Star Wars evrenini verseler en iyilerini seçer, “fanfiction” kıvamındakileri de cehennemin dibine yollardık.

İşe de şu 10 karakterden başlardık… DİKKAT, Star Wars genişletilmiş evrenine dair spoiler olabilir, diyeceğiz, ama, artık hikayeler zaten resmi sayılmıyor. Hüzünlüyüz.

 

10. Cade Skywalker

Cade Skywalker

Cade, Skywalker klanı içerisinde muhtemelen en az adı bilinendir. Soyadının ağırlığı altında ezilen, galaksinin yine nispeten karanlık bölümlerinden birinde doğmuş ve kaçakçılık yapan bir deathstick bağımlısı olması bunun muhtemelen en büyük sebeplerinden biri. Ama Cade’in çokça hakkı da yenir. Onun içerisinde bulunduğu ve Yavin savaşından 130 sene sonra geçen Legacy hikayesi yer yer yavaş giden, ama yer yer de gayet sağlam karakterlere sahip olduğunu gösteren bir işti. Bulun, okuyun!

 

9. Darth Bane

Darth Bane

Aslında Bane’i ne kadar EU karakteri alabiliriz bilmiyoruz. Zira kendisi bizzat George Lucas’ın yaratılarından biri. Phantom Menace’dan önce Sith’lerin arka planı için yazdığı hikayenin baş kahramanı olan Bane, Lucas’ın notlarından romanlara evrildi. Ama en nihayetinde, burada olması da gerekiyordu. Ne de olsa bizim bildiğimiz haliyle Sith Tarikatını o yarattı. “İki tane olmalı, ne fazla, ne de az. Biri gücü elinde tutması için, diğeriyse onu arzulaması”.

 

8. Meetra Surik – The Exile

Exile

Exile’ın yeri ayrıdır. KotOR serisinin ikinci ana karakteri, ismi sonradan, The Old Republic: Revan romanında konmuş Meetra Surik bambaşkadır. Etrafındakilerle kurduğu bağlarla güçlenen, ama Malachor V’den sonra o bağların altında ezilip, kendini Force’tan tamamen soyutlayan Surik, en nihayetinde Lord Scourge’ün ellerinde, yoldaşı, sırdaşı Revan’ı korumak isterken öldü. Bir Jedi’ın arzu edebileceği en baba ölüm. Bize kalırsa, Star Wars evreninin en güzel Jedi hikayelerinden de biri.

 

7. Jacen / Jaina Solo

Jacen - Jaina

Timothy Zahn’ın beraber yarattığı ikizleri, biz de beraber listeye alalım istedik; çünkü onların kaderleri hiç ayrı yollara sapmadı. Jacen karanlık tarafa yavaş yavaş düşüp, en sonunda Darth Caedus olduğunda bile, sonda yine yan yanalardı. Genişletilmiş Evrenin elinde büyüdüler kelimenin tam anlamıyla. Thrawn üçlemesinde bebekliklerini gördük, Dark Nest serisinde de dede/babaanne olduk Aliana sayesinde. EU yok sayıldı ama, Jaina ve Jacen’ın bir şekilde kullanılacaklarına dair ümidimiz büyük.

 

6. HK-47

HK-47

Knights of the Old Republic oyunları, belki de açık ara Expanded Universe’in hiç sayılmasıyla ıskartaya çıkan hikayeler arasında en üzüldüğümüzdü, bunu da listedeki KotOR karakterleri enflasyonu kanıtlıyor. Tabii HK-47, KotOR’u da aştı. Star Wars Galaxies’e, yani var oluşundan 4 bin sene sonrasına kadar uzanabildi. Çünkü Star Wars evreninde bildiğimiz droid arketipinin o kadar tatlı bir zıddıydı ki, akıllarda hemen yer etti. Yaptığı aşk tanımı, bugüne kadar bizce yapılmış en güzel tariflerden biridir. Net!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Darth Bane’in bir yere gittiği yok. Hatırlarsanız Star Wars: The Clone Wars’ta Yoda Bane’in hayaletini, silüetini görüyor. Ayrıca Kyle Katarn için kullanılan görselde Kyle’ın elinde yeşil bir lightsaber görüyoruz halbuki sarı ve mavi kullanmasında karşın yeşil kullandığını hatırlamıyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.