Eski günlerde öyle olurdu ki akla Marvel deyince süper kahraman olarak ilk Fantastic Four ekibi gelirdi. Spider-Man, X-Men ve Fantastic Four; pek çoğumuz Marvel’ın çizgi roman evrenini aynen böyle bildik ve böyle sevdik. Pek çoğumuz için çizgi romanlarda Sue evrenin annesi, Reed Richards da babasıydı. Human Torch ve The Thing de empati kurabileceğimiz haşarı evlatlar. Marvel nezdinde de önemleri bir hayli yüksekti; ne de olsa Marvel’ın en efsane ikilisi Jack Kirby ve Stan Lee’nin ilk göz ağrılarıydı kendileri…

Gelin görün ki durum artık böyle değil. Marvel’ın kitapçı dağıtımından sorumlu Hachette kataloglarından BleedingCool’un öğrendiği bilgilere göre Amerikalı dağıtımcı en eski serilerinden birinin fişini çekiyor. 2015 yılının Haziran ayında yayınlanacak Fantastic Four #642-644 ile birlikte seri sonlanacak. Bu dört sayılık hikaye arkı Fantastic Fourever adı altında yayınlanacak ve tripleks sayı #645 ile de Reed, Sue, Ben ve Johnny’ye elveda diyeceğiz.

Fantastic-Four-Wall-Paper

Normalde olsa bu vedayı -aynı bir süre önce Thor’un yaptığı gibi- geçici bir dinlenme süresi olarak görürdük. Açıkçası içimizden bir ses hâlâ durumun bu olabileceğini de söylemiyor değil. Gelin görün ki meselenin başka boyutları olduğunu da uzun zamandır söylüyoruz. Vakti zamanında “Marvel’ın yaptığı ve imparatorluğunu başına yıkabilecek 2 kritik hata” başlıklı yazımızda şöyle demiştik:

“Marvel’ın en büyük üç markasının film hakları başka stüdyolarda, bunu giriş sayfasında belirtmiştik. Marvel bu durumdan rahatsız. Söylenenler Disney ve Marvel’ın bu filmler çıktığında çizgi romanlar aracılığıyla başka stüdyolara reklam yapıyor olmaya bir hayli ifrit olmaya başladığı yönünde.”

Özellikle Marvel CEO’su Isaac Perlmutter’in bu durumdan acayip nem kaptığı bir süredir söyleniyordu. O yüzden her ne kadar bu köklü serinin bitmemesini arzu etsek de Disney’nin bünyesindeki çizgi roman devi 20th Century Fox’a hayrına reklam yapmaktan sıkılmış olabilir. Bana sorarsanız, Wolverine’in ölümünün de bununla ciddi anlamda bir alakası var. Şimdilik Fantastic Fourever ile ilgili sadece tahmin yürütebildiğimizden bu dediklerimi %100 bilgi olarak almayın. Net olarak bildiğimiz tek bir şey var; Fantastic Four’un Haziran 2015’ten sonra uzunca bir süre  yeni sayıları yayınlanmayacak.

Hayırlara vesile olur inşallah.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.