6. Batman: Under the Red Hood

Batman Under the Red Hood

Afişine bakınca bile tüylerim ürperiyor. Hani kimse sormadı ama ben söyleyeyim, gelmiş geçmiş en iyi animasyon Batman filmi bu olabilir. Listedeki diğer 9 esere ayıp olmasın ama Under the Red Hood ayrı. Judd Winick’in yazıp, Brandon Vietti’nin yönettiği filmin tam manasıyla bir all-star oyuncu kadrosu vardı. Sayayım da görün: Thirteen Days’de JFK’yi oynayan, emektar karakter oyuncusu Bruce Greenwood Batman’di, Bender ve Marcus Fenix’i seslendiren, işinin efsanesi John DiMaggio Joker’i seslendirdi, Neil Patrick Harris Nightwing’i oynadı, Harry Potter filmlerindeki Lucius Malfoy olarak bildiğimiz Jason Isaacs Ra’s Al Ghul’a can verdi ve Red Hood’u Supernatural’ın Dean’i Jensen Ackles oynuyordu. İnsanın nefesi tükeniyor yazarken ama, bütün bu yeteneği toplayıp, bir de üzerine muhteşem bir film çakmışlardı yani. Vay arkadaş, yazarken kendi kendime tekrar izleyesimi getirdim resmen iyi mi?

 

7. Superman/Batman: Apocalypse

Superman Batman Apocalypse

Şimdilerde Brooklyn Nine-Nine’daki yüzbaşı olarak karşımıza çıkan Andre Braugher’ın Darkseid’ı oynadığı, Conroy’un Batman, Daly’nin Superman olduğu ve Supergirl rolüyle Summer Glau’nun sol kulvardan muhteşem bir performans sergilediği Apocalypse’in ismine bakıp “e bu Batman filmi mi?” diyebilirsiniz. Evet, bizce de film biraz Supergirl filmi. Ama Batman çok önemli bir yer taşıyor ve dürüst olmak gerekirse, sadece Braugher’ın Darkseid rolüne ne kadar yakıştığını görmek için bile izlenir. Yarın öbür gün sinemaya taşınırsa Braugher’dan başkasını istemezük kampanyama imza da arıyorum biraz, evet.

 

8. Batman: Year One

Batman Year One

Frank Miller ve David Mazzucchelli’nin muhteşem (ve Batman Begins’e de ilham kaynağı olmuş) Year One’ını bir yerlerden bulup okuyamadıysanız, bizce animasyon filmini de izleyebilirsiniz. Öncelikle, tam manasıyla muhteşem bir uyarlama olduğunu söylemek gerek. Çizgi romanın havası muhteşem yansıtılmış ekrana. Sonra bir de kadroyu saymak lazım. Batman rolüyle O.C’nin bıçkın Ryan’ı, şimdilerde genç Komiser Gordon’u oynayacak Benjamin McKenzie, Catwoman rolüyle Dollhouse’tan anımsayabileceğiniz Eliza Dushku, Sarah Essen rolüyle Starbuck’ımız Katee Sackhoff ve… Hazır mısınız? Bütün hikayeyi anlatan Komiser Gordon rolünde Bryan Cranston. Evet. Tek sıra halinde başlayalım filmi aramaya panik olmasın, hepinize yetecek kadar kopya var internette.

 

9. Batman: The Dark Knight Returns

Batman TDKR

Yukarıda Year One için sarf ettiğim şeyleri Dark Knight Returns için de yazın buraya. Frank Miller’ın muhteşem eseri, okumadıysanız izleyin, harika bir uyarlama. Dark Knight Returns için ayrı birkaç kelamım daha var: Birincisi, Batman külliyatının belki de en epik eserlerinden biri olan TDKR’i bilmiyorsanız, Batman vs. Superman’in tanıtımında kullanılan alıntının destansılığını bizzat tecrübe etmeniz çok elzemdir. İkincisi, eski RoboCop Peter Weller, yaşlanmış bir Bruce Wayne olarak bizce harika bir performans sergilemiş, onun da bir görülmesi lazım…

 

10. Batman: Assault on Arkham

Batman-Arkham

Listeyi yepisyeni bir haberle kapatalım o halde, olur mu? Rocksteady’nin gönlümüzü fetheden, tam manasıyla efsaneleşmiş Arkham Asylum’ın animasyon uyarlaması bir uzun metraj film geliyor. Justice League: War ile gayet nezih bir iş çıkarmış olan Jay Oliva’nın yönetmenliğini Batman: Assault on Arkham bu yaz çıkacak. Batman’i Kevin Conroy canlandırırken, Joker’i de Troy Baker seslendirecek. Evet, daha henüz piyasaya çıkmadı, ama bizce yine de çıktığında kaçırılmaması için buraya not düşülmesi gerekiyor!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. sessizce osuran adam Cevap ver

    Batman beyondu önermişsiniz ama hiç bir yerde ne düzgün bir altyazısı ne de türkçe dublajlı halini bulamadım

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.