DC, New 52 bünyesinde, geçtiğimiz günlerde başlamış ve 60 sayı boyunca, her hafta kesintisiz devam edecek yeni Batman serisini başlattı. Batman Eternal. Scott Snyder, Tim Seeley, Dustin Nguyan, Jason Fabok, Andy Clarke gibi tonla yazar ve çizerin katkıda bulunacağı, gideceği yönün bir bölümünü Batman #28’de gördüğümüz ve açılışını finaliyle yapan bir seri. Öyle gözüküyor ki, bu sene konuşacağımız en önemli Batman işi olma konusunda Arkham Knight ile ölümüne kapışacak ve bize sorarsanız, kazanmaması için önünde hiçbir engel yok.

Untitled 6

Batman Eternal’ın ilk sayısı, gerçekten de son zamanlarda okuduğumuz en iyi ilk sayılardan biri. Bir kere söylemek gerek, hikayelerini kapanış sahneleriyle açan her türlü esere saygımız sonsuzdur. Hele ki böylesine, resmen kıyamet havasında bitecek gibi gözüken hikayeler, sonlarını önceden gösterip, bizi “Bir dakika nasıl olay oraya geldi?” diye meraktan öldürtmeye mecburdurlar bizim gözümüzde. Bu yüzden Batman Eternal’ı zaten çok sevdik. Ama onun da haricinde, o panellerin sinematik dağılımıydı, Jason Fabok’un harika çizimiydi bizi ilk saniyede kendine çeken.

Bu tip ilk sayılarda bir yandan girizgah yapıp, öte yandan da kendi eti de dolgun öyküler üretmek zordur. Batman Eternal bunu Gotham PD’ye yeni bir polisi sokarak yapmış. Pek çok ilk sayı gibi ana karakterinin sükünet anıyla başlamak yerine, bu yeni polisin ilk adımını sakin attırıp, Batman ve Gordon’u direkt aksiyonun içerisine fırlatmış. Böylelikle de sizin okuyucu olarak hem meseleye girişiniz sağlama alınmış, hem de bir yandan hikayenin akışı kesilmek zorunda kalınmamış.

Untitled 8

Batman Eternal’ın küçük dahilikleri burada da son bulmuyor tabii ki. Bizi bu kadar etkileyen en çok atmosferi oldu. İlk monologdan itibaren Gotham’ın karanlığı size direkt olarak aktarılıyor ve Fabok’un kullandığı renkler, tercih ettiği perspektifler olaya bambaşka bir açı katıyor. Çok mu abartıyorum diye devamlı kendi kendime soruyorum, ama yok, cevap hep aynı oluyor: Gördüğüm en güzel Batman atmosferlerinden birine sahip olmanın tüm sinyallerini veriyor Batman Eternal.

Henüz hikayenin genel gidişatı hakkında çok bir şey söylemek mümkün değil, fakat neyse ki yeni sayı için çok fazla beklemek zorunda kalmayacağız. Bir sonraki hafta, ilk sayının sorduğu tüm sorular ve bizi içine çeken atmosferi muhtemelen cevaplanacak ve daha da derinleşecekler. O dakikaya kadar bizim size önerimizdir, Batman Eternal’ı alın ve okuyun. Birkaç oturmamış diyalog ve bir iki ufak kusur haricinde neredeyse mükemmel bir ilk başlangıç olmuş.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.