Rakamdan anlamam ben kaç etti şimdi bu?

Şimdiiiii, kaba bir hesapla günde 10 saat çalışarak (doğal olarak fiziksel çalışmalarla zihinsel çalışmaları dengeleyen mükemmel bir çalışma planıyla) 20.8 yılda bu eğitimleri elde edebiliyor.

Tabi bunların hepsi eğitimle gelmiyor, tecrübe var diyeceğiz. Ancak fiziksel olanlarda, sporcuların “sadece antrenman” yaptıklarını düşünmedik. Müsabakalara da çıktıklarını kabul ederek rakamları belirledik, doğal olarak maceralarındaki dövüştüğü, atlayıp zıpladığı zamanları da bu tarihe ekliyoruz.

Daha başka?

Ancak çok, çok, çok önemli bir kaç veri daha var. Bunların en önemlisi, yaralanma, sakatlanma ve tedavi süreci. Batman`in kaç kez yaralandığının kaydını tutmak çok güç. Alex Ross`un aşağıdaki muhteşem çalışması bize sadece deride iz bırakan travmatik olmayan yaralarla ilgili biraz bilgi verebilir.


İyi bir Batman okuru olarak, karakterin maceralarının çoğunda yaralandığına şahit oldum. Derideki derin bir kesik bile, dayanıklı bir adamı etkilemez. Ancak üst bacağa alınan şiddetli bir darbe, kaburgalardaki bir çatlak, ayak bileği burkulması gibi basit sayılabilecek yaralanmalar kesinlikle fiziksel aktiviteden uzak tutar. Sıklıkla yaralı yada sakatken dövüşmeye devam ettiğini görürüz. Ancak çok nadir sayılarda, iyileşme sürecine şahit oluruz.

En iyi niyetli bir tabirle, Batman`in kariyeri boyunca yaşadığı tüm sakatlık ve yaralanmalarının binlerce saat süren bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyduğunu fark etmek mümkün. En bilinen sakatlığı, Bane yüzünden oluşan omurga yaralanmasında iyileşmesi aylar almıştı. Sürüyle hikayenin, kahramanın kazanmasıyla bittiği ancak silah yarasının nasıl iyileştiğini göstermediğini de hatırlatalım.

Yine oldukça iyimser bir tahminle, tüm kariyeri boyunca 5 yılını sadece iyileşmeye harcadığını söylemek mantıksız olmaz. Bu rakamı verirken, en üst seviye tıbbi cihazlara erişimi olduğunu, çok yüksek bir ağrı eşiği olduğunu ve kendi vücudunu pek düşünmeyerek azimle çalışıp savaşmaya devam ediyor olması gerçeklerini göz ardı etmiyorum. Aksi halde bu süre 15-16 seneye kadar uzayabilirdi.

Paranın kaynağı?

Çok fazla vaktini alan bir diğer konu da, Wayne Enterprises isimli kendi dükkanı. Dükkan dediysek, yıllık geliri milyar dolarlar seviyesinde olan, medikal, endüstri, elektronik, gıda, gemicilik, medya gibi pek çok alana yayılmış devasa bir holding olduğunu belirtelim.

Bruce Wayne olarak, en iyi yöneticileri seçse bile sektörleri belli oranda takip etme zorunluluğu var. Çok zeki ve çoğu konuda obsesif (takıntılı) bir adam olarak, sadece astlarından gelen verileri kabul edemediğini ve kendi araştırmalarını yaptığını biliyoruz. Bu kadar geniş skaladaki sektörleri sadece takip etmek ve en makro yönetim kararlarını vermek bile, tek başına bir adamın tüm kariyeri boyunca sürebilir. Artık en üst seviyede iyi niyet göstererek 5 yılını da buraya ayırdığını kabul ediyorum. Ancak tekrarlıyorum, bu tek başına bir ömür sürebilir.

 

Maceralar, yolculuklar, suç kaydı araştırmaları, alet edevat tasarım süreçleri, incelemeler, raporları okuma süreleri?

Elinizde hangi araçlar, teknolojiler olursa olsun pek çok şey belli bir sürece yayılıyor. En iyi jet uçağına sahip olsanız bile, diğer kıtaya seyahat, aktarım saatler alıyor. En iyi aletlerle, bir olay yerinden delil toplamak ve bu verilerin analizi günler sürüyor. Bir suçlunun sabıka kaydını okumak ve hatta ezberlemek, suç dosyaları arasında savcıların yaptıkları türde bağlantılar kurmak, Wayne yönetim kurulunun günlük yazışmaları, onay süreçleri gibi prosedürler çok fazla zaman alabiliyor.

Ayrıca yukarıda, teknoloji için gereken eğitimden bahsetmiştik. Bunların tasarım, deneme, mühendislik, geliştirme, tamir vs. gibi süreçlerini mühendislerin onaylayacağı gibi çok uzun süreler alacaktır. Zaten kullandığı çoğu teknolojinin, gündelik yaşam için çok yüksek olduğu gerçeği de var.

Maceralarında ise, bazen tek bir suçluyu bulmak için günler boyunca şehrin o bölgesinde günlerce dolaşabiliyor. Gece nöbetindeki polis devriyesi gibi ortalıkta dolandığı zamanlar da olabiliyor. Bazen de bir yere hapsediliyor, bir şekilde medeniyetten uzağa düşebiliyor. Tüm bunları yapıp yapamayacağı bizim konumuz değil, ne kadar vakit aldığıyla ilgileniyoruz.

Nihai olarak, bu sayılanların tek bir kişinin değil bir kaç kişinin kariyeri kadar süreceğini tahmin edebiliriz. Ben bunların tamamının 80 yıl kadar süreceğini öngörüyor olsam da pozitif yaklaşımımız sürdüğü, karakter de dahi ve obsesif olduğu için bu süreyi 20 seneye kadar düşürmeyi uygun buldum.

Peki ya eğitim verdikleri?

Dick Grayson (Robin 1), Jason Todd (Robin 2), Tim Drake (Robin 3) ve sonradan gelip giden Damien Wayne, Spehanie Brown, Bat Girl/Bat woman karakterler, Huntress ve şu an akla gelmeyen diğer Bat Family üyeleri. Sırf bunların eğitimleri de yıllar alacaktır. Ayrıca büyük çoğunluğu da birlikte yani aynı zamanda eğitim almamıştı. Dick gittikten sonra Jason geldi, Jason gittikten sonra Tim geldi…  Tüm bunlar yıllar sürse de 5 yıl deyip geçelim ne dersiniz? Bu süreyi de en alt sınırdan kabul etmek için Batman`in çok iyi bir öğretmen olduğu kadar, eğitim verdiklerinin de, çoğu konuda en azından kendisi kadar “doğuştan becerikli/akıllı/güçlü” olduğunu var sayıyoruz. Yoksa normalin üstü bir çocuğu bile Robin yapmak, yıllar yıllar sürecektir.

Atladıklarımız da var…

Diğer karakterlerle olan maceralar, Bat Cave`in ta kendisi, uzayda/farklı yerlerde/zamanlarda geçen maceralar… Düşünün yani, adamın maceralarının onundan sekiz dakikalık video çıkmış.

 

Sonuçta…

Tüm bunların ışığında, Batman`in eğitimi, maceraları, yaşadıkları, iyileşme süreçleri toplamda ;

21 + 5 + 5 + 20 + 5 = 56 yıl tutuyor.

Ailesinin öldürüldüğü yaş, net olmamakla birlikte 8-10 arası düşünülüyor. Biz yine alt sınırı alarak bunu 8 kabul edersek Batman`in olması gereken yaş 64 oluyor.

Bunu yaparken, bütün olasılıkların en alt sınırlarının kabul edildiğini, hem dahi, hem süper zengin, hem takıntılı olarak hepsinin alt sınırlarını almıştık. Gerçekçi düşünürsek bunların toplamı 160 yıl, belki de daha fazla sürebilir.

Öyle ise Batman`in gerçek yaşını 64 – 168 arasında kabul edebiliriz, ne dersiniz? Günümüzde kozmetik ve estetik operasyonlar mucizeler yaratıyor gibi. Yine de iyi görünüyorsun yaşlı adam!

1 2
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.