Biz zaten kutlamalarımızı yapmış, saygılarımızı sunmuştuk kara şövalyeye. DC de hâlen sunmaya devam ediyor. 1939’da ilk defa Detective Comics’de okurların karşısına çıkan Batman’in senesi bu sene neticesinde, özel videolar, görseller, kampanyalar ve öyküler, hikayeler, çizgi romanlar yayınlanması azdır bile. Batman’den söz ediyoruz. Tarihin en ikonik kahramanlarından biri bu. İki üç video nedir ki?

DC bu tam gaz Batman saygı duruşuna YouTube’dan devam etmiş. Ünlü yayıncı, resmi YouTube kanalına “75 Years 75 Batmen” isimli bir video yüklemiş. Video tam da tahmin ettiğiniz şeyi yapıyor ve 1939’dan itibaren her seneden bir Batman çizimi alıp, sizlere sunuyor. Sadece Batman’in değil, çizgi roman dünyasının nasıl değiştiğini görmek için de muazzam bir video gerçekten de…

Ayrıca bir şeyi söylemem lazım, 60’lı yıllarda yavaş yavaş o efsane Batman TV dizisinin melodisinden, daha Nolan-vari bir Batman melodisine dönmesi ufak ama harika bi dokunuş olmuş. Gerçekten de Batman, 30’ların “ucuz” diye tabir edebileceğimiz, yabancıların “campy” dediği havadan daha olgun, ciddi, karanlık ve hatta felsefik bir havaya dönmeyi başarmış nadir kahramanlardan biri. 30’larda ve 40’larda yaratılan kahramanların çoğu yaşça büyüse de, zihnen pek büyüyemedi, ya da büyüdüğünde de biraz garip oldu ortaya çıkan son şey. Batman ise o kadar muazzam yakıştı ki yeni yerine, şimdi dönüp 40’ların çizgi romanlarını okusanız, onun da Batman olduğuna sittin sene inanmazsınız…

Biz daha lafı uzatmayalım. DC’nin muazzam videosuna bırakalım sözü. Hazır yer gelmişken de yorumları alalım, Batman’in en sevdiğiniz yönü nedir sevgili geekyaparlar? Yorumlaşalım, tartışalım, kara şövalyeye şapka çıkartalım!

 

Bu arada, DC’ninki yetmezse, bir de bizim naçizane yaptığımız Batman turumuz var. Onu da alır mıyız?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.