Johnny Blaze’den Robbie Reyes (Ghost Rider)

robbie-reyes-ghost-rider

Şimdi burada kabul edelim, çoğu insanın aklına Ghost Rider dendiği zaman hâlâ Johnny Blaze ve onun motorsikleti geliyor. Yani Robbie Reyes, ticari bir bakış açısından çok da ustasının izlerini silemedi. Ama estetik açıdan bakarsak, hikayesel açıdan bakarsak, karaktersel açıdan irdelersek bence Reyes’i başarılı ilan edebiliriz. Arabasıyla, ceketiyle, hikayesi ve çevresiyle çok özel ve keyifli bir karakter Reyes. İyi ki de devraldı bayrağı!

 

Mar-Vell’den Carol Danvers (Captain Marvel)

Captain Marvel and the Carol Corps

Bakın bu çok ilginç. Orijinal Mar-Vell, hiçbir zaman çok über-popüler bir karakter olmadı Marvel dünyasında. Zaten son dakikada, sırf Captain Marvel isminin telif hakkı boştayken kaçırmamak adına uydurulmuş bir karakterdi. Marvel onun yanına bir yancı verdi, adına da Ms. Marvel dedi. Neredeyse ilk dakikaden itibaren bu karakterin “yancısı” esasından daha popüler gitti, hatta o kadar ki, uzun dönem Carol Danvers Marvel Comics’in en popüler kadın kahramanı olarak kaldı. Yani boynuz kulaktan uzun doğmuştu zaten, onu demeye çalışıyorum. Ha, diyeceksiniz ki “E o zaman Marvel’ın bunu fark edip esas ismi kıza vermesi niye 40 sene aldı”, orasını bilmiyoruz. Geç olsun güç olmasın. Captain Marvel Carol Danvers işte. Filmi de geliyor, iyice mühür.

 

Jay Garrick’ten Barry Allen (The Flash)

Flash001

Şimdi geliyoruz çizgi roman dünyasında devir teslimin iki bomba örneğine. İlk misafirimiz Flash. Öyle olması da önemli, zira Barry Allen’ın bu mertebeyi Jay Garrick’ten alışı sadece Flash ailesi ya da DC evreni için değil; çizgi roman tarihi için de kilometre taşı bir olay. Pek çok alim çizgi romanların gümüş çağını açan olayın Barry Allen’ın Flash olması olduğunu kabul etmektedir bugün. Yani listemizdeki diğer kahramanların çok daha ötesinde bir damga vurmuştur Barry devir teslimiyle.

Bir kişi hariç.

 

Alan Scott’tan Hal Jordan (Green Lantern)

green-lantern-625

Yani bunu tartışmaya bile gerek yok. Hal Jordan’dan sonra gelen Green Lantern’lar da oldu, fena da değillerdi açıkçası. Ama buradaki muhteşem mesele o değil. Arkadaşlar. Alan Scott’ın kim olduğunu kimse bilmiyor. Kimse. Kilimcinin kör oğlu. Yani öyle bir devir teslim yapmak ki, resmen tarihi değiştirmek, maziyi silmek ya. Bundan daha başarılısını düşünmek mümkün mü?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.