5. 3-D Man

3D MAn

Türkçesi: 3 Boyutlu Adam

70’lerin sonu. Bu bir camı mavi, bir camı kırmızı olan 3-D gözlükler inanılmaz popüler. Herkes onlara teknolojinin bir sonraki adımı olarak bakıyor. Tabii bunun unutulup, 30 sene sonra tekrar hatırlanacağından habersizler. Marvel da madem öyle, işte böyle şeklinde bir restle milletin karşısına “3-D Man” ile çıkıyor. Evet. 3-D Man. “Ulan nasıl yani, herkes üç boyutlu değil mi bu evrende zaten?” diye sormayın. Aslen 3-D Man değil. Kendisi kardeşinin gözlüklerinde iki boyutlu olarak yaşayan biri. Kardeşi gerçekten konsantre olunca üç boyutlu olabiliyor. Yani, sevgili geekyaparlar, Marvel oturup 3-D Man diye bir karakter yapmış ve BU KARAKTER GERÇEKTE 3-D DEĞİL!

 

4. Dead Girl

Dead Girl

Türkçesi: Ölü Kız

Ne X-Statik, ne de X-Force okumadığım için, ComicVine’dan aldığım malumatları anlamıyorum. Bu kız öldükten sonra yaşamımsı bir noktaya mı dönüyormuş? Öldükten sonra ölülerle konuşup canlılara mı aktarabiliyormuş? Zaten ölü müymüş, serinin öncesinde ölmüş seriye ölü mü başlamış? Nedir olayı bilmiyorum, fakat kendisi de, takım arkadaşı / romantik partneri The Anarchist de yaratıcı isimlerden nasip alamamış. Yani “elimizde biz kız var, abi ölü kendisi” diye bir şey demiş yazar, Marvel yöneticisi de “e ölü kız işte” deyiverin diye yapıştırmış. Kesinlikle böyle olmuş olaylar.

 

3. Negasonic Teenage Warhead

Negasonic

Türkçesi: Negasonik Ergen Savaş Başlığı

Grant Morrison DC’ye tam zamanlı geçip Marvel’ı rahat bırakmadan önce X-Men’e bu muhteşem ismi bahşetmişti. Emma Frost’un öğrencisi olan bu kızcağımız bir anime karakteri gibi duruyordu, gotikti, farklı farklı triplerdeydi ve telepatik güçleri vardı. Kızın ismi? Monster Magnet isimli bir metal grubunun şarkısından geliyordu. Şarkı da vokalistin tabiriyle “devamlı negatiflik yapan ergen rockçılara” kızgınlıkla yazılmıştı. Yani gerçekten ortada “ergen” diye isimlendirilmiş bir karakter var, ona kim bulaştıysa ayrı ergen; bu şarkıyı yapan grup, yapan grubun seslendiği rockçılar; en başta da sevdiği şarkının isminden süper kahraman ismi çıkartan yazar. Ne diyelim?

 

2. Doorman

Doorman

Türkçesi: Kapıcı

Şimdi bu karakterin tüm olayı Portal açmak. Bu karakter aslında baya bizim Portal da oynadığımız silahın yürüyen, konuşan bir hâli. Tipi falan bir acayip ama gücü kullanışlı. Düşünsenize saldırı yaparken bir binaya istediğiniz yerden giriş yapabiliyorsunuz, kaçışlarda bu adama bel bağlayabiliyorsunuz. Tamam da ismi niye bu kadar boktan Allah aşkına Marvel ya? Hayır bir de politik olarak da doğruluktan uzak, 50 sene sırf kapıcılık yaptırdığınız Afrika-Amerikalılara süper kahramanlık bahşetmişsiniz, onda da verdiğiniz isme bak. Kapıcı! Yuh!

 

1. Matter-Eater Lad

Matter Eater LAd

Türkçesi: Madde-Yiyen Delikanlı

Bu bir delikanlı. Madde yiyor. DC Comics yaratıp ismini koymuş. Her şeyi yiyebiliyor. Dağları falan da yiyebiliyor. Zor durumda yeri yemek suretiyle tünel falan kazabiliyor. Ne koyabilirler ismini? Madde-Yiyen Delikanlı tabii ki. Allahtan DC diğer karakterlerinin ismini böyle koymamış. Flying Indestructible Man, Running Boy, Able To Make Anything He Imagines Into Reality Lad, Creepy Martial Artists Detective Dude… Düşünsenize. Allah korumuş…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.