Büyük yayın evlerinin, en popüler karakterlerinin ciddi bir marka olduklarını ve marka değerlerinin, belirli “karakter tasarım” özellikleri ile paralel olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir.

Karakterlerin markalarını oluşturan özellikleri, sıklıkla okuyucuların öfkesini kendine çekse de o karakterler ile ilgili sevdiğimiz şeyler de büyük oranda bu stratejilerin bir parçası oluyor. Ve bu özellikleri, temaları, söz konusu karakterden aldığınız zaman o artık “başka bir şeye” dönüşüyor. Bu yüzden, söz konusu karakterler uzun süreli olarak bu temalardan uzaklaştırılmazlar. Ancak karakter temalarını biraz sarstığınız zaman ise genelde o karakterin en ilgi çeken hikayeleri ortaya çıkıyor.

 

1. Batman: Hazırlıklıdır, kazanır!

R.I.P. serisinde önce tamamen kontrolünü kaybeder ve hazırlıksız yakalanmış gibi görünür, sonra da “zihnimin kontrolünü kaybedersem ne olacak” gibi uç bir senaryoya bile hazırlıklı olduğu ortaya çıkar ve kendi temasına zirve yaptırılır.

Oğlan dellendi!

 

2. Spider-man: Sorumluluk önemlidir, iyi niyet sahibidir!

Herkesin kötü seçeneklere yöneldiği en umutsuz durumlarda bile çalma, cinayet gibi seçeneklere en uzak karakter olarak kalmaya devam eder. Yakın dönem serilerden Back to Black`te May Yenge`nin öleceğini anladığı durumda hapishaneye zorla girer. Diğer mahkumların önünde Kingpin`i “beni artık öldür” dedirtecek kadar pis bir şekilde aşağılaya aşağılaya döver. Gitmeden önce de, yengem ölürse gelip seni yavaşça öldüreceğim diye iyice tırsıtır. Bu da ilgi çeker, zira karakterin olmadığı bir şeyden izler sergiler.

Dayağa karşıyız ama bu adam dövülür.

 

3. Wolverine: Hayatta kalır!

Yakın dönemdeki Wolverine ölecek haberlerinin getirdiği yankıya bakmanız yeterli.

Hastayım dedim dedim inanmadınız, bak ne oldu şimdi?

 

4. Superman: En insancıl karakterdir!

İnsanlığını alın, karakterine sert kıvrımlar ekleyin. Voila! Injustice ve Kingdom Come gibi unutulmaz karakter anları yaratmış olursunuz.

Clark dur el hareketi yapma, elini ayarı yo… Aha gitti.

1 2
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.