Güç Skalası

Hepsini göz önünde bulundurarak, kendimce bazı güçlerle ilgili bir skala oluşturmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu tür güçlere sahip olanların, daha alt gruplara nazaran çok daha kuvvetli olacağını kesinlikle öngörebiliriz. Başlayalım :

 

1- Gerçekliği değiştirme

Kozmik pek çok varlığın dışında, Franklin Richards, Scarlet Witch gibi karakterler Phoenix ve Galactus gibi evrensel güçlere kafa tutacak kadar büyük bir potansiyele sahip olabilirler. Karşınızdaki kişi, tek bir düşünce ile bir şeyleri yoktan var yada vardan yok edebiliyorsa, başka gerçeklikler yaratıyorsa, bu zirveyi oluşturan türde bir güçtür. Benzer türde güce sahip değilseniz, basitçe o karakterin dengi değilsinizdir. Doğal olarak gerçekliği değiştirenlerin zaman ve uzayı, enerjiyi, maddeyi yada diğer karakterlerin zihinlerini de değiştirebileceğini hesaba katmalısınız. Bu yüzden, 1. grup doğal olarak alttaki bütün diğer guplara ait güçleri kapsar.

Bu sahneye şahit olan kaçsın!

2- Uzay ve zamanı değiştirme, bükme

Zaman içinde seyahat, büyük ölçekli yada bireysel olarak yer değiştirmeler hem karşıdakini yenmek hem de kendini kurtarmak için çok büyük fark yaratabilir. Siz, o karaktere karşı istediğiniz kadar iyi hazırlanıp tuzaklar kurabilirsiniz. Ancak aniden önünüzden kaybolup bambaşka bir yerde ortaya çıkarsa yada binbir türlü koruma önlemi aldığınız tesise istediği anda girip çıkabilirse, bu karşı konulacak türde bir güç değildir. Keza, güçlü bir karakteri çocukluğunda öldürmek için geçmişe gidebiliyor yada gelecekten elinde teknolojik aletlerle geri dönüyorsa bu da skalada üst sıraları zorlayan türde bir güçtür. Söylemeye gerek yok,  uzay ya da zamanı bükmede etki alanı ne kadar genişse o kadar güçlü olacaklardır. Zamanda beş saniye geri gitmekle, beş milyar yıl geriye gitmek elbette aynı şey olamaz.

 

3- Enerji oluşturma

Enerji derken aklınıza doğal olarak yıldırımlar ve çatırdayan elektrik enerjisi gelmesin. Burada bahsedilen “her türden enerji” olmalıdır. Manyetizma, yer çekimi, ısı (artışı yada düşüşü yani ateş yada buz), elektrik, plazma, yaşam yada ölüme dair pozitif/negatif enerjiler ve şu an aklımıza gelmeyen pek çok çeşit enerjiyi buraya ekleyebiliriz. Bu enerji alanlarını oluşturabilen karakterler, elbette bunun gücüne göre değişseler de evrenin temel kanunlarından birine karşı geldikleri için (yoktan enerji elde etme) oldukça güçlüdürler. Fazla örnek vermeye gerek yok, sağından solundan, gözünden, ellerinden envai çeşit ışınlar çıkaranların çoğu potansiyel olarak çok yüksek güçlere ulaşabilirler. Ancak doğal olarak manyetizma ile Dünya`nın kutupsal alanını değiştiren adamla, ateş yakıp birinin elbiselerini tutuşturan adam aynı güce sahip değillerdir.

Enerji ulen, boru mu?

4- Telepatlar

Esasında telepatları, bu skalada bir yere konumlandırmak kolay değil. Zira doğru zamanda geldiklerinde, en üst dereceden birinin bile zihnini kontrol edip pratikte ondan daha güçlü olurlar.

Buradaki tek engel, yukarıda da değindiğim gibi çoğu karakterin telepatiye ve ele geçirilmeye karşı belli savunmalarının olmasıdır. Gerçekliği değiştirenlerin zihni genelde kontrol edilemeyecek kadar karmaşıktır. Uzay-zamanı bükenler ise ya belli savunmalar yada belli teknolojiler ile buna karşı koyabilirler. Enerji oluşturanlar ise görece olarak daha açık olsalar da güçleri bazen, telepatik alanları etkileyecek şekilde gelişmiş olabilmektedir. Bu yüzden telepatların neler yapabileceğini tahmin etmek zor olsa da ben onları bu seviyede sınıflandırıyorum. Tabi her zaman birr telepat, çok daha güçlü bir başka insanımsı varlığın zihnini kontrol edip en tepeye yerleşebilir.

 

5- Fiziksel güçleri olanlar

Kas kuvveti, dayanıklılık, iyileşme, zıplama, uçma, vücudunun şeklinini yada büyüklüğünü değiştirme, hızlı koşma/uçma (zamanda seyahat edecek kadar hızlıysa diğer gruba ait olabilir) gibi güçler oldukça havlı olsalar da yukarıdaki gruplarla aynı seviyede değillerdir. Bundan, daima güçsüz oldukları akla gelmesin. Hulk, Thing yada Wonder Woman gibi sadece güçlü ve dayanıklı olanlar, pek çok enerji üreten karakteri çok rahatlıkla yenebilirler. Burada gücün seviyesi önemlidir, arabaları yada insanları sağa sola fırlatabilen bir adamla, gezegenin kabuğunu kırabilen adam arasında bariz bir fark olduğu bellidir.

Nasıl ya, Wolverine herkesi dövemiyor mu şimdi? Bizim pençe flan vardı oradan bir kanaat notu?

6- Sezgisel/algısal/duyusal güçler

Temelde dövüş yada müsabaka konusunda işe yaramasa dahi, bu tür güçlere sahip olanlar dövüşün dışında da hikayede çok kritik rol oynarlar. Spider-Man, Daredevil, Wolverine gibi bazı karakterlerde fiziksel güçlerin dışında bu tür güçler de bulunur ve potansiyellerini bir iki tık yukarıya doğru iter.

 

7- Dövüşçüler yada normal insanlar

Evet, en iyi dövüşenler maalesef listenin sonundalar. Esasında bu bir zorunluluktan dolayı ortaya çıkıyor. Herhangi bir gücü olmayan adam, kahraman olabilmek için eğitimle, tekrarla ve tecrübe ile kendisini dövüş sanatlarında geliştiriyor. (Captain America, Batman, Nightwing, Punisher ve benzerleri) Ancak bu ne kadar iyi dövüşürlerse dövüşsünler, potansiyel olarak daha üst kademe güçlerle her istediklerinde aşık atacakları anlamına gelmez.

 

Dayağı yediniz gençler, benden söylemesi!

Evet Batman yada Captain America`nın defalarca kez diğer gruplardan adamları yendiğine şahit oluruz. Ancak bunda savaş alanını kendi yaratmaları ve şartları kendilerine göre kullanmalarının payı vardır (yazarların öyle istediği kısmını elesek bile). Bu yüzden potansiyel olarak en düşük tehlikeyi oluştururlar. Tabi bu sıklıkla göz ardı edilip çok büyük avantaj sağlamalarına neden olur o da ayrı bir inceleme konusudur.

 

8- Büyücüler, teknotratlar, çok zeki bilim adamları

Bu grubu, en güçsüz olarak nitelendirmiyorum ancak bir yere koymak gerekiyordu. Büyücüleri yada bilim adamlarını karşılaştırırken büyülerin/alet edevatın doğasına ve çapına bakmak gerekir. Bunlar sayesinde enerji üretiyorsa 3. gruba ait olur, maddeleri değiştiriyorsa ise bir üsttekine. Örneğin Iron Man, uçar, süper kuvvet/dayanıklılık kazanır ve enerji üretir. Dr. Strange belli oranda gerçekliği değiştirir yada zamanda yolculuk yapar. Wiccan teleport olur. Yani büyü yada teknoloji ile ne yapabildiğine (ve ne kadar büyük güçte yapabildiğine) bakmak gerekir.

Tabi 1. grubun hepsini kapsadığını söylemenin yanı sıra birden çok kategoriye dahil olanlar var. Örneğin Silver Surfer, Black Bolt, Superman, Flash ilk aklıma gelenler. Örneğin Flash, fiziksel güçlülerden sayılsa da uzay-zamanı bükebildiği ve zamanda yolculuk edebildiği için daha 2. kategoriye dahil etmek gerekir. Scarlet Witch büyü yapar (esasında mutanttır da o ayrı konu) ancak bununla gerçekliği değiştirir, bu yüzden 1. kategoriye dahil olur. Keza enerji oluşturanlardan Cyclops, fiziksel olarak normal insanken Black Bolt fiziksel olarak da çok büyük bir fiziksel güce ve dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden ikisini de enerji oluşturanlar olsalar da aynı seviyede konumlandırmamak gerekir.

 

1 2 3
Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

1 Yorum

  1. silver surfer ile cable nin bu mücadelesinin linki yada roman ismini verebilirmisiniz ?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.