Daredevil bu Cuma günü resmen start alacak, hazır mısınız? Bizim ne kadar heyecanlı olduğumuzu zaten söylemeye gerek yok, önceki yazılarımızdan fark etmişsinizdir. Diziye dair şimdiye kadar gelen tüm yorumların olumluluğundan tutun da, Daredevil’ın kaynak materyalindeki zenginliğe kadar pek çok sebepten dolayı 10 Nisan’ı sabırsızlıkla bekliyoruz. İnceden de Daredevil’ı daha iyi tanımaya yönelik yazılarımızı yazmaya başlayalım diyorduk zaten; e bu konuda da böyle düşünen tek biz değiliz.

Shirts.com sitesi, Daredevil’ın bugüne kadarki önemli kostümlerini şöylece bir sıralamış. Şimdi doğruya doğru, bir Iron Man ya da Batman kadar farklı renk ve şekilde kostümler giymedi Daredevil. Çok klasik bir görünüşü vardı, o görünüş de az çok elli yıl boyunca muhafaza edildi. Shirts bu eksikliği çok güzel yorumlarla kapatmış, o yüzden onların da müsaadesiyle, yorumları da çevirerek paylaşıyoruz. Buyurun, gelin, Korkusuz Adam’ın moda mazisine balıklama dalalım!

 

Daredevil Kostüm 1

1964 – Orijinal Sarı

Daredevil ilk göründüğü sayıda Jack Kirby ve Bill Everett tarafından tasarlanmış sarı bir kostüm giyiyordu. Beşinci sayıda işe çizer Wally Wood dahil olunca ilk yaptığı iş göğsündeki teK D harfini üst üste binmiş iki D ile değiştirmek oldu.

1965 – Klasik Kırmızı

Göğüs amblemini değiştirdikten sonra Wally Wood yedinci sayıda yepyeni bir kostüm tanıttı. Wood’un tasarımının zamansız basitliğini değiştirmesi zordu, ama 1979’da Frank Miller iki kere çift-D sembolünü daha 1964 tarzı harflerle değiştirdi.

1989 – TV Filmi

Daredevil canlı olarak galasını The Trial of the Incredible Hulk’ta yaptı, buradaki niyet karakterin kendi dizisine kapı açmaktı. O seneki Batman filminden ilham alınarak aktör Rex Smith tepeden tırnağa siyah giydirildi, fakat materyal kauçuk değil spandeksti.

Daredevil Kostüm 2

1993 – Zırhlı Siyah

Daredevil’ın 319. Sayısında tanıtılan yeni zırhlı kostüm karakterin güçlü süper kötülerle savaşırken eğreti durmaması için tasarlandı. Scott McDaniel’in herkesi memnun edecek bir tasarım bulmak gibi büyük bir görevi vardı. En sonunda kostüm “komite fikriyle” tasarlandı.

1993 – Korkusuz Adam

Frank Miller ve John Romita, Jr tarafından yazılan güncellenmiş orijin hikayesi The Man Without Fear klasik kırmızı kostümü son sayfaya kadar göstermemişti. Siyah eşofmanlar TV filminden etkilenmiş gibi gözükse de çizgi roman planlanmaya filmden yıllar önce başlamıştı.

1998 – Kör Uçuş

Daredevil’ın 376 ve 379. Sayıları arasında Matt o kadar derinlemesine girdiği bir SHIELD görevindeydi ki anıları kendisini başka biri zannetmesine sebep olacak şekilde değiştirilmişti. Cully Hammer Daredevil olduğunu tam anlayamamış biri için yeterince Daredevil gözükecek bir üniforma tasarlamaya çalışmıştı.

Daredevil Kostüm 3

2003 – Film

Ben Affleck’in Daredevil’ının nasıl gözükeceği konusunda yöneticilerin çok güçlü ve bazen çelişen fikirleri vardı. Tasarımcı James Archeson meseleyi netleştirmek için elinden geleni yaptı. Bir noktada Archeston “kırmızı rengi hakkında 40 dakikalık bir konuşma” için telefon konferansına çağrıldığını hatırlıyor.

2010 – Shadowland

Shadowland’de Matt The Beast tarafından The Hand’i yönetirken ele geçirilmişti. İç değişimi dışta daha karanlık bir kostümle yansıtılmıştı. Serinin çizeri Billy Tan bunu komple bir yeniden tasarımdan ziyade orijinal kırmızı kostümün üzerinde bir oynama olarak görüyor.

2015 – Dizi

Daredevil: The Man Without Fear’dan etkilenen Netflix dizisinde Charlie Cox “kullanışlı spor ve askeri giysilerden” derlediği bir siyah kostüm giyecek. Tasarımcı Stephanie Maslanky’ye göre kıyafet zaman içerisinde gelişecek ve her şey sonunda açık eden bir finale bağlanacak.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.