Cyborg

3091690-5560163562-cybor

 

Ne Tip Bir Film Olur: Noir Bilimkurgu

18+ Etiketini Nereden Alır: Cyborg’un yaradılışı, ve sadece Cyborg’un yaradılışı

Bütün filmin RoboCop ya da Blade Runner gibi olmasına gerek yok. Vic Stone öyle bir karakter değil zaten. Ancak Cyborg ile bir karakter olarak gerçekten empati kurmanız için, yaşadığı dönüşümün korkunçluğuna ikna olmanız gerekiyor. Çünkü Cyborg’un orijin hikayesi muhtemelen objektif düzlemde DC karakterleri tarihinin en şiddetli orijinlerden biri. Filmin geri kalanı çiçek bahçeleri ve lavanta kokularıyla dolu olabilir, problem yok. Ancak o kolu bacağı kopmuş Victor’ı adeta bir Hostel seviyesinde göstermek, karakteri ve filmi otomatikman bambaşka bir yere taşır.

 

Superman

05 Superman

Ne Tip Bir Film Olur: What’s So Funny About Truth, Justice and the American Way?

18+ Etiketini Nereden Alır: Manchester Black ve saz arkadaşlarının yediği boklardan

Bilmeyenler için büyüsünü bozmayalım, seven sevememiş olana gitsin okutsun: Uzun isimli ama müthiş zekalı What’s So Funny mükteşem bir eser. Temelinde de şu prensip yatıyor –ki 18+ Superman meselesini izah edeceğine inanıyorumSuperman’in şiddetten uzak minnoş izci yaklaşımı, manyaklarla uğraşmak için doğru mu? Buna alternatif olarak 80’lerde Amerikan sektörünü işgal eden Britanyalı yazarların karakterlerine benzeyen bir ekip sunuluyor hikayede. Bunlar kan döküyor, öldürüyor, kötü gördü mü affetmiyor.

Şunu hayal edin: Bir tarafta film size bütün haşmeti ve çıplaklığıyla gerçekten süper kötülerini kan revan içerisinde bırakmak suretiyle kapışan bir karakteri gösteriyor. Bir tarafta ise bunu reddeden bir Superman var. Bu kontrast daha önce hiç yapılmadı. Hiçbir süper kahraman filmi daha önce “süper kahramanlık yapmanın hangi metodu doğru?” sorusunu kimseye sordurtmadı. E dürüst olalım, bu soruyu bir kişi sordurtmaya başlayacaksa, o da Superman.

Üstelik Superman hakkında asırlardır yanlış anlaşılan şeyleri de bir anda siler atar, karakteri en sonunda hak ettiği noktaya koyar böylesine bir hikaye. Superman’in değerleri kontrast sayesinde netleşir, berraklaşır. Man of Steel’a kısmet olmadı. Dawn of Justice’e kısmet olmadı. Superman’in etrafındaki kirli dünyaya rağmen ve o kirli dünyaya ilham olmak için savaş verdiği bir film belki Man of Steel 2’de gelir, ne dersiniz?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.