Wall Street Journal sabahın köründe 28 Nisan Pazartesi gününe mutlu mesut uyanmamızı istemiş olacak ki, DC’den gelen hayırlı haberleri, resmi doğrulamayla duyurdu. Bakın, hayırlı haber derken lafı abartmıyorum, gerçek bir çizgi roman hayranıysanız, hakikaten günün geri kalanını neşeli geçireceksiniz bu haberden sonra.

Şimdi öncelikle aradan formalite duyuruları çıkartalım. DC Comics ve sahibi Warner Bros. Batman vs. Superman’den hemen sonra bir Justice League filminin çekileceğini resmen duyurdu. Bu filmin yazarı David S. Goyer, yönetmeni ise Zack Snyder olacak. Zaten bu bilinen bir şeydi, sadece adı kondu. Batman vs. Superman daha geniş bir dünyaya ilk girizgah olacak. Ray Fisher’ın oynayacağı Cyborg ve Gal Gadot’un oynayacağı Wonder Woman’ın asıl başrolleri de bu Justice League filmi olacak. İki karakter de Batman vs. Superman’de ufak yerlerde gözükecekler ve asıl amaçları daha geniş bir DC evreninin varlığına delil olmak olacak.

Shazam-52-wide-560x282

Bu zaten bildiğimiz haberdi. Gelelim asıl mutluluk kaynağı meseleye. DC aynı zamanda elinde tuttuğu diğer ünlü çizgi romanlardan bir bölümünü de sinemaya uyarlama kararı almış. Justice League’den bağımsız olacak bu filmler -hazır mısınız- Vertigo çizgisinden gelecekler. Tabii WSJ haberi böyle vermiş, fakat listelediği çizgi romanlardan biri Shazam ve karakterin çok uzun zamandır hem DC evreni, hem de Justice League kadrosuna organik bağları var. Büyük ihtimalle -haber muğlak olsa da- Shazam Justice League’e bağlanacaktır. Diğerleri ise zor.

MetalMen

Zira diğer filme uyarlanacak işlerden ilki Metal Men. Metal Men, her biri farklı bir metali temel alan altı robotu konu alıyor. Lider ruhlu Altın, güçlü Demir,, aptal ama sadık Kurşun, sinirlenmeye müsait Cıva, özgüveni düşük Teneke ve grubun dişi üyesi Platinum, yaratıcıları Dr. Will Magnus önderliğinde güçlerini kullanarak suçla savaşıyorlar. Sonradan aralarına Bakır’ın da katıldığı Metal Men grubu da JLA ile bağları olan bir grup, fakat DC evreninin ön planına olan karakterler değiller ve genel olarak da ortamın ağa babalarıyla pek fazla interaksiyona girmiyorlar. Yani kuvvetle muhtemel Metal Men’in filmi kendi ayakları üzerinde duracaktır.

100-bullets-v11a

Diğer film uyarlaması ise 100 Bullets. Brian Azzarello ve Eduardo Risso’nun 100 sayılık muhteşem noir/pulp eserini sinemada görmek için sabırsızlanıyoruz. 1999-2009 seneleri arasında Vertigo çizgisinde yayınlanan 100 Bullets hem eleştirmenlerden övgü toplamış, hem de Eisner ve Harvey ödüllerine layık görülmüştü. Konsepti bilmiyorsanız, öğrenince neden bu övgülerin layık görüldüğünü anlayacaksınız. Çizgi romanın ana karakteri Agent Graves, her sayı haksızlığa uğramış birini buluyor. Onlara üç şey veriyor: bu haksızlığı ve yanlışı yaşatan kişinin yerini, adını, nasıl ulaşılacağını anlatan belgeler, bir silah ve 100 adet izi sürülemeyen kurşun. Sonrası da insanın içerisindeki intikam dürtüsünü analiz eden, muhteşem hikayelerden oluşuyor. Dürüst olmak gerekirse100 Bullets’ın daha önce belirtildiği gibi diziye uyarlanmasını tercih ederdik, fakat bu kadarıyla da yetinme niyetindeyiz.

fr-slider_fables_werewolvesofheartland

Son film uyarlaması ise artık aşina olduğunuz bir eser: Fables. Telltale’in yakın zamanda “The Wolf Among Us” ismiyle oyuna uyarladığı Fables, yaklaşık 12 senedir yayınlanan bir klasik. Masal karakterlerinin New York’ta yaşadıkları sürgünü anlatan Fables’tan muhteşem bir oyun çıkmıştı, muhteşem de bir film çıkacağını düşünüyoruz. Doğru yönetmen ve doğru oyuncularla, DC geriden götürdüğü “çizgi roman filmi” yarışını sadece Fables ile bile alabilir. Hele ki bunun üzerine bir de iyi 100 Bullets filmi gelir, Justice League de yüzüne bakılabilir gibi olursa, demeyin keyfimize…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.