Marvel Cinematic Universe’in iyisiyle kötüsüyle kaderinden sorumlu olan Kevin Feige’nin uzun zamandır sözünü ettiği bir projeydi Doctor Strange. Feige’nin sevgisini hiç gizlemediği Marvel’ın “büyük büyücü” karakterinin beyaz ekrana taşınmasına zaten kesin gözüyle bakılıyordu ki Captain America: The Winter Soldier içerisinde yapılan bir film-içi referans, meseleyi iyiden iyiye netleştirdi. Artık sadece yönetmenin belirlenmesi, bir de oyuncu kadrosunun seçilmesi kalmıştı; bunlardan da ilki halloldu, geriye sadece oyuncular kaldı.

Artık resmi gibi: Doctor Strange’in yönetmeni 77 doğumlu Amerikalı sinemacı Scott Derrickson olacak. Variety’nin yaptığı haber ilk başta “anlaşma henüz tam bitmedi, ama kesin gibi” kıvamındaydı ama sonra Derrickson Instagram hesabından “bir sonraki filmim GARİP” şeklinde bir alt yazıya sahip, elinde de Doctor Strange’in çizgi romanlarını tuttuğu bir resim paylaşınca meseleye mühür konuldu. Derrickson muhtemelen senaryoyu da yazacak, zira 2010’da Thomas Donnelly ve Joshua Oppenheimer senarist olarak tutulmuşlardı fakat onların versiyonu muhtemelen şu dakikaya kadar yirmi kere zaten değişmiştir; Derrickson da kendi dokunuşunu yapacaktır.

Doctor-Strange (1)

Mainstream kültürün radarına 2008 tarihli The Day the Earth Stood Still’in yönetmeni olarak takılan Derrickson, bu filmle pek çok negatif eleştiri toplamış olsa da aslında orta bütçeli ve SXSW gibi festivallerde boy gösteren korku / gerilim filmleriyle ünlü bir yönetmen. Ünlü Chicago Film Eleştirmenleri Derneği tarafından gelmiş geçmiş en iyi 86. korku filmi olarak seçilen The Exorcism of Emily Rose, 3 milyon dolarlık bütçesine rağmen 90 milyon dolarlık gişe yapan Sinister ve bu Temmuz ayında vizyona girecek Deliver Us From Evil Derrickson’ın filmografisinin önemli parçaları.

Marvel’ın korku filmleriyle sükse yapmış bir yönetmeni Doctor Strange’in başına getirmiş olması, her şeyden önemlisi de bugüne kadarki her filmini kendi yazmış bir auteur’u işe almış olması Edgar Wright’ın ayrılığından sonra söylenen “Marvel her şeyi homojenleştiriyor, fabrikasyona dönüyor” eleştirilerinin yanında biraz ilginç duruyor kuşkusuz. Tabii Derrickson-Marvel ilişkisi henüz yeni başladı, belki sonu Wright gibi olur, kim bilir? Bekleyip göreceğiz. O dakikaya kadar Sinister ya da Exorcism of Emily Rose izlemiş olanlar söylesin; Derrickson iyi tercih mi? Nedir sizce oluru var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.