Böyle acayip, tam ölçeğini kavrayamadığınız, çareyi geçiştirmekte bulduğunuz olaylar olur ya hani? Sabahtan beri kimle konuşsam öyle bir ruh hâli içerisinde. Önce içinde bulunduğum basın lansmanında biri “ülke genelinde gitmiş elektrik” dedi. Kavrayamadık. Oradan çıktım, şehrin öteki ucundaki kız arkadaşımı aradım. “Elektrikler gitmiş” dedim, “Evet” dedi. “Her yerde gitmiş  diyorlar ya” dedim, “Öyleymiş” dedi.

Sanki bakkalda ekmek bitmişçesine bir tonda konuşuyorduk. Otobüsten indim. Evin karşısındaki bakkal dükkanın önünde öylece duruyordu. “Abi elektrik” dedim, “bir buçuk saattir yok” dedi. “Bütün ülkede yokmuş biliyor musun” dedim, “öyle mi?” dedi. “Aradınız mı mercileri” dedim, “Hatlar kapalı herkes arıyor ya” dedi. Helalleştik. Eve çıktım. Kız arkadaşım mesaj attı “Terör falan diyorlar bak kesinlikle dikkatli ol bugün” diye, “Tamam dışarılık bir işim kalmadı ama n’olur sen de dikkatli ol dönerken” dedim ben de.

Resmen idrakı bir saat sonra geldi. Yani pardon, bir saniye, tüm ülkenin elektrikleri mi gitmişti yani elektriğini İran’dan alan Van dışında? Tüm ülkenin? Nasıl mümkün böyle bir şey, ve daha önemlisi, biz bunu niye böyle karşıladık? Yahu tüm ülkenin elektriği nasıl gider? Okul mu bu? “Hayır” dedik biz Geekyapar olarak. “Bunun arkasında başka bir şey olmalı.”. Biz yıllardır oyun oynuyoruz, film izliyoruz, çizgi roman okuyoruz, kitap karıştırıyoruz. Böyle ülke çapında elektrikler gidince, bunun arkasında illa ki bir süper kötü olmak zorundadır.  Biz de madem öyle, geniş ve engin bilgimizi kamuya açalım istedik. Buyurun sevgili okurlar, ülke çapındaki elektrik kesintisinin arkasında olduğundan şüphelendiğimiz 7 elektrik bazlı süper kötü karakter!

 

Cole MacGrath

Cole MacGrath

Cole MacGrath InFamous’un ana karakteri. InFamous da içerisinde ahlaki seçimler yaptığınız bir oyun. Hikaye şöyle, Cole bir patlamanın ortasında uyanıyor, etrafındaki herkesin öldüğünü görüyor ve kendisinin elektrik bazlı güçler elde ettiğini fark ediyor. O saatten sonra bu güçleri yetimhanelere ışık vermek ya da “önümüze gelene bir statik şarj” modunda kullanmak bizim elimizde. Yani eğer işin içinde Cole varsa, kesinlikle kötü Cole olmak zorunda. Siz siz olun, etrafınızdaki trafolara falan bir bakıverin sevgili geekler, kırmızı elektrik gördüyseniz, bilin ki müsebbibi Cole!

 

Cybermen

Cybermen

Doktor’un ezeli ve ebedi rakipleri Cybermen’ler, aslında insandan çok da farklı değiller. Sadece yıllar içerisinde hayatta kalmak için fazlaca robotlaşmışlar ve duygularını tamamen yitirmişler; sadece soğuk mantıkla hareket ediyorlar. Elektrik güçleri de var. O yüzden eğer işin arkasında onlar varsa muhtemelen bunu büyük bir planın parçası olarak yapmışlardır. Bu oyuna gelmemek, uyanık olmak, bir de mümkünse Doktor’a ulaşmak lazım.

 

Dr. Doom

Dr. Doom

Marvel evreninin kimisine göre en zeki adamı, Latverya’nın absolüt monarkı, Fantastic Four’un ezeli düşmanı Dr. Doom’un elektrik güçleri kendinden meşhur. Fakat bu kesintinin arkasında o varsa yapabileceğimiz bir şey yok. Bunun da üç sebebi var. Birincisi, kendisinin milyarlarca teknopati aracılığıyla yönettiği Doombot’u var, hangi birini yakalayacağız? İkincisi, henüz bilim adamları konusunda Marvel evreni kadar bereketli değiliz, yani bir Reed Richards’ımız yok. Üçüncüsü, adam Latverya’nın kralı olduğu için, diplomatik bağımsızlığı var. Bildiğin dış mihrak yani.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

16 Yorum

  1. BU kadar yazı hazırlamaya ne gerek var canım. Ana dağıtım şebekesine kedi girmiştir.

  2. Pallet Town’da bir tavanarasında çok sayıda poketopu olduğuna dair ne idüğü belirsiz anonim bir ihbar üzerine yapılan operasyonla başlayan süreçte Lt. Surge de tutuklandı. Olayın ardındaki kişi o olamaz. Bugün geldiğimiz noktada da okyanusötesindeki Roket Takımı’nın (diğer adıyla Hazmat) devletle kesişen bir yapı kurduğunu kabul ediyorlar, o davalardaki delillerin ne kadar saçma olduğunu (bkz: Snorlax nasıl 10 kilometreyi 1 dakikada koşmuş olabilir) teker teker idrak ediyorlar. Biz yıllar önce aynı şeyleri dediğimizde darbeci damgası yiyorduk. Roket kankalarının gerçek yüzünü anca gördüler tabi.

    Yüce Pokemon League’de yargılanacaksınız.

  3. Von Doom’un diplomatik dokunulmazligi var demissin de… savas da mi acamiyoz latveryaya? Tanklarla girelim! (Olmadi suriyeli multecileri latverya sinirina birakalim… kafamiz rahat eder hem de stratejik saldiri olur. Ohhh…)

  4. Elektirikleri tony stark kesmiş arkadaşlar.her eve ark reaktörü projesi ile reaktör satıp para kazanacak 🙂 avengers filminde stark towerda deneme yapmıştı ilk .

  5. Sistemi kapatip virus yuklediler birkac gune herseyi hackleyen tipler ortaya cikar merak etmeyin 🙂

  6. raiden koysaydiniz bi de MK cilar uzulmeseydi bu ne bilinmedik karakterler boyle

  7. Benim aklıma direk olarak Amazing Spider-Man 2’deki Elektrik adam gelmişti ama listede göremedim 😀 Kesin elektrik adamın işidir. 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.