Geek’liğin fıtratında var devam işlerine ister istemez aşina olmak. Tutan oyunlar zaten senede, taş çatlasın iki senede bir çıkıyorlar; çizgi romanlar asla bitmiyorlar, neredeyse tüm sevdiğimiz filmler bir veya öteki şekilde üçleme formatında karşımızdalar. Hikayeleri sevdiğimizden, uzun, tek bir eserde sıkıştırılamayacak hikayeleri de pek bir sevmekteyiz.

Fakat yine de devamının gelmeyeceğini düşündüğümüz eserler vardır ki, onlardan biri de Fight Club. Chuck Palahniuk’u bir anda bir süperstar yapan bu efsane kitap, 1999 senesinde başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı bir filme uyarlanmış ve taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmıştı. Ne kitaba, ne de filme bir devam geleceğini zannetmiyorduk. Ama işte geliyor.

Netleştirelim, Palahniuk ismi Fight Club 2 olması beklenen eseri çizgi roman formatında, Dark Horse Comics ortaklığında 10 sayı olarak yayınlayacağını senenin başında duyurmuştu. Şimdi bu çizgi romanın çıkış tarihi belli oldu. İlk romanın ana karakterinin Marla’yla evlenmesinin sonrasını konu alan Fight Club 2’de Anlatıcı’nın 9 yaşında bir çocuğu bulunmaktadır. Anlatıcı’nın hayatına dair memnuniyetsizliği artınca, Tyler karakteri tekrar peydah olmaya başlar ufaktan. Sonra da çocuk tehlikeye girer, bir bakmışsınız, Project Mayhem tekrar can bulmuş.

fight-club-soap

Bu çizgi roman 2015’in Mayıs ayında raflardaki yerini alacak. Çizimlerini Cameron Stewart’ın yapacağı eser hakkında başka detaylarımız da var, ama… Bilmek istediğinize emin misiniz? Palahniuk’a dair var olan saygımız zaten yıllardır azalarak bitme sürecinde, o tabuta bir çivi daha çakma niyetinde misiniz gerçekten? Okey öyleyse, sizi şu Palahniuk alıntısıyla baş başa bırakalım.

“Fight Club 2 hem gelecek, hem de geçmişte geçecek. Tyler’ın kökenlerini öğreneceğiz. Tyler belki de yüz yıllardır etrafta olan bir şey, sadece Anlatıcı’nın kafasında belirmiş bir anomali değil.”

Öyle mi sevgili Çak? Tyler okkült bir şey, bir nevi kötücül ruh yani? Gidip Rönesans İtalya’sında içinden Tyler çıkan bir Floransa’lı falan mı göstereceksin bize? Bunun dışında da bir şeyler demişsin sevgili Çak, işte mesele Babalık’mış, Anlatıcı Project Mayhem’e dönmeye çalışıp aradığını bulamayacakmış, Fight Club 2 ilk esere verilen kültürel tepkiye dair olan bir meta-kurgusal yorum olacakmış…

Benim bunlara tek bir sorum var: Ne gerek vardı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.