Bize mail yoluyla, mesajlarla, yorumlarla en çok söylediğiniz şeylerden biri şu: “Marvel ve DC Comics evrenlerine girmek istiyorum, nereden başlamalıyım?”. Bu sorunun kaynağı çok açık, iki evren de küçük niş koylarından çıkıp, tüm dünyaya yayılmaya başladılar son on sene içerisinde. Sinemada artık elimizi sallasak süper kahraman filmleri değil, evrenlerine çarpar olduk. Üstüne üstlük bir on beş sene önce “bö” olan çizgi roman severlik, artık “cool” oldu. Gayet doğal bir şekilde herkes bir şekilde ucundan girmek istiyor artık bu olaya.

Daha da ötesi, herkes artık bir sonraki hitin nereden geldiğini de bilmek istiyor. 2000’lerin başlarında başlayan süper kahraman filmleri dalgasında olaya hakim olmak çok mümkündü. Zira X-Men, Fantastic Four, Hulk, Batman, Spider-Man gibi isimler sinemaya uyarlanıyordu ki 90’larda çocuk olan hemen hemen herkesin çizgi filmlerinden tanıdığı markalardı bunlar. Pek çok kişi Fox Kids’de yayınlanan animasyon serileri sağ olsun, X-Men filmi çıktığında “Hani Gambit?” diyecek bilgiye sahipti, CINE 5’te yayınlanan muhteşem Paul Dini serisi sayesinde Nolan’ın verdiği karanlık hava kimsede eğreti durmamıştı.

Artık öyle değil. Captain Marvel’lar, Shazam’ler, Cyborg’lar, Inhumans’lar beyaz perdeye taşınıyor artık. Normalde durumun farkında olmayan insanlara, çizgi roman evrenlerinin büyülü tadından bir demet sunuyorlar. İnsanlar da daha fazlasını istiyor. E Türkiye’nin en büyük geek sitesi olarak da en çok soru bize geliyor hâliyle. Biz de üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bir hafta ara versek de Süper Kahraman Ansiklopedisi’ne devam edeceğiz, ara ara yaptığımız listelerle meseleye bir ucundan yaklaşmaya çalışıyoruz. E bir de dedik konuya derinlemesine inip, soruyu direkt cevaplayalım.

Buyurun efendim. Kocaman gözüken, gözde büyüyen Marvel ve DC külliyatına giriş yapmak isteyenlere, “Marvel ve DC’ye nereden başlarım” diyenlere vermek istediğimiz 6 kritik tüyo!

 

1. Bir Comixology hesabı edinin

Comixology

Her şeyden önce işe bununla başlayın. Reklam falan yaptığımızı, para falan aldığımızı düşünmeyin. Piyasada pek çok farklı çizgi roman okuma app’i var, hatta hem Marvel hem de DC kendi dijital platformlarına sahipler ama hiçbiri Comixology kadar rahat akmıyor, o yüzden gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. An itibariyle çizgi roman okumanın en iyi yolu tablet olarak gözüküyor. Varsa bir tablet cihazınız, Comixology’yi ücretsiz yükleyip, ferah ferah yasal çizgi roman indirimine başlayabilirsiniz.

 

2. Geçmişe dönüş yapmayın

Action Comics Number One

İkinci tüyomuz biraz “kaçının” kategorisinde. Marvel’ın çoğu ikonik karakteri 60’lara, DC’nin çoğu ikonik karakteri 40’lara kadar geri giden mazilere sahip. Bunlara hiç bulaşmayın. Birincisi, çizgi roman dünyası ton olarak çok, çok olgunlaştı o senelerden beri. Bugün dönüp Detective Comics #1’i okursanız, Batman’den soğuyabilirsiniz. İngilizce’de “pulp” olarak tabir edilen, ucuz ve basit havalara sahip işlerdir bunlar. Zaten seneler içerisinde retcon üzerine retcon yediler zaten. Boş verin. Ama retcon demişken…

 

3. Reboot / retcon sayılarına bakılı olun

Starting-At-One_Shum

Süper kahramanların orijin hikayeleri her zaman tekrar anlatılmak için çok müsait yerler oldular. O yüzden de defalarca baştan anlatıldılar, onlarca farklı versiyonu yazıldı. Bunları her zaman özel sayılarda toparlayan dağıtımcılar, tam da sizin merak ettiğiniz soruyu cevaplandırmak adına yaptılar bunu. Örneğin Batman külliyatına giriş yapmak istiyorsanız, orijin hikayesini yazan Year One’ı gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. New 52’da size çok fayda sağlayacaktır, onun toplamaları da her yerde mevcut. Ki zaten bu da bizi bir sonraki maddemize getiriyor…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

13 Yorum

 1. Comics app dışında alternatif verseydiniz keşke orda patladım ben s3 kullanıyorum desteklenmiyor dedi 🙁

  • İnternetten APK olarak indirebilirsin. Uygulamanın kendisi de ücretsiz olduğu için illegale girmez zaten. Bilmiyorsan araştır, iki dakkada öğrenirsin APK yüklemeyi.

 2. Halil İbrahim Kayım Cevap ver

  Marvel cizgi romanlari icin telefon uygulamasi olarak Marvel Unlimited gercekten cok kullanissiz, fakat subscription based oldugu icin her bir cizgi roman sayisina ucret odemeniz gerekmiyor. Sanirim tek cazip ozelligi de bu, zira ana serilerin disinda cogu seride eksik sayilar bulunuyor. Mesela Amazing Spider-Man serisinin tum sayilari mevcut ama onunla paralel olarak devam eden Spectacular Spider-Man ve Web of Spider-Man serilerinde cok az sayi mevcut.

  Bunun disinda ilk serilerden baslamamak gerektigine kesinlikle katiliyorum. Bir Spider-Man hayrani olarak rahatlikla soyleyebilirim ki 1963’te baslayan Amazing Spider-Man’in yaklasik ilk 100 sayisi hem hikaye, hem cizimler, hem de narration bakimindan inanilmaz derecede kotu.

  • Ben de 20 sayı okudum (ve okuyorum), o kadar kötü gelmedi bana, onun dışında Iron Man, Avengers, X-men, FF gibi serileri de okuyorum, en sağlam hikaye örgüsü spider-man’de.

   • Ben cok fazla bir beklentiyle basladigim icin hayal kirikligina ugramis da olabilirim. Diger serilere cross-over olmadigi surece bakmadim henuz. Hakli olabilirsin. Ama kesinlikle 120. sayidan sonra cok daha iyi devam ediyor cizgi roman.

 3. New 52 Batman’inin artık Zero Year adında farklı bir orijin hikayesi var. Ama siz Batman’i Batman yapan Year One’ı da okuyun tabii.

 4. Ben lanet OCD’im yüzünden eskileri geçemiyorum, okumam lazım. 60lar orjinal marvellardan 150 sayı falan okudum ve hakikaten pulp Fiction. Elimde avengers disassembled falan var ve muazzam bir kalite farkı var arada. Bu pulp Fiction teması ne zamanlarda bitiyor? 80ler? 90lar?

 5. Ultimate evreni 2001 de başladı yetişilmesi kolay ama 2015 te sonlandıracaklar evreni… Onun yerine Avengers Dissassembled itibaren bütün crossover olaylarını okumak daha iyi olacaktır. Ben Mayıs’ta başladım okumaya AvsX den itibaren Marvel NOW ı komle okudum 1 ay öncede güncele gelebildim artık haftalık çıkmalarını bekliyorum…

 6. herkes ingilizce biliyomuş gibi davranmayın mk gına geldi tüm sitelr mi böle olur mk

  • DC ve Marvel Türkiye kaynaklı şirketler değil, farkındasındır umarım. Dolayısıyla çıkan çizgi romanlar da İngilizce çıkıyor. Özellikle son 3-5 yıldır bunlar Türkçe’ye de çevriliyor üstelik. İngilizce bilmiyorsan Türkçe olanları oku yani nedir ki?

 7. Eğer ingilizceniz yoksa çizgi roman evrenlerini takip etmeniz malesef çok zor arkadaşlar. Anca spesifik serileri alıp okuyabilirsiniz.

  Ayrıca Marvel Unlimited comixology’e 5000 basar, üstüne katlar. Tek tek her sayıya para verdiğiniz bir uygulama sizi maddi açıdan göçertir. DC’nin malesef böyle bir uygulaması yok(paragözlükten) ancak Marvel’a başlayacak arkadaşlara kesinlikle öneririm. Tablet,telefon ve pc üçlüsünün üçünde de kullanıyorum ve kullanımı gayet rahat.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.