The Get Down’ı izlediyseniz, ya da genel olarak hip hop müziğin ortaya çıkışına hakimseniz, esasında bugün maço bir bravado ile anılan bu müziğin baya baya geek çocuklar tarafından ortaya çıkartıldığını görürsünüz. Baz Luhrmann’ın The Get Down’ın final düellosunda Shaolin Fantastic’in şarkısını Star Wars introsuyla başlattırması tesadüfi değildir, hakeza o dönemki pek çok hip hop işinde fantastik / bilim kurgu göndermelerinin bulunması da. Hip hop’ın kurucuları gettoda büyümüş, sert adamlardır; ama onun dışında sizden bizden pek farkları da yoktur tutkulu oldukları şeyle ilgili tutkulu olma konusunda.

Yalnız şöyle bir enteresanlık da var, o dönem hip hop kurucularının müzikten sonra geek’i oldukları en kilit şeylerden bir tanesi uzak doğu dövüş sanatları filmleri. Bunu sırf isimleden anlamanız mümkün, yani, “Grandmaster Flash” diye bir adam bugün rap müziğin vaftiz babası sayılıyor. Bu enteresan bağlandı, Marvel’ın ufukta gelen yeni Netflix dizisi Iron Fist’te de yer tutacak. Hatta… baya yer tutacak. Wu-Tang Clan’in üyesi, müthiş adam RZA dizi için bir bölüm yönetmiş.

Iron-Fist

Öncelikle içinizi rahatlatalım, RZA müthiş bir rapçi olmasının yanı sıra, yönetmenliğe yabancı bir adam değil. Grubunun isminden de zaten anlayacağınız bir uzakdoğu dövüş sanatları filmleri tutkusunu, 2012’de The Man with the Iron Fists (isme geeel) adlı bir film çekerek taçlandırdı. Kendisi, başrol Finn Jones’un Extra için verdiği bir röportajda söylediğine göre, dizinin altıncı bölümünü yönetmiş. Jones’un dediğine göre de janra hakimiyeti pek belli olmaktaymış.

Jones sadece bunu demekle kalmıyor röportajında, aynı zamanda o dönemin ve sonrasının klasik hip hop bestecilerinin –Jones’un saydığı isimler De La Soul, Jurassic 5, A Tribe Called Quest, Wu Tang Clanden ibaret, ama dizide fazlası vardır– dizide eserleriyle yer alacağını da ekliyor. Bilmiyoruz nasıl bakarsınız ama, bu bence müthiş bir haber. Baya tokat gibi, “burusli” filmi gibi, naftalin kokan çocukluk gibi bir dizi geliyor ufukta. İnşallah süper olur dizi de, hep beraber “dala dala bil yooo” diye gezer, uçan tekmeler deneriz sokaklarda!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.