Amerikan çizgi roman firmaları deyince bize uzaktan iki tane varmış gibi gelebiliyor bazen: Marvel ve DC. Ama işin aslı, çok geniş bir skalada, çok efsanevi firmalar da var. Bunlardan biri de Archie Comics. Aynı adlı karakteriyle 1942’de bir maceraya başlayan firma, özellikle çocuklar nezdinde çok popüler orada. Hemen hemen her çocuk, bir veya öteki şekilde Archie, Jughead gibi kahramanların maceralarını okuyor.

ALBV_logo

Meğerse bu çocuklardan biri de Lena Dunham‘mış! Girls’ün yaratıcısı Dunham, birkaç kere çocukluğunda Archie Comics’i çok sevdiğini, bugüne bugün hâlâ yatmadan önce okuduğunu Twitter’da dile getirmişti. Bunu sağda solda sık sık söyleyince, en nihayetinde Archie Comics eşrafının kulağına gitmesi de uzun sürmemiş. Konuşmuşlar, gençler birbirini sevmiş, anlaşmışlar. Uzun lafın kısası 2015’te Lena Dunham’ın kaleminden gelecek bir Archie Comics projesi bizleri bekliyor anlayacağınız. Dunham da mevzu için şöyle bir beyanda bulunmuş:

“Çocukken sıkı bir Archie koleksiyoncusuydum. Convention’lara giderdim, ilk sayıları alıp plastik kaplar içinde saklardım, aklınıza gelebilecek her şey. Çok büyük bir kültürel önemi var, ama benim için çok büyük bir şahsi önemi de var ve bu çok sevilen karakterlerle oynama fırsatı elde etmek yaratıcılık anlamında inanılmaz bir fırsat”.

Dunham yeteneksiz bir kadın değil, Archie de işinde efsane. İki güzel malzeme birleşince ortaya nasıl bir yemek çıkacak göreceğiz. Aslında Dunham oradan tadı alıp, şöyle özgün çizgi romanlar da çıkarsa şikayetçi olmayız aslında?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.