Valla nutkumuz tutuldu, tarihi not ettik, Ekim ayını sabırsızlıkla beklemeye başladık. Marvel bundan tam 75 yıl önce, Timely Comics adı altında ilk çizgi roman serisini, yani sonradan firmaya adını verecek Marvel Comics’i piyasaya sürmüş. Tam diyoruz, ama aslında tam 75 yıl olmasına biraz daha var: Zira ilk Marvel Comics sayısı Ekim 1939’da yayınlanmış.

Marvel da bu özel anı kutlamak için gerçekten inanılması zor bir özel sayı ortaya çıkarmış. İsimleri görünce hafif kendimizden geçtiğimiz, yüreğimizin pır pır ettiği doğrudur. Nasıl etmesin ki? Kapak bile müthiş. Eisner ödüllü Paolo Rivera‘nın çizdiği kapak, özel 75. yıl sayısını gururla süsleyecek. İçindeki hikayelerin de yazarları, en az Paolo Rivera kadar epik, neredeyse her biri de ödüllü.

marvel_75th_anniversary_celebration_1_cover

İlk başta Captain America Foils the Traitor’s Revenge’den bahsedelim. Stan Lee’nin Marvel bünyesinde yaptığı ilk kreatif iş olan hikaye, aslen sadece metin olarak yazılmıştı. Emmy ve Eisner ödüllü Bruce Timm, aslen 1941’de yayınlanan hikayeyi çizgi romanlaştıracak. Captain America Foils The Traitor’s Revenge hikayesinin yanı sıra, Eski Superman yazarı James Robinson ve The Rocketeer ve Daredevil’daki işleriyle Eisner almış Chris Samnee Fantastic Four’un orijin hikayesini tekrar anlatacak.

Eski Marvel yazı işleri müdürü Tom DeFalco, Spider-Man ve Fantastic Four’un meşhur renk paletlerini tasarlayan efsanevi çizer Stan Goldberg ve mürekkepleme ödülü Inkwell’i tam beş kere kazanıp bu alanda rekor kıran Scott Hanna ile birlikte klasik Peter Parker hikayelerinden birini aktaracaklar. X-Men’i bugünkü hâline ve popülaritesine ulaştıran, Wolverine, Nightcrawler, Storm ve Colossus’un yaratıcılarından Len Wein ve “graphic novel” kavramının öncülerinden Paul Gulacy ise yeni bir Wolverine hikayesi yazacaklar. Marvel’ın ağa babalarından, Ultimate evreninin yaratıcısı, Marvel’ın son on beş sene içerisindeki tüm büyük eventlerinin yazarı Brian Michael Bendis ise hiç yayınlanmamış Marvel çizgi romanlarına kapaklar yaratmak için pek çok Marvel çizeriyle ortak çalışmalar yürütecek.

Valla biz Ekim ayını bir kenara not aldık. Tam günü gününe çıkış tarihi belli değil, fakat Marvel’ın 75. yıl özel sayısı gerçekten de unutulmaz, arşivlik, kaçırılmaz bir eser olacakmış gibi duruyor. Marvel sevmeyenler bile bizce bir göz atmaktan imtina etmesin; tarihi bir sayı geliyor gibi duruyor vallahi!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.