Star Wars çizgi romanlarının hakkı Disney Lucasfilm’i alınca Marvel’a geçti ya? Canon da hazır sıfırlanmıştı ya zaten? Marvel kollarını sıvadı; işin başına oturdu. Önce Luke, Han, Leia, Chewie, Artoo ve Threepio’nun maceralarını anlatan Star Wars serisine başladılar, sonra Vader’a kendi serisini verdiler; şimdi de yarın gönlümüzün havalı kadını Princess Leia kendi serisine başlayacak. E biz Leia’dan önceki serileri şurada övmüştük, Leia’yı da beğeneceğimizi zannediyoruz. Hâl böyle olunca dedik ki, Marvel niye burada dursun ki?

Durmasın tabii ki. Biz Marvel semalarından dinleyen varsa, çizgi roman sayfalarında görmek istediğimiz karakterleri şuradan bir listeleyelim dedik. Biliyoruz ki artık Star Wars Holocron’unda ipler daha bir sıkı tutuluyor. Dark Horse’un sahip olduğu özgürlük Marvel’da yok. O yüzden bazı uçuk arzuları silerek başladık işe. Hakeza Tarkin gibi kendi kitabı; Yoda, Boba Fett ve Han Solo gibi kendi filmleri şimdiki canon’da gelen / iddialara göre gelecek karakterleri de attık, aynı zamanda Episode VII ile otomatikman ıskartaya çıkan Thrawn, Kyle Katarn, Mara Jade, Jaina Solo gibi karakterleri de burada kaale almadık. Hatta genel olarak, canon’dan çıkan karakterleri eklemedik listeye. Tek bir büyük istisna hariç, elbette…

 

1. Revan

Revan

Ama işte onu eklemeden duramazdık. İki şeyin farkındayız; bir: Revan artık resmen Star Wars hikayesine bağlı değil. İki: Revan’ın gayrıresmi hikayesi an itibariyle Star Wars: The Old Republic‘de devam ediyor. Bu iki gerçek Revan’ın Star Wars külliyatına tekrardan girmesini imkansızlaştırıyor neredeyse. Ama ümit fakirin ekmeği. Star Wars’ın en güzel hikayelerinden biri, tekrar resmen külliyata girerse acayip mesut oluruz Marvel, biliyorsun değil mi? Güç senin elinde!

 

2. Darth Maul

Darth Maul

Ama şimdi gelin biraz daha gerçekçi bir öneriye geçelim isterseniz: Darth Maul. Maul’un Phantom Menace filminde korkunç derecede az kullanıldığına herkes o denli hemfikirdi ki karakteri diriltip farklı çizgi romanlar ve kitaplarda kullanmaktan hiç çekinmediler. Şimdi onların hepsi iptal oldu, sadece Phantom Menace kaldı. Yani ortada yine bir boş alan var. Şimdilik Marvel ağırlıklı olarak Episode IV ve V arasına odaklanıyormuş gibi gözüküyor. Ama bizce Episode I öncesine bir gidip, Maul’un Palpatine ile tanışma hikayesini anlatabilirler. Söyleyin, bu acayip ilgi çekici bir hikaye olmaz mı?

 

3. Palpatine

Emperor_Palpatine

Ya da boş verin Palpatine ile Maul’un tanışma hikayesini, bizzat Palpatine’i anlatıverin? Şu an itibariyle listedeki tüm karakterler arasında resmi külliyattaki yeri en sağlam olan karakter Palpiş aslında. Zira altı filmlik karakter arkı bir yana, Episode III ve IV arasında da aktif olduğu için hikayesi şu an da anlatılmaya devam ediyor. Peki ya genç Palpatine? Onu ne yapacağız? Naboo senatörü olarak yükselişi, Darth Plagueis ile tanışması, karanlık tarafa düşüşü… Bunların hepsi merak uyandırıcı hikayeler. Bizce Marvel bunlara da değinebilir.

 

4. Jango Fett

Jango Fett

Ben size açık açık külliyattan eksilen Revan’dan sonraki en büyük şeyi söyleyeyim mi? Mandalorian kültürü. Orijini Eski Cumhuriyet dönemine kadar dayanan, uğruna özel bir dil yaratılmış, şarkıları dahi olan bu kültür tek bir hareketle uçtu gitti. Bizce bu boşluğun doldurulması gerekiyor ve bunu yapacaksak işe Jango’dan başlamak en mantıklısı. Jango hâlâ külliyatta yeri olan bir karakter, fakat geçmişi hiç bilinmiyor. Klonlanmadan önceki hayatı hakkında bir çizgi roman, raflardan resmen uçacaktır eminiz.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. İnsanın hevesi TAMAMEN kaçıyor. Bunca yıldır gerçek kabul edilen hikayeler bir anda çöpte… Dahası neden buna kimse sesini çıkartmıyor?

    • Çünkü başlamak için böyle bir sıfırlama bekleyen büyük bir kitlede var. 🙂

      • Yine de bu yapılan şey, o kitleye şimdiye kadar yapılandan çok daha acımasız. Başladıkları şey de etkileyici bir şey olsa bari. Leia…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.