Çizgi roman dünyasına aşinaysanız, arada büyük çizgi roman firmalarının tüm karakterlerini bir araya getirmek için bahane olarak kullandığı dev “event”‘lerin farkındasınızdır. Crisis on Infinite Earths gibi, Civil War gibi, Flashpoint Paradox gibi; ya da en yakın örneğiyle geçtiğimiz yaz vuku bulan Marvel Original Sin gibi dev olaylar evrenin gidişatını değiştirir; karakterlere yeni yönler gösterir ve genel olarak da büyük ölçüde ilgi çekerler. Death of Superman ya da Annihilation gibi evren içerisinde etkisi hissedilen tekil olaylar değildir bunlar; birkaç sayı için tüm kahramanlar güçlerini toplar, ortak sayılarda boy gösterirler.

İşte her sene hem Marvel, hem de DC büyük birer event ile karşımıza çıkıyorlar, buna alışığız. Bu sene de açıkçası çıtanın biraz yükselmesini de bekliyorduk. Ne de olsa 2015, bu tip event’lerin ağa babası olan Crisis on Infinite Earths‘in 30. yıl dönümüydü ve DC Comics’in bir şeyler planladığını biliyorduk. Böyle şeyler söz konusu olduğunda hep DC’yi görüp, bir de arttıran Marvel, yine geri durmadı. “Madem DC geri dönüyor, biz de geriye dönüş yaparız!” dedi, ve Times Square’deki Avengers S.T.A.T.I.O.N.’da bombayı patlattı: Secret Wars geri dönüyor.

secre-wars-poster-108983

Yıl boyunca gerçekleşecek ve Jonathan Hickman’ın yazıp, Esad Ribic’in çizeceği event, Mayıs 2015’te başlayacak. Orijinalle olan bağını çok fazla bilmiyoruz şu an itibariyle, aslında bakarsanız hikayeyle ilgili genel olarak bildiğimiz çok fazla şey yok. Fakat 1984-1985 arasında yayınlanan, 90’lardaki Spider-Man çizgi filmine de konu olduğundan muhtemelen çoğunuzun hatırlayacağı Secret Wars’dan çok da farklı olmayabilir. Tabii o zaman ön planda olan karakterlerin bir bölümü emekliye ayrıldı, bir bölümü Hakk’ın rahmetine kavuştu, bir bölümü de basit bir şekilde Marvel tarafından terk edildi. O yüzden kadro kesinlikle farklı olacaktır.

Hatırlamayanlar için Secret Wars Beyonder isimli dünya dışı bir varlığın Marvel evrenindeki kahramanları gizemli bir yere toplayıp, kötülerle iyileri birer kampa ayırması ve birbirleriyle kavga etmelerini beklemesini konu alıyordu. Bir tarafta Spider-Man, Fantastic Four, X-Men, Captain America gibi kahramanlar varken, diğer tarafta Doctor Doom, Doctor Octopus, Enchantress, Lizard ve Ultron gibileri vardı. Beyonder’ın kahramanları teleport ettiği bu dünyada Spider-Man ilk defa sonradan Eddie Brock’u ele geçirip Venom olacak simbiyotla tanışmıştı.

Bakalım yeni Secret Wars nasıl olacak?

(Görsel ve haber via: Comicbook.com)

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.