Yazıya öncelikle Secret Wars‘ın ne olduğunu izah ederek girelim. Şöyle: Geçtiğimiz aylarda, Marvel evreni baya kırıldı. Uzun süre devam eden incursion muhabbeti, en sonunda Ultimate evreni ile 616 birbirine çarpıp, çokluevrenden kalan son parçaları da yok edince sona erdi. Onun ardından, Doom‘un ilahı ve mutlak hükümdarı olduğu bir diyar çıktı ortaya: Battleworld. Niye’si ve Nasıl’ını ana Secret Wars serisi sayesinde öğrendiğimiz bu diyar, Marvel çokluevreninin farklı parçalarının bir araya geldiği, “yama” bir dünyaydı.

Bu da şu anlama geliyordu, Battleworld’ün bir köşesi tamamen Stark zırhlarıyla gezmek zorunda kalan insanlar tarafından iskan edilirken, bir başka köşesinde de takvimler 1602 yılındaymışçasına yaşıyordu herkes. Bu memleketlerin her biri de efsanevi Marvel seri ve dönemlerine atıfta bulunur cinsteydiler. Onların her biri için de, Marvel özenle alt seriler yayınladı ve tüm yazımız böyle geçti. Hazır All-New, All-Different Marvel evreni inceden başlamış, Secret Wars da dev gecikmeler sonrasında sona yaklaşmışken, sizler için bu muazzam event’i bir yorumlayalım, en okunmalık olanları listeleyelim dedik. Unutmayın, bu hikayelerin hiçbirinin birbiriyle ciddi bir bağı yok. Sadece aynı evren ve dönemde geçiyorlar. Günümüz evrenine etkileri ise farklı seviyelerde.

Buyurun!

 

A-Force

A-Force

Marguerite Bennett ve geçtiğimiz sene Ms. Marvel ile dev sükse yapan G. Willow Wilson‘ın yazdığı, Jorge Molina’nın da çizdiği A-Force, Secret Wars’daki mini seriden evvel de öyle bir popülariteye sahip oldu ki, daha kendi serisi bitmeden, ANAD Marvel evreni içerisinde özel serisinin olacağı duyurusu geldi. Sağ olsun, Wilson, Bennett ve Molina üçlüsü de bu ön-hype’ın yüzünü kara çıkartmadılar. A-Force, karakterleri arasındaki dinamiği çok tatlı yediren bir işti, devam için de can çektirdi!

 

Age of Ultron vs. Marvel Zombies

Age of Ultron vs Marvel Zombies

Dürüst olmak gerekirse başlığının çok da fazla bir şey vaat etmediği işlerden biriydi Age of Ultron vs. Marvel Zombies. Fakat James Robinson ve Steve Pugh, bunun içerisinden çok güzel kurgulanmış, zıtlıkları bir araya getirerek okura “vay arkadaş?” dedirtmeyi başaran, merkezindeki zamanından kaymış Hank Pym’de harikulade kullanan, yetersiz bitse de akılda güzel kalan bir hikaye yarattılar. Zombi Ultron nasıl olur görmek isteyenler, kaçırmasın!

 

Amazing Spider-Man: Renew Your Vows

Amazing Spider-Man Renew Your Vows

Özünde Amazing Spider-Man serisinin yerine geçen işti Renew Your Vows. Spider-Man’in evlenip, bir kıza baba olduğu; taytı da baskıcı bir korku hükümetinden çekinerek dolaba kaldırdığı bir hikaye anlatıyordu. Açıkçası, çok da özel, çok da başka bir hikaye değildi. Ama Spider-Man hayranlarını tatmin edebilmek gibi bir meziyeti olduğundan, biraz da on birinci eklentimiz olarak buraya almak istedik.

 

Armor Wars

Armor Wars

Yukarıda da bahsettiğimiz, AoU vs. MZ’nin yazarı James Robinson‘ın, bu sefer Marcio Takara ile güçlerini birleştirip ortaya çıkardığı Armor Wars, elbette adını aldı mini seriden bir hayli farklı. Burada tamamen şehre yayılmış bir zehir yüzünden yavaşça ölmeleri sadece Stark’ın ürettiği zırhlarla mümkün olan bir bölge anlatılıyor. Merkezinde pek çok gedikli Iron Man karakteri var, ve bu karakterler soluksuz bırakan bir tekno-gerilimin içerisinde sizlere afiyetle yiyin diye sunuluyorlar.

 

Captain Marvel and the Carol Corps

Captain Marvel and the Carol Corps

Carol Danvers’a aylarca can veren Kelly Sue DeConnick‘in karaktere vedası hükmünde olduğu için bile Captain Marvel and the Carol Corps‘u okumanız lazım. Carol’ı iki cilt boyunca “süper kahraman kadınların BFF’i ve sarışın bomba lazım olduğunda gelen kadın” hükmünden çıkartıp, gerçek bir insan şekline dönüştüren, ve bunu yaparken de eğlenceli hikaye anlatımından hiç ödün vermeyen DeConnick, bu küçük Secret Wars hikayesinde de çizgisini bozmuyor, kalitesinden ödün vermiyor.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.