Civil War

Civil WAr

Evet, Secret Wars esnasında bir de Civil War yayınlandı! Charles Soule ve Leinil Francis Yu‘nun başını çektiği bir ekibin eseri olan Civil War -şimdi hiç de diplomatik olamayacağım- bence Secret Wars’ın açık ara en iyi serisiydi. Zaten geçenlerde kulağımıza çalınan Civil War II dedikodularıda kuvvetle muhtemel bu alt serinin başarısından peydah oldu. Civil War’ın hiç bitmediği, en sonunda Amerika’nın The Blue ve The Iron olarak sonsuz savaşan iki bölgeye ayrıldığı bir dünyada, Stark ve Rogers’ın ebedi farklılıklarının üzerine harika eğildi Soule ve saz arkadaşları. Sonuna kadar tadına doyum olmadı.

 

Giant-Size Little Marvel: AvX

Giant Size Little Marvel AvX

Elbette Marvel’ın son dönemlerde yayınladığı en büyük serilerden biri olan Avengers vs. X-Men, yani AvX de kendine Secret Wars bünyesinde yer bulacaktı. Yalnız böyle bulmasını hiç kimse beklemiyordu haliyle. Yıllardır yaptığı Marvel bebek varyantlarıyla zaten ünlü olan Skottie Young’a, “al bunun serisini çiz” dediler, o da Avengers ve X-Men ekibinin minnak minnak bir şekilde birbirleriyle mahalle kavgası yapmalarını yazdı. Oh, iyi ki de yazdı, elleri dert görmesin!

 

Master of Kung Fu

Master of Kung Fu

Haden Blackman ve Dalibor Talajic‘in yazıp çizdiği Master of Kung Fu, yaratıcılarına bakarsanız çok acayip bir iş aslında. Blackman LucasArts emeklisi, pek çok Star Wars oyununu tasarlamış, pek çok Star Wars çizgi romanı yazmış bir adam. Talajic de Hırvat, eski bir klarinet öğretmeni. Bir araya gelip, Marvel’ın son zamanlarda anlattığı en oturaklı ve etkileyici Uzak Doğu hikayesini nerelerinden çıkarttılar bilmiyorum. Ama her ne olduysa, inşallah tekrarlanır. Master of Kung Fu, şahaneler ötesiydi zira.

 

Spider-Island

Spider-Island

Gelelim art arda dizilmiş iki Spider-serimize. Burada bir taşla iki kuş vuruyoruz. Zira Spider-Island serisi, beş sayılık ömrü boyunca çift seri olarak çıktı karşımıza. Bir yandan Christos Gage ve Paco Diaz, başrolünde Flash Thompson’ın iyice ısınmaya başladığım Agent Venom’ının olduğu bir Spider-Queen’e direniş hikayesi anlattılar kusursuzca. Diğer yanda ise Tom DeFalco ve Ron Frenz, Spider-Verse sonrası May Parker’a olanları kısaca topladılar. İki seri de gayet süpersonikti, o yüzden bu iki kuşu da afiyetle yemeniz, tavsiyemizdir!

 

Spider-Verse

Spider-Verse

İkinci Spider-serimiz de, aynı A-Force gibi ANAD Marvel evreninde çıkacak bir seriye ilham oldu. Spider-Verse’in orijinal event’inde zaten böylesine bir ekibin ne kadar keyifli olabileceğini kendi gözlerimizle görmüştük. Mike Costa ve Andre Araujo sadece bu serilerinde kilit kadroyu oluşturdular. Spider-Gwen, Spider-Ham, Spider-Man Noir, Spider-Man UK ve Spider-Man India, cümleten Osborn’a dalınca, biz keyiflendik; biz keyiflenince de onlar yeni serilerinde evrene dalmaya karar verdiler. Versinler, arkalarındayız!

 

Star-Lord and Kitty Pryde

Star-Lord and Kitty Pryde

Secret Wars’ın pek çok farklı faydası oldu, A-Force‘a kamuoyu desteği oluştu; Elsa Bloodstone, Ms. America, Wonder Man gibi karakterler tekrar gün yüzüne çıktı, Dalibor Talajic gibi yaratıcılar sahne alıp, kendilerini gösterme imkanı buldular… Ama ben itiraf edeyim, benim için şahsi olarak en büyük faydası, Sam Humphries ve Alti Firmansyah’ın bu serisinden sonra Star-Lord ve Kitty Pryde’ın gerçekten de birbirlerine ne kadar yakışan bir çift olduklarını fark etmem oldu. O yüzden, sağ ol Sam, sağ ol Alti, gözümü açtınız resmen!

 

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.