Yayın hayatına 1994’te başlayan Spider-Man serisi bizim ülkemizde adı önce Fox Kids, sonradan da Jetix olan kanala gelince başladı sinedeki Spider-Man aşkı. O zaman Murat Şen’in şahane sesiyle esprilerini dinlediğimiz Peter Parker bize büyülü gelmişti. Ama o Spider-Man dizisi, günümüzün çok tekil süper kahraman uyarlamalarının aksine sadece Spider-Man’e değil, irili ufaklı tüm yan karakterlerine de odaklanıyordu. Düşünün, orijinal Secret War hikayesini bile uyarlamışlar, Marvel evreninin geniş yan karakterlerine bile yer vermişlerdi!

Peşi sıra yeni milenyumda gelen beş Spider-Man filmi yan karakter konusunda hep güdük kaldı. Esas oğlan ve esas kızın yanında sembolik bir esas May Hala durdurttular; her filmde de ortalama bir buçuk kötü karakterle sayfayı kapattılar; buçuk da daima Harry Osborn oldu. Beş Spider-Man filminde üç kere Green Goblin gördük sevgili geekyaparlar, düşünün durumun vehametini… Hem de Spider-Man külliyatı böylesine renkli karakterlere doluyken.

Biz de dedik ki, o zaman listeleyelim efendiler! Yalnız baştan söyleyelim; Carnage, Vulture, Black Cat gibi daha olası karakterleri bu listeye almadık. Kraven, Chameleon, Mysterio gibi çok da MCU’nun perdesinden konuşmadığını ve ekrana yakışmayacağını düşündüğümüz karakterleri de almadık. Bu listedekiler bizce çok hoş bir katkı yapacak olmalarına rağmen, bir sebepten Marvel’ın tercih etmeyeceğini bildiğimiz karakterler.

E o hâlde, buyurun!

 

Anya Corazon, “Araña / Spider-Girl”

Anya Corazon Spider-Girl

Neden Olmalı: Şimdi öncelikle şunu belirleyelim, bundan sonra göreceğiniz tüm maddeler aslında tek bir prensipten çıkıyorlar: Yeni Spider-Man filmlerinin bir şekilde önceki beşin yapamadığı bi şeyler yapması, yakalayamadığı bir doku bulması gerekiyor. Bunu söylüyorum, zira Anya Corazon’un bir şekilde hikayeye dahil edilmesi gerektiğine dair üç sebebimiz var ve ilki direkt olarak bunu ilgilendiriyor: Spidey’nin bugüne kadar filmlerde şöyle War Machine / Falcon / Sif tarzı sağlam bir sidekick’i olmadı. Anya bu görevi ifa edebilir. İkinci olarak, kendisi gayet ilginç bir karakter ve ekrana taşınması da ilgi çekici sonuçlar doğuracaktır. Üçüncüsü ise artık orada cidden Gwen Stacy, Mary Jane Watson ya da May Hala olmayan bir kadın lazım yani…

Neden Olmayacak?: Şahsen Marvel’ın bu sefer ortaya bir sidekick donatacağını düşünüyorum, bugüne kadarki tüm filmlerinde bunu yaptılar zira. Ama bu muhtemelen Anya Corazon olmayacaktır, zira orijin hikayesinde Spider Society ve Sisterhood of the Wasp ile büyülü örümcek dövmeleri gibi çok akla hayale sığmayan ögeler var. Üstelik ekranda iki tane “spider-karakter” göstermek de istemeyeceklerdir.

 

Ezekiel Sims

Ezekiel Sims

Neden Olmalı: J. Michael Straczysnski’nin yazdığı ve sonradan Spider-Verse’e de ilham kaynağı olan The Amazing Spider-Man arkını ne kadar sevdiğimi daha önceden belirtmiştim. Bunun belki de en önemli sebebi içinde Spider-Man’e gerçekten ciddi ve anlamlı bir varoluş krizi yaratan Ezekiel’in varlığıydı. Spider-Man büyük ekranda hiç parçalarına ayrılmadı, Spider-Man 2 bunu biraz denedi, ama tam olarak başarılı olamadı. Ezekiel’in duhulü bunu daha ilk filmden yaparak gelecek filmlere çok sağlam bir girizgah koyabilir; üstelik Spider-Man’in hayatında bulunan eğitmen figürü eksikliği de bir nebze kapanır.

Neden Olmayacak?: Ezekiel’in varlığını anlamlandırabilmeniz için önce Spider-Man’in duruma tam olarak hakim olmadığını kabul etmeniz gerekiyor. Her ne kadar Marvel’ın belli ki reset atacağı yeni Spider-Man hâliyle baya bir tecrübesiz olsa da Hollywood mantığı ekranda izlediğimiz karakterin konunun iplerini tepeden turnağa elinde tutmadığına dair belirtilerden sert bir şekilde kaçan bir yapıya sahip. MCU bundan bir tek Iron Man 3’te sıyrılır gibi oldu, bir daha da o topa girmez.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

 1. Yazdıklarınızdan en çok bilineni Michael Morbius.Kendisi sinemada olacaksa önce kötü karakter sonra da iyiye dönüşüm yaptırılarak Örümcekadamın geçici sidekicki olabilir ve asıl başdüşmana karşı birlikte mücadele edebilirler!Ancak sinemada bir dezavantajı var,vampir ve dracula efsanaleri üzerine çok fazla film yapıldı,seyiciler gene mi vampir gene mi dracula diyebilirler.Dİğer yazıklarınıza pek hakim değilim.Ancak bir önerimde şu olabilir:Örümcek adam ve inanılmaz arkadaşları vardı,çok eski bir çizgi seri.Örümcek adam,Buzadam ve Firestar birlikte kötülere karşı mücadele ediyorladı.Burda Örümcekadama reboot atmayacaklarına ve civil warda ilk kez gözükeceğine göre,bunu yapabilirler.Buzadam ve firestarı ise inhumans olayları üzerinden açıklarlar ve sidekick olarak iki süperkahraman edinmiş olur.Bir tanesininde kadın karakter olması çok iyi.

 2. Punisher, Daredevil, Venom, Carnage, Spider-Woman, Ben Reilly, Hobgoblin, Sentry gibi yan karakterlerin MCU’da saydığınız karakterlerden daha iyi görüneceğini düşünüyorum.

 3. sen direk olmayacakları sıralamışsın tahmin edilesi çok zor bişe değil asıl ne olacak onu tahmin etmek zor marvel gene ezber bozar..

 4. Spider-Girl veya Arachne görmek bence çok yersiz olur zaten , Morbius evet sevdiğim bir karakter fakat çizgi romanlarda – dizilerde görmekten hoşlanacağım bir karakter beyaz perde de görmeyi cidden istemem sonuçta adamımız bir vampir . Blade varken ona düşmez 😛 Morlun kesinlikle lise öğrencisi olucak Peter’ımız için çok ağır kaçar . Bence bu film ne Green Goblin görelim ne Venom görelim . Eddie Brock ve Oscorp’u görelim yanlış anlaşılmasın ama villain olarak kesinlikle olmasınlar , şimdilik yan karakter . Umarım Mysterio , Shocker , Scorpion tarzı villianlar görürürüz tek isteğim bu yönde …

 5. Benim en çok görmek istediğim spiderman filmlerindeki karakterler carnage mysterio madame web ve morlun bunların kesinlikle olması gerek illaki ilk fimde olcak diye bir şart yok spiderman büyüdükten sonra 😀 yani 25 30 yaşları işte o zaman 3 mü 4’üncü film mi olur bilmem ama bunların hepsının gozukmesı gerek bence

 6. Açıkçası Spider-man’in mistik tarafını çok sevmiyorum. Evet çizgi filminde keyif almıştım ama çizgi romanda okurken o tadı bulamadım. Dolayısıyla buradan sadece Morbius’u görmek isterim ama onun da ilk filmde değil de belki sonradan eklenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

  Julia Carpenter değil de Cassandra’yı mistik kısımlardan görece arındırıp akıl hocası yapabilirler. Ama Marvel’ın başka planları vardır, yoksa başta bu işe girmezlerdi zaten.

  Sin-Eater aslında olabilir ama ilk filmde değil, yanlış hatırlamıyosam ucu Venom’a da bağlanıyodu di mi? Biraz daha oturmuş bir Spider-Man de ana temanın Venom olduğu bir senaryoda anlatılası bir hikayedir. Ama filmin tek kötüsü Venom olmak koşuluyla.

  Bu arada Amazing Spider-Man serisinin yapmaya çalıştığının aslında güzel bir tercih olduğunu ama işleme konusunda sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Sinister Six’i ayrı bir film olarak değil de, Amazing Spider-Man’in finali olarak düşünselerdi yada öyle yansıtsalardı, senaryoyu o yönde biraz daha güzel işleselerdi, Jamie Fox’ı böyle anlamsız harcamak yerine daha çizgi romandaki gibi bir Electro kullansalardı, Peter-Gwen’e odaklamak yerine konuya odaklansalardı, mizahı biraz daha yüksek tutsalardı vs. vs. (Düşündüğümden daha fazla sorun varmış ama yine de) pekala güzel bir Spider-Man serisine kavuşabilirdik.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.