Müslüman Din Kardeşi Ms Marvel
ms-marveljpg-e14f17_1280w

11 Eylül sonrasında Amerika’nın Müslümanlar’a bakış açısının nasıl değiştiğini hepimiz biliyoruz. Bu tutum geçtiğimiz 14 yılda pek değişmedi. Müslüman ve Müslümanlıkla eşleştirilen kültürlere karşı yoğun bir önyargı hala mevcut. Bu İslamofobik ortamda, Amerikan çizgi roman tarihinde ilk kez Müslüman bir karaktere kendi serisini vermek kelimenin tam anlamıyla cesur bir harekettir. Marvel’ı ayakta alkışlıyoruz.

Daha ilk günden bebeğimiz olan Ms. Marvel’ımız Kamala Khan, aslında bir anlamda mahallemizin kahramanıyla aynı sorunları yaşayan bir karakter. Aynı Peter Parker gibi kötü adamlarla savaşırken, bir yandan da ergen dramalarıyla uğraşmakta, arkadaşlarına yeri geldiğinde “snn n be slk” mesajları atmakta. Ancak seride din etkisi tamamen yok edilmiş değil. Kızımız, eline erkek eli değmesinden korkan bir anne ile doktor olmasını isteyen babasıyla ve aşırı dindar abisiyle uğraşmakta çoğu zaman. Ekim 2014’un en çok satılan basılı çizgi romanı olan Ms. Marvel, ana akım medyanın yarattığı dinsel ayrımcılığı ortadan kaldırmak için atılmış başarılı adımlardan bir tanesi. Kendisinin Secret Wars sonrası Avengers’ta olacağını da hatırlatalım.

 

Batı Yakası Hikayesinin Örümceği

ultimate_spider_man__miles__variant____wallpaper_by_squiddytron-d61x64d

Marvel’ın en sevilen karakterlerinden birini yarı siyah yarı latin yapın ve karşınıza Amerika’nın yeni göz bebeği çıksın: Miles Morales. Amerika’daki azınlıklar grupların içinde bile azınlık olmayı başarmış bir sub azınlıktan; kaba tabirle melez, düzgün tabirle “mixed race” olan Miles, büyük güçten gelen büyük sorumluluklarından bıktırmış Peter Parker sonrası ilaç gibi gelen bir karakter. Peter kadar komik ama biraz daha oturaklı; her eve lazım, ağır başlı bir oğlan. İlk çıktığı zamanlar cinsel kimlik sorunlarıyla yüzleşebileceği söylenen yeni Spidey hakkındaki bu dedikodu her ne kadar yanlış çıksa ve Miles’ımız Kate Bishop ile mutlu(!) bir ilişkiye başlasa da, çizgi roman tarihinin en popüler kahramanı olmasından mütevellit göze batmıyor. Tersine Marvel’ın sırtına bir kere daha vurmamızı sağlıyor.

 

Nerdesin Iceman Burdasın Iceman

o-ICEMAN

Irkçılık hakkında çizgi romanlardaki ilk somut hareketlerden biridir X-Men. İlk yayınlandığı 1963’ten bu yana alttan alta insanlara “farklı” olanlardan korkulmaması gerektiğini, kötü insanlar olduğu gibi, kötü Mutantlar’ın da olabileceğini ancak bunun “tüm Mutantlar kötüdür” anlamına gelmeyeceğini açıklar. (Bu önermelerdeki Mutant kelimesi yerine istenilen azınlık veya alt kimlik yerleştirebilirsiniz.)

Ancak seri Bryan Singer imzalı X-Men filmleriyle biraz daha yön değiştirip eşcinsellik alt metni üzerine gitmiştir. Rouge’un mutant olduğunu anladığında evden kaçışı, Bobby’nin ailesinin Mutant olduğunu öğrendikten sonra verdiği “oğlum Mutant olmamayı denedin mi?” tepkisi ve X-Men: The Last Stand’deki oğlunun Mutant olmasından utanan babanın “tedavi” bulması en kör göze parmak örneklerdir. Çizgi roman tarihinde ilk gay karaktere sahip olan X-men (Northstar olur kendisi), güzel bir hamle daha yaparak All New X-Men’de yılların Iceman’i, yani sevgili Bobby Drake’imizi eşcinsel yapmıştır. Buradam farklılığın korkulacak bir şey olunmadığını dünyaya gösteren X-Menler’e selam olsun.

 

Not:

Gönül isterdi DC karakterlerini de yazalım ama DC cephesinde bu konuda yeteri kadar girişim olmadı. Muhafazakar yapısı gereği DC, karakterlerine pek fazla çeşitlilik katmaz. Hatta bir röportajlarında okuyucularının bunu istemediğini de açık açık belirttiler.

Batwoman-Kiss

Açıkça konuşmak gerekirse çizgi romanda yer verdikleri “çeşitli” karakterler konusunda pek de başarılı değiller bana göre. Şimdiye kadar beyaz, siyahi, latin, orta doğulu, kadın ve eşcinsel olarak tasvir edilen Green Lantern ve yanına aldığı genç erkekler yüzünden kafamızda her zaman soru işaretleri yaratan Batmani saymazsaki DC’nin “çeşitlilik” anlamında öne çıkan tek ana karakteri eşcinsel Kate Kane/Batwoman. Hatta kendisinin yakında düğünü var. Bat-Smokinlerimizi hazırlayalım.

 

1 2
Yazar

Midichlorian puanı tutmasına rağmen ailesi zamanında Coruscant'a yollamadığından mühendis olmuş bir nerd hero. Her türlü mecrada: @anicrg

21 Yorum

 1. Şu kahramanların sırf ırkçı,homofobik görünmemesi için karakterlerin değiştirilmesine sinir olan bir ben miyim?

  • yok muhtemelen senin gibi bir sürü insan vardır böyle sinir olan, ama allahtan yine de değiştiriyorlar

  • Mehmetcan Yapar Cevap ver

   Yeni karakter eklenmesine dair hiçbir sıkıntım yok. Hatta çoğunu seviyorum da. Ancak var olan bir kahramanın renginin değiştirilmesi onun orjinaline ve yaratıcılarına hakaret gibi geliyor.

  • Denizcan Akyol Cevap ver

   Bende çok sinir oluyorum. Resmen prim sağlıyorlar bu hareketleri ile. E başta yapsaydınız o karateri Homoseksüel veya zenci ? Neden şimdi yani. Kesinlikle trendle ilgisi var yoksa hayatta yapmazlar böyle birşey.

 2. Bu Geekyapar yazarları komple feminizm ne demek bilmiyor sanırım. Bir süper kahraman kadın oldu diye “hülooooğğ çok süper oldu…. Feminizm manifestosu… Kadın kadın kadın…” moduna girmeniz hakkaten korkutucu.

 3. Bu Miles Morales aşkınızı çözebilmiş değilim, yok filmlerde Peter Parker kullanılmasında M.Morales olsun tarzı tuhaf beklentileriniz çoğaldı…

  • Denizcan Akyol Cevap ver

   Kesinlikle çok abartılmış bir karakter sırf zenci veya latin diye insanlarda sevmiş gibi yapıyorlar. Peter Parker gerçek Örümcek Adamdır nokta.

  • Aynen ya, bıktım yemin ederim. Bir şeyin cılkını çıkartmakta üstlerine yok resmen!

 4. Şu girişi yapayım da: Allah’a şükür asla din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapan biri olmadım ve benim için sadece iyi ve kötü insan ayrımı vardır. Yine de böyle ”farklı” olanların sırf pastadan pay almak, dikkat çekmek, ”Bakın biz ne kadar cesur ve destekleyiciyiz, karakterlerimiz farklı”, diyebilmek için yapılan şeyler bana fazlasıyla sahte ve zorlama geliyor açıkçası. En basit örneği de şu yıllarca heteroseksüel olan Boby’nin ”Aaa, sen aslında eşcinselsin”, şeklinde değiştirilmesi. Baydı cidden.

  • Denizcan Akyol Cevap ver

   Kesinlikle bu tür hareketler hiç etik değil. Sırf daha çok çizgi roman sattırmaya yönelik “bayat” hareketler. Sonrada Dc’ye laf atıyorlar yok neymiş adamlar karakterlerini değiştirmiyorlarmış. Karakterlerine SADIK kalıyor adamlar ki bence bu herşeyden daha önemli.

 5. Marvel hiçbir şey yapmasın yine de bu sitenin fanboy yazar kadrosu tarafından yere göğe sığdırılmaz taşar coşar uçar… Kadın Thor dönüşümü kadar saçma bir strateji olamaz. Kadın olması sıkıntı değil dünyadan bir kadının Thor olması bu şimdi ne kadar zekice bir hamle?

  • Denizcan Akyol Cevap ver

   Kesinlikle katılıyorum. Bir İskandinav yada Viking tanrısını nasıl olurda dünyadan basit bir kadına çevirebilirsin ve bu değişim neden ayakta alkışlanıyor anlamış değilim …

 6. Çok hoş bir yazı olmuş bence. Kadın thor kısmını ayrıca sevdim. Diğer yorumların aksine erkek egemen super kahramanlık dünyasında marvel’ın böyle bir hamle yapması gayet hoş. Sadık da kalınabilirdi ama sadece erkek ve Amerikan olmak zorunda değil kahramanlar.

 7. Seyit Akpınar Cevap ver

  Irkcılık degilde daha cok ÇR satalım , Irkçı gibi görünmeyelim diye adamlar en sevilen karakterleri siyahi yapıyorlar hadi kadın Thor’u iyi yapmıslar. ama Peter gibi Steve gibi karakterleri ırkcılık yapmamak için niye harcıyorsun.Birde Miles’i sevmelerinin daha dogrusu seviyor gibi yapmanın anlamı ne !!! Ben Marvelciyim ama bu tür karakter değişiklikleri yüzünden DC’ yi sevmeye başladım. Adamlar böyle tür şeyler icin karakter değiştirmiyorlar ve değiştirirlersede BATMAN SUPERMAN vb gibi önemli karakterleri degiştirmiyorlar. Keşke Spider-man DC de olsa diye.(ama böyle tür olaylar olmasa marvel en dogru tercih olurdu ) 🙁 🙁 🙁

  • Denizcan Akyol Cevap ver

   Kesinlikle katılıyorum sonuçta kemikleşmiş karakterleri değiştirmek yerine yeni karakterler yaratsalar daha makbule geçer çünkü benim gözümde her zaman;
   PETER PARKER > miles morales

 8. Ilbey Özgüler Cevap ver

  Abi anlamıyorum marvel tarihi çok kuvvetli kahramanları tek kalemde harcıyor. Madem o kadar ırkçılığa karşı, yeni bir karakter üretsin. Niye bizim sevgili komşumuz Örümcek Adam’a dokunuyor. (Her ne kadar Ultimate’de olsa da sinematik evrene sıçramasından korkuyorum) Zaten siyahi karakterin falcon var, niye onu kaptan amerika yapıyorsun, Kimse alınmasın ama Thor da kadın olunca hiç bir kudreti kalmadı.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yav ne saçma sapan bir yorum bu?

   ilbey argümanın çok gediklerle dolu. gerçekten. düzenli çizgi roman okuru musun bilmiyorum, ama birkaç çok vahim bilgi hatan var gerçekten.

   birincisi, bu saydığın karakterler zaten “yeni” karakterler. eskileri de duruyor. odinson, peter parker, steve rogers. hepsi duruyor. sadece titrlerini devrettiler.

   ikincisi ve en önemlisi bu. “spider-man” bir titrdir ilbey. peter parker değil. zaman içerisinde zilyon tane erkek, kadın, böcek, mutant, domuz giydi bu kostümü. thor uzaylı bir attı bir ara. kaptan amerika falcon’dan çok çok daha önce de siyahi bir adam oldu. bucky bir ara kaptan amerika’ydı. yani o kadar olağan bir şeydir ki çizgi romanlarda devir teslim durumu, iş cinsiyet ya da etnik köken değiştirmeye geçince mi problem oluyor anlamadım? ben reilly okey, miles morales değil mi nedir? bucky barnes’a okeyiz ama sınırı sam wilson’da mı çiziyoruz? jane foster thor’un AT olmasından daha mı uçuk?

   adamlar 1960’larda, zenciler otobüse binmeye yeni “müsaade” almışken ürettiği karakterlerin oluşturduğu bir dünyayı günümüze yaklaştırıyorlar yani. bunu yaparken de elbette karakterlerin marka güçlerini kullanmanın sembolik ve sosyolojik bir yanı var. sen muhafazakarsın, 90’larda seyrettiğin çizgi filmden kopamıyorsun diye zenci çocuklar “ben de spider-man olabilirim” diye hissetmesin mi? küçük kızlar jane foster olmak istemesin mi nedir? sorunu hakikaten göremiyorum ben ya.

   bunların hepsinin hikayesel karşılıkları var. peter parker’ı goblin öldürdü, miles onu onore etmek için yerine geçti. thor artık “worthy” değildi, çekiç jane foster’a devroldu. carol danvers “terfi” aldı, yerine onu örnek alan kamala geçti. steve’in süper serumu etkisini yitirdi, o da KIRK YILLIK kankasına devretti kalkanı.

   yıl olmuş 2015, artık başka şeylere üzülelim ilbey lütfen, kalkanı bir zencinin taşıması seni bu kadar rahatsız etmemeli…

   • Denizcan Akyol Cevap ver

    Olayı neden ırkçılığa çekiyorsun onu anlamıyorum ve insanları neden ezmeye çalışıyorsun ? Sen çok çizgiroman okumuş veya bu konuda çok bilgi sahibi olabilirsin ama daha karşındakine tanımadığın bir insana nasıl hitap edileceğini öğrenememişsin anladın? Sevmiyor adam karakterin zenci olmasını veya cinsiyet değiştirmesini SANANE ? Onun fikri onun görüşü birde çok özgürlükçü takılıyorlar insanların konuşma haklarına bile saygı duymuyorlar gerçekten tuhaf… Ayrıca “bin çik okirim” havasınada girmeni tavsiye etmem sonunda biri çıkar senin daha bilmediklerinle seni gömer saygılar..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.