4. Olayların Ana Evrenle Bir Alakası Var Mı?

Spider-Gwen 5

Hem evet, hem de hayır. Spider-Gwen Marvel’ın “ana” evreni diyebileceğimiz Earth-616 ya da ikinci sırada bekleyen Ultimate evreni Earth-1610 ile direkt olarak bağlı değil. Olaylar Marvel’ın Earth-65 evreninde geçiyor. Bu cevabın hayır kısmı. Evet kısmı ise şu; bildiğiniz gibi yakında Marvel çizgi romanlarında ana evren diye bir kavram kalmayacak. Secret War ile birlikte bütün evrenler Battleworld’de ortaya karışacak ve dökülen parçalardan Marvel tekil bir evren yaratacak. Bunu uzun uzun şurada açıklamıştık  Şimdilik ise bilmeniz gereken şey şu; Marvel Spider-Gwen’i Secret War sonrası oluşturacağı tekil evrende gerçek bir karakter olarak kullanabilir; hatta muhtemelen kullanacaktır da.

 

5. Filmlere Yansır Mı?

Emma Stone

Sanmıyoruz. Spider-Man’in Marvel Cinematic Universe’e katıldığını biliyoruz yakın zamanda; şu sıralar yeni bir Spider-Man geleceği de kesin. Fakat bu Peter Parker mı olacak, Miles Morales mi orası tam bilinmiyor. Fakat ne olursa olsun, Gwen Stacy olmayacağını kestirebiliyoruz. Spider-Gwen çizgi roman topluluğundan geçer notu aldı, evet; ama Miles Morales’in aksine henüz filmlere yansıyıp yansımayacağı konuşulmayacak kadar yeni bir karakter. O yüzden, belki ileride diyelim, kim bilir?

 

6. Peki O Zaman Son Soru, Spider-Gwen #1 İyi Midir?

Spider-Gwen 6

Hmm… Ben şahsen pek beğenmedim. Spider-Verse’de ilk okuduğumda ben de pek etkilenmiştim Spider-Gwen’den; onu Peter Parker’dan ayıran pek fazla şey var gibiydi; babasının polis olması, bir müzik grubunda olması, Peter’ın aksine baştaki derdinin yaptıklarının sorumluluğundan kaçmak olması. O sebeple biraz yüksek beklentilerle girmiş olabilirim bu seriye. Fakat şu ana kadar gördüklerim, daha önce Spider-karakterlerde gördüklerimden zerre farklı değil. 

Latour ve Rodriguez Spider-Gwen’e Miles gibi “Spidey ama tam da değil” havası verememiş. Bu baya baya Spidey ve bu baya baya iyi bir şey değil. Bizim daha önce yirmi beş kez çözüldüğünü gördüğümüz “halk benden korkuyor” gibi sorunlarla mücadele ediyor. Yeni serinin ön plana çıkarttığı şey bu. Gwen’i Gwen yapan şeylere odaklanmak yerine herhangi bir Spider-karakterin mücadele ettiği taraflara odaklanmışlar. Ama tabii Latour ve Rodriguez Spider-Gwen’i bir defa etkileyici bir şekilde karşımıza sundular, o yüzden tamamen de ümitsiz değiliz. O yüzden şimdilik sadece bekliyoruz!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Yorum

  1. Niklaus Michaelson Cevap ver

    Gweni gecin de civil warda iron spider zırhı olacak mı onu söyleyin miles morales iron spidey zırhını giyerse ona da varım en çok beklediğim şey bu zırh

  2. Hakikaten de feci bereketli bir hafta Marvel adına. Sırf benim takip ettiğim serilerden 14 sayı gelmiş ki bunların yarısına yakını önemli yayınlardan. İşin ilginç yanı geçen hafta da oldukça dolu dolu bir liste vardı elimizde. Herhalde Secret Wars’a yaklaşılırken takvimleri biraz sıkıştırdılar. Her neyse, tüm bu kalabalığın arasından bu haftanın en dikkat çeken işi Spider-Gwen hiç şüphesiz. Tabiri caizse “bekledik bunu çok bekledik”. Ancak okumaya başladığımda fark ettim ki biraz fazla beklemişiz, Edge of Spider-Verse #2 çıkalı tam 5 ay olmuş ve Spider-Verse koşuşturmacası içinde Gwen’in kendi evrenini, kendi hikayesini neredeyse unutmuşuz. Latour ile Rodriguez de bir “Previously on…” sayfası hazırlayıp kaldıkları yerden devam etmeyi seçmişler. “Birinci sayı” damgasıyla basılan bir yayın için iyi bir şey değil bu, zira ben bile Edge of Spider-Verse #2’ya bir dönüş yapmak durumunda kalmışken yeni bir okuyucunun hiç kaçışı yok. Yine de sayıyı beğendim. Sizin aksinize Gwen’in karakterizasyonunu gelecek için umut verici buldum, ana evrendeki elementlerin Earth-65’da ele alınış biçimleri de hoş. Bu arada bir düzeltme yapayım: Spider-man 2099 serisi 2014 baharındaki All-New Marvel Now! yayın güncellemesi ile başlamıştı, Spider-Verse’ten epey önce yani.

      • okumamak lazım çok boktan site burası, dc her hafta yeni karakterler, yeni filmler, yeni diziler duyururk… ha o marvel’dı değil mi? dc napıyordu, 18 yaşındaki bebeler için ergen dizileri mi? yes.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.