Eylül ayı, sizce de harika bir ay değil mi? Yazın bunaltıcı sıcakları yavaştan ortamı terk ettiği sıralar rahat bir nefes alabilmek inanın şahane bir his. Eh bir de çiçekler çiçeği, İstanbul’un yeni festival şekeri olan ICAF varken, inanın Eylül ayını iple çekmemek için başka sebep göremiyoruz!

Geçen sene ilki düzenlenen İstanbul Comics and Art Festival ismiyle tanıdığımız çizgi roman festivali, katılanların oldukça ilgisini çekmeyi başardı. El becerilerinizi adeta bir güneş gibi parlatarak dışa vurabileceğiniz workshoplar, havuz başında içeceğinizi de elinize alarak koca bir ekran karşısında yayıla yayıla izleyebileceğiniz birbirinden değişik animasyonlar, şahane ve süper indirimleriyle sizlere uygun çizgi roman sunan yayın evleri… En önemlisi de birbirinden yetenekli insanların kendi standlarında dünya alem görsün diye çarşaf gibi yaydığı o muhteşem ötesi çalışmalar! Evet, bunların hepsi ICAF’ta vardı, yine olacak. Üstelik geçen sene festivale katılan birbirinden önemli isimler, bu yıl kendini ikiyle çarparak ortalığın tozunu attırmaya geliyor! Daha ne isteyelim ki? DANS, RENK!

Herkesin, mutlaka sevdiği bir çizeri bulabileceği ICAF’a katılmak için hala ikilemde kaldıysanız diye size bir yardım edelim dedik. Pırlanta gibi isimler arasından ufak bir tanıtım, hafiften bir ısınma turuna çıkalım, bu sene gelen yabancı isimlerden birini de takdim edelim istedik. Hanımlar ve beyler, karşınızda Kevin Hopgood!

Kimdir?

CpP2tZ9WcAAGq2M

Kevin Hopgood, daha samimi olduğu kişiler tarafından Kev diye anılır, 25 Ağustos 1961 doğumlu bir İngiliz çizer. Çalışma hayatına British Comics bünyesinde başlamış. Kendisi 1984’ten bu yana işini aşkla yapmaya devam ediyor. Özellikle bilim kurgu ve fantezi temalı sanatsal çizimler üzerinde yoğunlaşan harika bir çalışma stoğu var.

 

Hangi Şirketlerle Çalıştı?

AAEAAQAAAAAAAATaAAAAJGMwMjgwNDc0LTM3ZDAtNDc0ZC1hMzJmLTQ4ZGI4MmJiOTE1OA

British Comics ile başlayan macerası, 80’lerin ortası ve 90’ların başlarında Marvel‘ın İngiltere ayağında devam etti. Games Workshop ve Boom! Studios gibi başka şirketlerle de mesleğini sürdürdü. Son dönemlerde Aces Weekly ve IDW bünyesinde çalışmalarını yayınlatan Hopgood, şimdilerde ise önceliğini çocuklara ve eğitim odaklı yayıncılara yöneltmiş bir freelance çizeri olarak anılıyor.

 

İmzasını Attığı İşler Neler?

judge-dredd-vs-mars-attacks

Kevin Hopgood, birbirinden kaliteli işlere imza atmış zamanında. Bunlara British Comics’teyken 2000 AD çizerliği, Marvel’da çalışırken de Iron Man çizgi roman sayıları örnek gösterilebilir mesela. Action Force ve Warhammer için sağladığı katkıların haddi hesabı yok üstelik. Tüm bunların yanı sıra fantastik diyarlar çizgi romanlarından Darkblade, film ve oyun adaptasyonlarıyla tanınan Judge Dredd ve bir de gönüllerimizin sonikli dizisi Doctor Who‘nun çizgi romanlarına imzasını atmış bir de Hopgood.

Kendisini yakından takip etmek isteyen Twitter kullanıcıları için kişisel hesabına doğru uzanan bir bağlantı bırakalım şuraya. Oldu ki resmi sayfasına ulaşmak istediniz, o zaman buraya bir bakın deriz. Geçen seneden yaptığımız Caner Özdurak röportajını okumayanlar ya da tekrar okumak isteyenlere de şöyle bir kapı açalım. E son olarak bir de ICAF resmi sitesinde gezinip biraz gözünüz gönlünüz açılsın istiyorsanız, hay hay, buyursunlar. Hepinizi bekliyoruz bak!

08-09-10 Eylül 2017 tarihleri arasında, St. Joseph Derneği Sosyal Tesisleri, Club Quartier’de ikincisi gerçekleştirilecek olan, İstanbul Comics & Art Festival, en iyi karikatüristleri, çizgi romanları, animasyonu, illustrasyonu, graffiti sanatçılarını ve alternatif performans sanatlarını bünyesinde topluyor.
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.