Howard the Duck bana hep en garip gelen süper kahramanlardan biri olmuştur, tüm tarihi boyunca. Üstüne üstlük o dillere destan efsane kötü film uyarlamasını da hiç izlememiş biri olarak konuşuyorum. Çizgi romanlarda bir dönem efsane bir serisi olmuş anladığım kadarıyla, pek çok Amerikalı çizgi roman sever de o döneme bir nostaljik edayla saygı duyuyorlar ve karakteri bu yüzden seviyorlar. Ama ben o dönemi tecrübe etmemiş bir insan olarak, Donald Amca’ya benzeyen ama Kaptan Amerika’yla takılan ve trençkot giyen bu ördeği pek anlamlandıramıyorum.

Fakat Marvel okurları benim göremediğim bir şey görüyor olmalı ki, karakter önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Chip Zdarsky’nin yazdığı yeni Howard the Duck serisi Secret Wars için ara verdi, ama sonrasında kuvvetle muhtemel devam edecek. O sırada özleyenler? Secret Wars için özel olarak yaratılmış bir seriyi okuyabilecekler: Howard the Human. Hani kendisini ördek diye sevmediyseniz, bir seferliğine, insan olarak!

howard-the-human-133285

Howard the Human çizerliğiyle ünlü Skottie Young’ın yazdığı tek seferlik bir Secret Wars özel sayısı. Malumunuz, Secret Wars tüm Marvel evrenlerinin çarpıştığı bir multi-evreni konu alıyor. Aynı geçen seneki Spider-Verse gibi farklı farklı alternatif, paralel, “ya şöyle olsaydı” soslu evrenler gelecek üzerimize. Onlardan bir tanesinde de Howard the Human yaşıyor işte. Howard, 616’daki adaşının tam tersi bir hayat sürüyor. Etrafındaki herkes konuşan, yürüyen hayvan; kendisi ise bildiği tek insan.

Bu tek seferlik sayı, işin mizahına vuracak gibi gözüküyor zira yazar Young’ın verdiği örneklerden biri, Howard’ın yıllardır bir pastırmalı yumurta için kıvranıyor olduğu. Ama tabii ki pastırmalı yumurta yiyemez, zira bu o dünyada yamyamlık, cinayet, adam yaralama gibi suçları içeriyor. Fakat kendisi yine bir dedektif, yine dünyada yalnız ve yine bu konulardan bir mizah çıkacak gibi gözüküyor. Bakalım, belki de bu sefer beğenirim belli mi olur? Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. Howard the Duck, Marvel’ın mainstream tarzının dışında bir karakter. Serileri genel anlamda hiciv eserleri olarak değerlendirilebilir. Popüler kültür ögelerine ve zaman zaman da politikaya okkalı eleştiriler görmek mümkündür. Eğer 76 yapımı serisi eski olmasıyla ve uzunluğuyla gözünüzü korkutuyorsa yine yaratıcısı Steve Gerber tarafından kaleme alınmış 6 sayılık 2002 tarihli serisini önerebilirim. Gerber’in birkaç yıl önce vefat etmesiyle Howard yetim kaldı diyebiliriz, zira büyük oranda tek bir yazara bağlı gelişim süreci kaydetmiş bir karakter. Şimdi Chip Zdarsky’nin ellerinde modernize olup çağa ve beklentilere ayak uydurmak zorunda, yaşayacağı değişiklikler karakterin ruhunu öldürecek mi görmek için henüz erken ama ilk iki sayı itibariyle elimizde en kötü ihtimalle okunmaya değer bir seri olduğunu söyleyebilirim. Howard the Human fikri de tek sayıda işlenmek için ideal bir fikir gibi geldi, okuruz artık.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.