“Spider-karakter” tabiri size garip geldiyse muhtemelen Marvel’ın geçen yaz başlayıp Eylül ayı boyunca süren Spider-Verse event’ini takip etmemişsinizdir. Marvel evreninde bir süredir Spider-karakterlerin ayrı bir yeri var; sadece finanssal ve şöhretsel açıdan değil; mistik açıdan da. Bu karakterler spesifik olarak güçlerini bir “spider-totem” denilen şeyden alıyorlar ve tematik olarak birbirleriyle bağlı durumdalar. Her evrende bir veya birden çok spider-karakter var, ve pek çoğu da çok havalılar.

Biz de fırsat bu fırsat, tüm Spider-karakterleri bir listeleyelim dedik. Ama böyle bir listeye girişirsek, bir numaranın Peter Parker olacağı çok belliydi. O yüzden de onu bir baştan çıkarttık attık. Buyurun, 616’nın Peter Parker’ı dışındaki tüm Spider-karakterler arasındaki en iyileri. Listeye eklemek istediğiniz bir Spider-karakter mi var? Yorumlarda fırlatın! Buyurun efendim!

 

10. Peter Porker, Spider-Ham

1 Spider-Ham

Bu esprinin 2008 tarihli The Simpsons Movie’den peydahlandığını düşünebilirsiniz (Spider-pig, spider-pig!) ama aslında Peter Porker’ın mazisi bundan çok daha geriye dayanır. Tom DeFalco tarafından Marvel Tails isimli tek seferlik bir komedi sayısı için taa 1983’te yaratılır Spider-Ham. Konsept o kadar samimi bir şekilde saçmadır ki kendi serisine kavuşur ve 17 sayı devam eder. Spider-Ham’i buraya alma sebebimiz karakterin su götürmez bir içtenliğe sahip olması. Baya yürüyen bir örümcek domuzun ne kadar saçma olduğunu siz de biliyorsunuz, yazarlar da. Böylece hep beraber gülmek serbest oluyor!

 

9. Peter Parquagh, Spider-Man 1602

2 Spider-Man 1602

Neil Gaiman’ın Marvel’a kazandırdığı 1602 evreni hakikaten de başka bir kafanın ürünü. Vaktiniz varsa bir yerden edinip okumanızı ciddi anlamda tavsiye ederiz. Bu 1602 evreninde Kont Otto Von Doom, İrlandalı kör ozan Matthew Murdoch, Elizabeth’in casus başı Sir Nicholas Fury gibi karakterler vardı. Bir de elbette Peter Parquagh. Spider-Man 1602. Spider-Verse’in başında şaşaasız bir şekilde kendisine veda ettik, ama olsun, kendisi gönlümüzde hâlâ yaşıyor.

 

8. Gwen Stacy, Spider-Gwen

3 Spider-Gwen

Spider-Gwen kendi evreni olan Earth-65’te Spider-Woman olarak biliniyor, Listemizdeki de en yeni karakter aynı zamanda. Kendisi çok alakasız bir şekilde Spider-Verse için özel bir karakter olarak yaratıldı. Bu kadar tutması bekleniyor muydu bilmiyoruz, ama kendi serisine kavuşmasında şüphesiz Peter-616 ile yaşadıkları “ben kendi Gwen’imi kaybettim, ben de kendi Peter’ımı, birbirimize bakalım mı?” diyalogunun yeri büyüktür. İnsanın gözleri doluyordu be!

 

7. Kaine, Scarlet Spider

4 Scarlet Spider

Marvel söz konusu Spider-Man olunca klon mevzusuna balıklama dalmaktan kendini alıkoyamıyor. Uzunca bir süre listeye Ben Reilly’yi de almayı düşündük ,fakat o rezil rüsva hikayeden sonra Reilly çok iyi bir intiba olarak kalamamıştı zihnimizde. Biz de onun yerine özünde “Ben’in olmuşu” olan Kaine’i yerleştirelim listeye dedik. Kaine öfkesiyle, siniriyle, kostümüyle ve lokasyonuyla Peter Parker’ın en Peter olmayan klonlarından biriydi. Spider-Verse’de de mühim bir yere konuldu, harika da bir finale sahip oldu…

 

6. Miguel O’Hara, Spider-Man 2099

5 Spider-Man 209

Miguel O’Hara sadece beyaz olmayan ilk Spider-Man olma ayrıcalığına sahip değil. Aynı zamanda Spider-Man’in belki de en sert inkarnasyonlarından biri olma özelliğini de aşıyor. O’Hara’nın dünyası çok soğuk, çok acımasız. O’Hara da biraz öyle. Kendisinin belki de en sevdiğimiz yanlarından biri içinde bir tutam Tony Stark, bir tutam Reed Richards’ın bulunması, ama hepsinin temelinde bolca da Peter Parker taşıması; bunlara rağmen de çok kendine has bir havaya da sahip olması. Valla helal olsun sana Miguel be…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Niklaus Michaelson Cevap ver

    zaten böyle bir yazı bekliyordum iyi olmuş .Ama benim gönlümün birincisi superior spiderman bu listede.inşallah civil wardaki spideyi açıklayan yazınız da gelecek [marvel duy sesimi açıkla şu adamın kimliğini] emeğinize sağlık.

  2. Miles Morales’i de kaldirsaydiniz listeden, onun da Peter Parker listede olmadiginda birinci olacagi kesindi? Icten ice Peter artik emekliye ayrilsin dusuncesinin disavurumu gibi goruyorum ben bu girisimleri 🙂

  3. Shadow in the Dark Cevap ver

    Noir ve 2099 karakterlerini daha iyi tanımanız için içinde amazing ve ultimate in de bulunduğu Spider-Man : Shattered Dimension kaliteli bir oyundur.Denemenizi tavsiye ederim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.