Garth Ennis’i bugün tapınırcasına seviyorsak başlıca sebeplerinden olan (diğeri için -> The Boys) Preacher’ın dizisinin eli kulağında olduğunu sizlerle daha önceden paylaşmıştık zaten, hatırlayacaksınız. O zamanlarda dizi için çizgi romanın hastası olan Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisi, Breaking Bad, Walking Dead ve Mad Men gibi hitlerin kanalı AMC ile görüşmekteydi. Henüz hiçbir şey kağıda dökülmemiş, hiç kimse hiç kimseyle el sıkışmamıştı. O günkü hislerimiz bir temenniden ibaretti sadece. Şimdi ise çok daha elle tutulur bir şey var, AMC dizinin resmi siparişini verdi. Yani öyle ya da böyle, bir Preacher pilotu kesinlikle çekilecek!

Bunun ne anlama geldiğini anlamak için Amerikan televizyonlarının çalışma prensibini bilmek gerekiyor. Amerikan TV’leri hiçbir diziyi -bizde olduğu gibi- toptan üretmeye başlamazlar. Bir yaratıcı gelir, konsepti kanala anlatır, kanalın ilgisini çekmeye çalışır. Eğer kanal konsepti beğenirse, bir pilot bölüm sipariş eder. Bunun anlamı kanalın dizi için bir örnek teşkil edecek ilk bölümünün ücretlerini karşılamaya karar vermiş olduğudur. Bu pilot bölüm beğenilirse dizinin geri kalanı için anlaşma imzalanır. Eğer pilot bölüm çok beğenilirse komple bir sezon anlaşma imzalanabilir, eğer kanal arada kaldıysa da genelde bir sezonun yarısına tekabül eden bölüm sayısı sipariş edilir.

Preacher

Finansman garanti olduğu için, kanal ne kadar bölüm sipariş ettiyse, o kadar bölüm kesinlikle çekilecek demektir. Bunun bizi ilgilendiren tarafı ne? Preacher’ın ilk bölümü kesinlikle çekilecek. Üstelik bu yakın bir zamanda olacak. Seth Rogen ve Evan Goldberg’in senaryoları hazır. Bu da yakında Jesse Custer, Tulip O’Hare ve Cassidy gibi karakterleri oynayacak aktörlerin belli olacağı anlamına geliyor. Peki biz bu bölümü görecek miyiz? Muhtemelen, ama kanalın pilotu yayınlanmadan da beğenme ihtimali var. Örneğin vakti zamanında Smallville’i yapan ekip  CW için bir Aquaman pilotu çekmiş, o bölüm beğenilmemiş ve konsept tam bir diziye dönüşmediği gibi, pilot bölüm de resmen yayınlanmamıştı.

Preacher için dürüst olmak gerekirse daha umutluyuz. Her ne kadar Rogen ve Goldberg daha önce ağırlıklı olarak mizah işleriyle ön plana çıkmış olsalar da defalarca Preacher’a ve Garth Ennis’e olan hayranlıklarını dile getirdiler. Kaynak materyale saygılı davranıp, üzerine kendi yorumların katabilecek yaratıcı kudretleri de var. Zaten artık internet sızıntılarının çağındayız, pilot beğenilmese de yolu video sitelerine düşecektir. Yani uzun lafın kısası şu sevgili dostlar, şöyle sağlam bir Preacher dizisine bir adım daha yakınız!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. inşallah güzel uyarlanır amc’ye de güveniyorum.. umarım bi constantinie gibi bi uyarlama olmaz. sevdiğim karakterin dizisi olup izlememek hoş değil..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.