Dünya üzerinde animasyonu bir janr olarak yücelten; değerini pekiştiren 5 tane iş say deseniz, ilk olarak ağzımdan otomatikman Akira çıkar sanırım.  Katsuhiro Otomo’nun büyük eseri, 1988 yılında ilk çıktığında kimse animasyonun limitlerinin bu kadar yükseltilebileceğini öngörmüyordu. Akira ile birlikte türe dair insanların sahip olduğu pek çok önyargı yıkıldı ve söz konusu olan iki boyutlu çizgiler olduğunda, belirlenen sınırların dışına çıkılabileceği ve bir janrın yükselebileceği gözler önüne serildi.

akira-meets-the-simpsons-in-fan-art-collection

Zaman zaman pek hakkını teslim etmiyoruz, ama aslında Akira’nın başardığı şeyi kendi alanında The Simpsons da başardı. Akira’dan bir yıl sonra çıkan ve çıktığı günden beri televizyonlarda ara verilmeden gösterilen The Simpsons; o sıralarda Amerikan televizyonlarını işgal eden “mutlu aile” portresini dekonstrükt edişiyle, o muhteşem ilk üç sezonuyla ve kendine has mizah anlayışıyla kısa sürede animasyon dünyasının dizi formatında yapı taşlarından biri olarak sayılır hâle geldi.

Artık bu iki işin birbirine benzer ikon seviyesi mi ilham vermiş bilmiyoruz ama James Harvey ve Ryan Humphrey, “Simpsons ve Akira birleşirse ne olur” diye bir projeye başlamışlar. Kendileri muhtemelen bunu hayal eden ilk kişiler değiller, ama bunu gerçekleştiren ilk kişiler olma onuruna sahipler. Dünya çapında 500’den fazla sanatçının birleşerek oluşturduğu Bartkira projesi bu iki kafadarın aklından çıkmış ve çok da iyi olmuş.

akira-meets-the-simpsons-in-fan-art-collection4

Baktığınız zaman “Adamlar resmen yapmışlar” diyeceğiniz bu enfes proje, Akira mangasının Simpsons karakterleriyle tekrar çizilmesi üzerine. Humphrey ve Harvey amatör, gönülden çalışan çizerlerden destek alarak şu dakikaya kadar iki sayı çıkartmışlar; bir galeri açacaklar ve dört sayıları da yolda. Hepsi çok yüksek kalite ve emek verilerek çıkartılmış projeler. Biz buraya tadımlık birkaç görsel koyduk, siz eğer dahasını istiyorsanız ana siteden ilk iki sayıyı ücretsiz okuyabilirsiniz. Link şurada!

 

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.