Tamam, hem Marvel hem de DC sıklıkla ünlü karakterlerinin kostümlerini, saçlarını, pantolonlarını falan değiştirirler. Şu alemde Superman’in ikonik kırmızı donunu kaybettiğini de gördük, Wonder Woman’a tayt giydirildiğini de. Yeri geldi Spider-Man karardı, yeri geldi Iron Man Hulk boyutlarına çıktı. Bunların hepsi iyi, hepsi okey tamam ama, yakında Dazzler’ın yaşayacağı kadar büyük bir yeniden tasarımı zannımızca hiç görmemiştik.

Bilen bilir, Casablanca Records ile Marvel arasındaki bir multi-medya anlaşma gereğince 1980’de yaratılan ve disko döneminden nemalanması amaçlanan Dazzler, Casablanca-Marvel anlaşmasının suya düşmesine rağmen bir şekilde X-Men kadrosunun içinde kalmıştı bildiğiniz gibi. Diskotek ablamız eskiden şöyle gözüküyordu:

dazzler21

Dazzler, en son yayınlanan Uncanny X-Men’lerde bildiğiniz gibi Magneto tarafından kurtarılmıştı. Uzun süre gördüğümüz Dazzler’ın aslında Mystique olduğunun ortaya çıkmasıyla Magneto onu kanındaki Mutant Growth Hormone için koma hâlinde tutan S.H.I.E.L.D.’ın elinden almıştı. Şimdi Brian Michael Bendis ve Kris Anka’nın yeni işi Uncanny X-Men #24’ün kapağı sayesinde Dazzler’ın o komadan nasıl uyanacağını öğrenmiş olduk. Şu şekilde:

uncanny-x-men-24-dazzler

Yani… Ne bileyim, yeni karakter falan tasarlayaydın Marvel? Ne gerek var ismine Dazzler demeye? Spider-Man kararır, Iron Man büyür, Batman gökkuşağı renklerine bile bürünür ama en azından kostümleri belli oranda aynı kalır. 100 metreden bakıp “Haa bu Batman ama farklı renk” dersiniz. Dazzler’ın olayı, sarı saçı, beyaz dar vücut tulumu ve gözündeki kelebek dövmeleridir. Bu yeni tasarımda bunlardan sadece kelebek dövmeleri kalmış, o da bire inmiş. Saç siyah ve kısa, artık vücut tulumu değil elbise giyiyor. Karakterin alametifarika neşesi, optimizmi de gitmiş, yerini “modern”, “karanlık” bir kadına bırakmış. Vay arkadaş, neden yani?

Biz bilemedik. Yeni şeylere her zaman varız, ama bu biraz acayip olmuş. Bakalım Bendis ve Anka reisler bu değişimi bize yedirebilecekler mi? Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.