Marvel 20 Kasım tarihinde ikinci Netflix dizisini yekten piyasaya sürecek, ve dünya, Krysten Ritter‘ın canlandırdığı Jessica Jones ile tanışacak. Tamam da, kimdir bu Jessica Jones? Çizgi romanları günü gününe takip etmiyorsanız, deli dumrul hastası değilseniz; bu soruyu sormanız gayet doğal. Jones çok yüksek profilli bir karakter değil, büyük olayların da merkezinde olmayı -hikaye içerisinde- tercih etmiyor. O yüzden, gayet doğal olan şu soruyu, gelin beraber cevaplandıralım: Jessica Jones kimdir?

 

Orijin Hikayesi

01 Jessica Jones Origin

Jessica Campbell, Midtown High lisesinde okuyan, normal bir kız. Bir gün; annesi, babası ve küçük kardeşinin olduğu bir araba yolculuğu esnasında babası bir dikkat dağınıklığıyla arabayı bir kamyona çarpıyor, kamyonun içerisinden kimyasallar dökülüyor ve bunlar Campbell’a güçlerini veriyor. Yetim kalan Jessica, Jones adlı bir aile tarafından evlat ediliniyor. Eski okuluna geri dönen genç kız, burada Spider-Man‘i savaşırken görünce ilham alıyor ve Jewel adı altında süper kahramanlık yapmaya karar veriyor. Yalnız, olaylar pek de iyi gitmiyor, Jessica süper kahramanlığı beceremediğine kanaat getiriyor ve Alias Investigations adı altında bir özel dedektiflik bürosu açıp, kostümünü emekliye ayırıyor.

 

Güçleri

02 Jessica Jones Powers

Jessica’nın güçleri hiçbir zaman net olarak tanımlanmadı. Süper güce sahip olduğunu biliyoruz, ama bunun sınırları tam olarak belirgin değil. Yani şöyle; bir arabayı rahatlıkla kaldırabiliyor; ama Thor‘u yumruklasa ne olur, ondan pek emin değiliz. Aynı şekilde üstün dayanıklılığa da sahip, ama kurşun geçirmez değil ve aynı zamanda yaralanabiliyor da. Kısa süreli ve çok da isabetli olmamak kaydıyla uçabilme yeteneği de var. Bir de, Jean Grey sağ olsun, zihin kontrolüne karşı dayanıklılığını sağlayan bir beyin eklentisine sahip.

 

Yaratıcıları

03 Jessica Jones Bendis Gaydos

Jessica Jones Marvel’ın “mimar” yazarlarından Brian Michael Bendis ve Michael Gaydos tarafından, 2001 senesinde yaratıldı. Yukarıda anlattığımız hemen hemen her şey, Bendis ve Gaydos’un 2001 – 2004 seneleri arasında devam eden Alias serisinde aktarıldılar. Jones’un Jewel geçmişi, Midtown High’da okumuş olması, Avengers ekibiyle tanışıklığı Alias esnasında geçmişe retconlanarak sokuldular Bendis ve Gaydos tarafından. Aslen Alias serisinin başrolünde Jessica Drew, yani Spider-Woman’ın olması planlanıyordu, fakat sonradan bunun çok fazla devamlılık problemi yaratacağı fark edilince, yeni bir karakter oluşturmaya karar verdi Bendis. Burada şöyle bir ilginç detay da var: Jones bugüne kadar Marvel evreni bünyesinde yüzlerce çizgi romanda boy gösterdi, ama bunların gerçekten kayda değer olanlarının hemen hemen hepsi, Brian Michael Bendis imzalı eserler. Yani başından sonuna kadar, Bendis’in bebeği Jones. Karmaşık geçmişinden, evliliğine ve Avenger olarak maceralarına kadar, hep Bendis’in kalemini takip etti.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.