İlişkileri

04 Jessica Jones Relationship

Jessica Marvel evrenine sonradan retconlandığından, Bendis’in “ben oldu dedim” şeklinde yazdığı iki ilişkisi var. Birincisi, aynı liseye giderken yanık olduğu Peter Parker. Parker ile hiçbir zaman doğru düzgün tanışmıyor, Parker uzaktan Mary Jane’e iç çekerken, Jessica da aynı şekilde Peter’a yanıyor. İkincisi ise aralarında çok tipik -ve dürüst olmak gerekirse, ilk resmedildiğinde baya bayağı ve can sıkıcı- bir “Hollywood kadın ilişkisi” paylaştıkları Carol Danvers. Carol ile yakın arkadaş oldukları uyduruktan teyyare ekleniyor devamlılığa ve tabii ki iki kadın oldukları için aralarına bir erkek giriyor ki; bu da SHIELD ajanı Clay Quartermain. Neyse ki Bendis sonradan bunda ısrar etmiyor.

Quartermain haricinde Jones’un renkli bir aşk hayatı var. Bunlardan tabii ki en ünlüsü ve en önemlisi, Luke Cage ile olanı. Cage ile kısa bir süre Knightress adında takılırken tanışan Jones, bu kısa ikinci kostüm denemesini, bir kavgadan sonra açıkta kalan çocukları evine alabilmek için kimliğini açıklamak suretiyle yakarak Cage’i etkiliyor. Oradan tanışıyorlar, flörtleşiyorlar, biraz git gel yaşanıyor, Jones Cage’den hamile kalıyor ve bebek doğunca da evlenmeye karar veriyorlar. Fakat Cage’e gelene kadar, Jones’un bir süper kahraman sevgilisi daha var: Scott Lang. Carol Danvers’ın ayarladığı ikili, birkaç kez buluşuyor, fakat sonradan olay çok filizlenmeden son buluyor. Hakeza Jones, bir ara Matt Murdock, yani Daredevil’a karşı da inceden hisler besliyor.

Ama açık ara, Jones’un en önemli ilişkisi, baş düşmanı sayabileceğimiz Sovyet ajanı Zebediah Kilgrave yani nam-ı diğer Purple Man ile. Jones’un süper kahramanık yapmamasının sebebi, zihin kontrolü meziyetine sahip olan Purple Man’in, Jessica’yı boyunduruğu altına alması ve sekiz ay boyunca gerçekten burada anlatırsak canınızın dev sıkılacağı çarpıklıkta senaryolarının içerisine yerleştirmesi. En sonunda Jones, bundan Purple Man’in kendisini Avengers’ın üzerine salması, Avengers ekibinin bir anlık zaafiyetle Jessica’ya geri saldırıp, sonra hemen hatalarını fark ederek Jones’u Purple Man’den kurtarmak için çalışmaya başlamalarıyla sıyrılabiliyor. Ama tabii, travması uzun süre Jones’u terk etmiyor.

 

Önemli Olaylar

05 Jessica Jones Events

Jewel Dönemi – Jones Jewel adı altında süper kahramanlığa başlıyor, Purple Man ile olan münasebeti yüzünden bırakıyor. Bu sırada Carol Danvers ile tanışıyor, Clay Quartermain ile bir ilişki yaşıyor ve kısa süreliğine Knightress olarak bir daha kostüm denemesi yapıyor. Knightress macerasını da polis o kavgadan sonra açıkta kalan çocukları yetimhaneye göndermesin diye, polis gizli kimlkli kişilere çocukları emanet edemeyeceğinden sona erdiriyor. Bu esnada Luke Cage ile tanışıyor.

Alias Dedektiflik Bürosu – Jones akabinde Alias adlı bir dedektiflik bürosu kuruyor. Ekseriyetle “aldatan kocalar” ve “kayıp ergenler” vakalarıyla uğraşan Jones’un yolu, birkaç mevzuda Daredevil ve Captain America gibi isimlerle de kesişiyor. Maceralarının birinde, Mattie Franklin adlı ve o esnada Spider-Woman titriyle gezmekte olan bir genç kızı kurtarıyor. Bu kız, J. Jonah Jameson’ın manevi kızı çıkınca, Jones huysuz adamın gözünde iyi bir yere sahip olan tek kostümlü kahraman oluyor.

Pulse – Jameson, gazetesinin düşen satışlarıyla mücadele etmek adına bir süper kahraman sayfası başlatmaya karar veriyor. Ben Urich’in yazacağı bu Pulse adlı sayfaya, “süper kahraman uzmanı” olarak Jones’a teklif götürülüyor. O sırada hamile olduğunu yeni öğrenen Jessica, çocuğu için sigorta sahibi olabilmek adına işi kabul ediyor. Norman Osborn’un Green Goblin olduğunun ortaya çıkmasına da yardımcı oluyor kendisi.

Secret War – Fury’nin eline yüzüne bulaştırdığı Secret War, Luke Cage’i doğrudan, Jones’u da dolayı olarak etkiliyor. Secret War sonrası bir misilleme olarak Jones ve Cage’in evine bir saldırı gerçekleşiyor. Jones ve bebek saldırıyı ciddi bir yara almadan atlatıyorlar, ama Cage komaya giriyor. Derisine hiçbir şey işlemediği için tedavi edilemeyen Cage, hastaneden kaçırılıyor. Jones Ben Urich’in de yardımıya Cage’i buluyor ve Fury, Secret War’da yediği haltlar sebebiyle kaçmak zorunda kalıyor.

Danielle Cage – Jones altı aylıkken, erken doğuma giriyor. Hastane “manyak mısınız mutant falan doğurur bomba falan patlar şimdi” gibi iğrenç bir sebeple Jones’a doğum yaptırtmayı reddedince, o esnada New Avengers kadrosunda olan Cage, tüm ekiple beraber Jones’u Dr. Strange‘e götürüyor. Evet, Luke ve Jessica’nın çocuklarının ebesi Dr. Strange bu arada. Doğum sorunsuz gerçekleşiyor, nurtopu gibi bir kız doğuyor ve çift kızın ismini, Luke Cage’in can diğer kuzu sarması dostu Danny Rand, yani Iron Fist’e ithafen Danielle olarak koyuyor.

Civil War – Cage – Jones çifti, zaten otoriteyle iyi anlaşan insanlar olmadıklarından mütevellit, evlerine kadar gelen Tony Stark’ın “gelin, kayıt olun” teklfini “hadi lan oradan” diyerek reddediyorlar. Jones bebeği korumak üzerine Kanada’ya gidiyor, Cage de Cap’in Secret Avengers ekibine katılıyor. Civil War sonrasında Jessica Dr. Strange’in evinde saklanıyor, fakat orada gerçekleşen bir Skrull saldırısı Jessica’yı bebeğinin geleceğine dair ürkütüyor ve kendisi bu yüzden gidip kayıt oluyor. Luke ile araları açılıyor.

Kayıp Danielle – Skrull’ların gizli işgali esnasında, Jarvis’i taklit eden bir Skrull, Danielle’i kaçırıyor. New Avengers, Fantastic Four ve Iron Fist, Danielle’i aramaya başlıyorlar. O esnada SHIELD’ın başında olan Norman Osborn’un yardımıyla Danielle bulunuyor, Luke ve Jessica’nın da araları böylelikle düzeliyor. Jones Spider-Man tarafından tekrar süper kahraman olmaya ikna ediliyor.

New Avengers – Yeniden yapılanan New Avengers kadrosunda, Jessica Jones da kendine bir yer buluyor. Çok kısa bir süre kocasına ithafen Power Woman adını alan Jones, yeni ekiple birlikte farklı tehditlere karşı mücadele ediyor. Bu arada ilginç bir detaydır, kendileri süper kahramanlık yaparken kızlarını bir bakıcıya emanet etme ihtiyacı hissediyorlar; haliyle bu bakıcının süper güçlere sahip ve güvenilir olması gerekiyor. Onlar da Squirrel Girl de karar kılıyorlar. Ki yani, bence dünyalar tatlısı bir bakıcı oluyor Squirrel Girl. Gerçekten. Cage ve Jones, New Avengers’ı Doctor Strange’in fırtınalı bir macerasından sonra “bu kadarı bize fazla” diyerek bırakıyorlar, Cage Mighty Avengers’ı kuruyor, Jones da biraz geriye çekiliyor.

 

Kostümleri

06 Jessica Jones Costume

Jessica Jones çok fazla kostümlü gezen bir karakter değil. Jewel olarak genelde büstiyerli bir beyaz tulum giyerken görüyoruz kendisini ki, bir resmi kostümü varsa, muhtemelen bu olduğunu söylemek mümkün. Onun haricinde, bir de Knightress olarak gezerken giydiği çok kısa ömürlü bir kırmızı kostüm var. Ama dediğimiz gibi, Jessica genelde normal insan gibi giyiniyor. Bluz, kot, bot, kazak, bildiğiniz insan işte…

 

Son Not

07 Jessica Jones

Jessica Jones, hayatına çok sert ve çok yetişkin bir çizgi romanla başlayıp, sonradan daha standartlara uygun bir çizgiye geçmiş bir karakter. New Avengers macerası haricinde de hiçbir zaman ciddi olarak ön planda olmadı. Bu sertten normale geçişi, karakterine de yansıdı; Jones ilk başta çok karışık ve kırık bir karakterken, giderek daha oturaklı bir anne ve süper kahramana dönüştü. Netflix dizisi, kuvvetle muhtemel bu geçiş aşamasının ilk adımlarına odaklanacak. Biz de afiyetle izleyeceğiz gibi duruyor!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.