İlişkileri

Mantis-3

Koleksiyoncu tarafından ele geçirilen Thor, Iron Man, Captain America ve Black Panther‘i kurtaran Swordsman, Vision ve Scarlett Witch’in yanında bulunmuştur Mantis. Aynı zamanda, New York’taki bütün İkizler burcuna mensup insanları öldürme amacıyla şehirde dehşet saçan Zodiac Cartel isimli bir grubu Avengers ile beraber alt etmiştir.

Bir Avenger olduğu zamanlarda Vision ile olan yakınlaşmaları nedeniyle Scarlet Witch, Swordsman ve Vision arasında bazı anlaşmazlıklar olmasına yol açmışlığı vardır. Ancak bu problemler her seferinde ertelenip durduğu için, üzerinde çok fazla kafa patlatılmamıştır. Daha sonraları ise “Thanos Savaşı”nda kilit rol oynayan Mantis; Avengers, Captain Marvel ve Yok Edici Drax ile Thanos’un Kozmik Küp’ü kullanarak dünyayı yok etmesine engel olmuştur.

 

Önemli Olaylar

Mantis_gets_attacked_by_parking_meters__FF_323_

“İmha Dalgası” ile ilgili gelecekten bir görüntü gören Mantis, kendisinin hapsedilmesine karşı çıkmaz ve Star Lord’un onu kurtarmaya gelmesini beklemeye başlar, ki görevinde Peter Quill ona yardım etsin. Telepat siber Phalanx türüne karşı gerilla savaşında büyük bir rol oynar kendisi aynı zamanda. Bu gerilla sırasında Star Lord ve ekibini sayısız kez tehlikeden kurtarmış ve hatta bu uğurda ölmeyi bile kabullenmiştir. Ultron benzeri bir Phalanx tarafından ciddi bir şekilde yaralanmış fakat Star Lord ve geriye sağ kalan tek takım üyeleri olan Bug ve Rocket Raccoon tarafından güven içinde korunmak üzere kurtarılmıştır.

Uzayda, Sonsuzluk Taşları’nı kullanarak Galactus’u yok etmeyi amaçlayan Elders of the Universe (Evrenin İhtiyar Heyeti [?]) hakkında birtakım bilgiler keşfeder. Bu heyete en az kendisi kadar karşı olan Silver Surfer’dan da bu konuda yardım almıştır. İkilinin beraberliği sırasında, Silver Surfer ve Mantis arasında bir çeşit romantik bağ oluşmuştur. Bu İhtiyarlar Heyeti’nin kaçırdığı Silver Surfer ve Mantis’in yanı sıra, bir de Silver Surfer’ın eski sevgilisi Shalla-Bal’ın varlığı ile, ikilinin aşkı teste tabi tutulmuştur. Ne yazık ki Silver Surfer, Sonsuzluk Taşları’nı vermezse ne Mantis’i ne de Shalla-Bal’ı bırakmayacaklarını söyleyen heyetin bu şantajına boyun eğmek zorunda kalmıştır.

Fakat İhtiyar Heyeti, Silver Surfer’ı kandırarak hem Sonsuzluk Taşları’na sahip olmuş hem de Mantis ile Shalla-Bal’ı uzayda patlaması için tasarlanmış bir hücreye kapatmışlardır. Shalla-Bal’ı kurtarmayı başaran Silver Surfer, ne yazık ki Mantis’in uzayda patlamasına engel olamamıştır. Tabii ki de bu patlamada ölmeyen Mantis’in partikülleri, evrenin dört bir köşesine dağılmış ve benliğinin özel bir parçası ise dünyada uyanmıştır. Ruhunun bu kısmı, uyandığı dünyada, bu gezegeni terk ettiğinden bu yana yaşadığı hiçbir şeyi hatırlamamaktadır. Fakat yine de Batı Yakası İntikamcıları’nın yardımıyla eski takım arkadaşları olan Vision, Scarlett Witch ve Hawkeye ile bir araya gelmeyi başarmıştır. Hatta öyle ki takımda eskisi kadar üye kalmadığı zamanlarda aralarına dahil olup Evrim Savaşı (Evolutionary War) bünyesinde Voice’u alt etmede onlara yardımcı olmuştur.

Son olarak, tüm evrene yayılan Mantis’in parçaları sonradan daha önemli olmuş ve kendisinin beş farklı tarafını yansıtır hale gelmiştir: Çatlak, Anne, Kadın, Usta ve İntikamcı. Bunların hepsi dünyada bir araya geldiğinde ise bir insan formu oluşturmaktadır.

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

mantisfeature

  • Bir Cotati ile evlenmeyi kabul eden Mantis’in Quoi isminde yarı-Cotati yarı-insan kırması bir oğlu vardır.
  • Mantis, Marvel’ın 1970’lerde ortaya çıkardığı “Değersiz Marvel Pulları” koleksiyonunda yer alan karakterlerden biridir.

Son Not

827382938293

Guardians of the Galaxy Vol 2 sayesinde MCU’ya dahil olan Mantis, kendisine hayat veren aktris tarafından Ego the Living Planet ile geçirdiği uzun süre sonrası Guardians ile tanıştığını belirtiyor. Mantis’in MCU’daki hali Ego the Living Planet üzerinde büyümüş bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Hatta öyle ki, filmde bize yansıtılana göre Mantis aslında üzerinde büyük değişiklikler yapılmış bir karakter olacak. GotG Vol 2’de bir uzaylı olarak resmedilecek olan Mantis’in asıl benliği çizgi romanlarda insan özlerinden gelmekte, yine de bu bilgi tam tersi şekilde bize sunulacak. Bir de bu empatik güçlerinin Pama Rahipleri yerine Ego the Living Planet tarafından verileceği yönünde birtakım söylentiler var. Bu sayede Ego the Living Planet’in adına konuşan bir karakter de olacakmış.

Şimdilik Mantis’in orijin hikayesinde yer alan Pama Rahipleri’nin Ego the Living Planet üzerinde yaşıyor oldukları ve Mantis’i burada eğitecekleri yönünde teoriler olsa da, net bir bilgiye henüz sahip değiliz. Bütün bu hikaye problemi dışında MCU’da tanık olacağımız Mantis’in, çizgi romanlarda resmedilen yeşil deri ve yeşil gözler gibi fiziksel özelliklerinin dışında bir şekilde betimleneceği gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Kendisi beyaz bir insan derisi renginde bedene ve simsiyah göz bebeklerine sahip olacak filmlerde. Çizgi romanlardaki Mantis olduğunu fragmanlarda kolaylıkla anlayabildiğimiz tek fiziksel özelliği ise kafasındaki antenleri olarak kalıyor şimdilik.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.