İlişkileri

BLACK PANTHER Faces Kraven for the 1st Time in STORM HUNTER

  • Fantastic Four: Wakanda’da nükleer silah çalışmaları sürdürdüğü sırada, ülkesine süper güçlere sahip insanları davet eden T’Challa bu sayede Fantastic Four ile tanışır.
  • Avengers: Luke Charles adı altında Captain America’ya Baron Zemo ile savaşında yardımcı olmuştur. Bunun sonucunda da Captain America tarafından Avengers’a katılması için davet edilmiştir.
  • Matt Murdock (Daredevil): Şehirde kol gezerken Foggy Nelson kendisini Daredevil zanneder ve bu yanlış anlaşılma sayesinde bir karşılaşmaları olur. Bunun üzerine, kanındaki birtakım radyoaktif parçacıkların tepkisi yüzünden tıbbi müdahelenin ters teptiği Daredevil’e bir çare bulması için Black Panther’den yardım isterler. Tabii bu konuda yardımcı olmayı kabul edip kolları sıvayan T’Challa sonunda Daredevil’in gerçek kimliğini öğrenir. Sonrasında da Daredevil’e birçok düşmanı alt etmesinde yardımcı olur ve uzun bir ikili kariyerleri böylelikle başlamış olur.
  • Ororo Munroe (Storm): Gençliğinde Wakanda topraklarını keşfe çıkması için yollanan T’Challa, Ororo Munroe isimli genç yetim bir kız tarafından, kaçırıldığını düşündüğü için havayı kontrol ederek kullandığı güçleri sayesinde kurtarılır. Sonradan aynı süper kahraman ortamlarına girip çıkarken flörtleşen ikili, sonrasında bir süre evli de kalmışlardır.

 

Bazı Önemli Olaylar

Black-Panther-Worlds-End-1500x969

  • Killmonger ile Hasımlığı: T’Challa, Wakanda’ya dönüşünde Erik Killmonger’ın, Black Panther’in dikkatini çekebilmek adına köyleri yakıp yıktığını görür. T’Challa ve Killmonger ölümüne kapışırlar. T’Challa düşmanını alt ettiğini düşünse de Killmonger sonralarda Wakanda’nın ekonomisine büyük saldırılarda bulunur. Bu sebeple de T’Challa bütün yabancı şirketleri kamulaştırmak zorunda kalır. Bir süre ülke bu karmaşıklıklarla cebelleşedururken T’Challa tekrar Erik Killmonger ile savaşır ve ölümün eşiğinden döner. Bu savaşı kaybettiğinde hayatı yerine Black Panther unvanı ellerinden alınır. Moon Knight ve Brother Vodoo tarafından tılsımlarla iyileştirilen T’Challa, Killmonger’ı Avengers’a yeni Black Panther olarak katılmaya çalışırken bulur.
  • Evliliği: Ororo’ya, Afrika’daki ailesiyle tekrardan bir araya gelmesi için yardım eden T’Challa, kendisine kısa bir süre sonra evlenme teklifi eder. Büyük bir Wakanda düğünü tertip ettikten sonra da diplomatik bir balayına çıkarlar.

 

Kostümü

Black-Panther-Avengers-Marvel-Comics-h

Black Panther kıyafeti Wakanda’nın en mühim kaynağı vibranyumla kaplıdır. Bütün metallere moleküler seviyede hasar verebilen anti-metal pençeler; yerden on beş metre rahatlıkla zıplamasını ve yere sessizce inmesini sağlayacak enerji basan botları kostümün ana parçalarındandır. Bunların yanı sıra ışınlanma cihazı, kamuflaj teknolojisi, vibranyumla güçlendirilmiş oldukça öldürücü, ışınlı hançerleri de var T’Challa’nın. Tabii Wakanda teknolojisinin ve zenginliğinin kendisine sağladığı diğer tüm büyük olanaklarla beraber bu liste uzayıp gidiyor.

 

Son Not

176006

Babasının ölümünden sonra Wakanda tahtındaki hak ettiği yere sahip çıkmaya çabalamasını konu alacak olan Black Panther filmi, şimdilik ana kötüsünü Killmonger olarak belirlemiş vaziyette. Marvel’ın Fox ile yaptığı anlaşma sonrası olası bir Ororo Munroe görebilir miyiz, acaba sonraki filmlere hazırlık olarak Storm ile Black Panther geçmişi izleyebilir miyiz henüz net bir bilgi yok, ama hayranlar en az Killmonger kadar Storm’u da görmeyi arzuluyor. Öte yandan Black Panther filmine dair çok ama çok fazla beklenti var, öyle ki yurt dışında ilk saatlerinden bütün biletlerini tüketen bir yapım kendisi.

Siyahi kökenleri çok iyi yansıttığını ve tüm siyahi geleneklerini en uygun şekillerde gösterdiğini söyleyen eleştirmenlerden tam not almış vaziyette şu anda. Birtakım “DC hayranları” olarak adlandırılan kesim tarafından Rotten Tomatoes puanlarına saldırıldığı iddiaları internette cirit atsa da, geçtiğimiz günlerde birçok DC hayranı tarafından kesin gidilmesi ve görülmesi gereken bir film olduğuna dair destek aldığı gibi bir gerçek de var.

Saldırıda bulunan kesimin tam anlamıyla holigandan başka bir şey olmadığı bir kenara, şimdiye kadar neredeyse kusursuz ve en yüksek beklentili Marvel filmi olarak değerlendirilen Black Panther için sizin heyecanlar nasıl? Özellikle yurt dışında tüm önemli ana kadrosu siyahi oyunculardan oluşan ve Afrikalı kökenleri en iyi anlatan süper kahraman filmi olmasıyla çok yüceltilen Black Panther’e kesin gideceklerden misiniz?

Kaynak: Marvel Wikia
1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.