Önemli Olaylar

1360370-wonder_20woman_20v2_20219_2022

 • Crisis Öncesi Münferit Olaylar – Wonder Woman daha önce SKA yaptığımız tüm karakterlerin aksine Golden Age of Comics döneminde yaratılmış olmak gibi bir günaha sahip. Kendisinin 40’lardan 80’lere kadar şöyle elle tutulur; ikinci, üçüncü sayısını görmüş oturaklı bir hikayesi yok. Silver Age’in sonundaki Crisis’e kadar kendisi genelde “bu haftanın kötüsü” formatıyla ilerlemiş bir konumda. Arada güçlerinin elinden alınması, JLA’ya girmesi gibi birkaç önemli olay var, ama gerçekten bahsine değecek denli geniş şeyler değiller.
 • Tanrıların Savaşı – Crisis sonrası ilk büyük hikayede Amazonlar dış dünya tarafından hırsızlık ve cinayet saldırılarıyla suçlanırlar. Olay savaşa kadar varır. Bütün bunların arkasında Circe’nin olduğun ortaya çıkar. Circe ilk önce Diana’yı doğduğu kil formuna geri çevirir, fakat Diana bundan kurtulup öcünü alır.
 • Artemis’in Ölümü – Diana’nın annesi Hippolyta, gelecekten görüntüler görmeye başlar. Bu görüntülerde Wonder Woman ölecektir. Diana’yı bu kaderden korumak için Hippolyta bir yarışmayı araya sokarak Wonder Woman titrini bir başka Amazon olak Artemis’e verdirtir. Artemis gerçekten de ölür, apolet geri Diana’ya geçer. Hippolyte gerçeği kızına açıklar, Diana bunu affedemez ve annesiyle arası açılır.
 • Olimpos’a Çıkış – İblis Neron tarafından öldürülen Diana’ya Yunan tanrıları tarafından tanrı payesi verilir. Dürüstlük Tanrıçası olarak panteona yükselen Diana’nın yerine annesi Hippolyta Wonder Woman olur. Sonraları Diana rahat duramadığı için Olimpos’tan kovulur, Wonder Woman olmaya yeniden başlar.
 • Maxwell Lord’un Televize Edilen Ölümü – Wonder Woman’ın en acayip hikayelerinden biridir. JLA’nın aslen bir dostu gibi gözüken Maxwell Lord Superman’i bir zihin kontrolü cihazıyla hükmü altına alır. Doomsday Lois Lane’e saldırırken Superman de Batman’i iç etmektedir. Diana Lord’un yanına gider, kementini atar ve adama Superman’in kontrolünü nasıl bırakacağını sorar. Lord tek çarenin kendisini öldürmek olduğunu söyler. Wonder Woman yapacak hiçbir şey olmadığı için Lord’un boynunu kırar. Sorun bunun tüm dünyaya aynı anda canlı yayın olmasıdır. Öncesi ve bağlamı bilinmediği için, Wonder Woman JLA’nın bir dostunu vahşice öldürdü gibi gözükür. Batman ve Superman Wonder Woman’dan soğur; dünya kendisine karşı cephe alır. Sonra da Infinite Crisis patlar, Wonder Woman bir alternatif gerçeklikte kısılı kalır. Canını kurtarır, her şeyi normale döndürür.
 • New 52 – Her DC karakteri gibi Wonder Woman’a da New 52 ile reset atılır. Bahsettiğimiz orijin hikayesi değişikliği yapılır, Diana’nın hikayesi Herkül’e çok benzer bir hâle sokulur. Aynı Herkül gibi Diana da Zeus’un kızıdır, Hera’nın kıskançlıklarına hedef olur ve Zeus’un pek çok başka kaçamağından farklı yarı kardeşleri vardır. Zeus’un ilişki yaşadığı bir kadın olan Zola’yı koruma görevi verilir kendisine Hermes tarafından, o da bu görevi ifa etmeye çalışır.

Kostümleri

3972107-1452201231-Wonde

Wonder Woman’ın ikonik kostümü zaman içerisinde pek az bir değişiklik geçirmiştir. Kendisi genelde kırmızı ve göğüs kısmında Wonder Woman logosu bulunan bir büstiyer giyer. Altında da genel olarak mavi üzerine beyaz yıldızlarla bezeli bir şort giyer.Bileklikleri, tacı ve kırmızı çizmeleri de genelde pek değişmez.

Genelde kostümle ilgili yapılan en büyük değişiklikler alt kısımla ilgilenir. Wonder Woman’ın mavi üstüne beyaz yıldızlı şortu zaman zaman etek olarak da resmedilmiştir. Bu konuda en ses getiren değişimlerden biri de J. Michael Stracyznski döneminde yaşanmıştır ki, muhtemelen o dönem çizgi roman okuyanlar mevzuyu hatırlarlar. Stracyznski Diana’nın şortunu bertaraf edip, kendisine bir pantolon giydirmiş, üzerine de bir ceket atmıştı. Kimiler beğense de, kimileri de ciddi tepki göstermişti o zaman. New 52 dönemine geçilince, pantolondan şorta geri dönüldü.

 

Son Not

GalleryChar_1900x900_WonderWoman_JLWar_52efe0c05b6791.36502292

Wonder Woman tarihin en önemli kadın süper kahramanı. Buna hiç şüphe yok. Muadili kadın çizgi roman karakterleri genelde ya esas oğlanın yanan binadan kurtardığı çaresiz seksi kızlar ya da romantik / komedi serilerinin aptal sarışınlarıyken yaratılan Wonder Woman, arkasından gelenlere de öncül olmuştur hep. DC evreninin de açık ara en önemli üç karakterinden biridir. O yüzden yıllardır bize garip geliyor ya bir sinema filminin yapılmamış olması? Neyse ki şimdi Gal Gadot’un başını çektiği bir film, Michelle MacLaren yönetiminde vizyon hazırlığı yapıyor. Hayırlısı!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

 1. Ya haftaya da acaba jessica jones veya quake yapar mısınız? Kaç zamandıe istiyorum lütfen

 2. Constantine yaparsanız çok mutlu olurum gerçekten.Dizisine başlamayı çok düşündüm ama bir türlü karar veremedim belki siz bana yardımcı okursunuz 😀

 3. Ekrem Ekicigil Cevap ver

  Bence Quake’e girin… Avengers, Age of Ultron ile ilişkilerini anlatın… çizgi romanlarda nasıl olmuş, gelecek muhtemeln Avengers filmlerinde karşımıza nasıl çıkabilir onu görelim.

  Ultron’un geçmişi baya eskiye dayanıyor sanıyorum… bir iyi, bir kötü, bir iyi, bir kötü gibi… oha bambaşka bi konuya atladım, kafam çok karışık. 🙁

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.