SKA’ları yapmaya başladığımızdan beri en çok talep edilen isme geldi sıra en sonunda. Yalan olmasın, biraz Google arama trendlerinden faydalanma, biraz SEO kaygılarıyla beklettik Quake’i. Neticede dizide ayıla bayıla seyrettiğimiz Skye’ın aslında Quake olduğu gerçeği ortaya çıktığında, SHIELD yaklaşık iki aylık bir araya girmişti ve yerine Agent Carter başlayacaktı. Odaklanılacak başka şeyler olduğunu düşündük, spesifik olarak Quake SKA’sını bugüne sakladık.

En sonunda Agents of SHIELD’ın geri döneceği gün geldi çattı. Dizi bizim diyarlarda yarın sabaha karşı yayınlanmış olacak. Şu ana kadar izlediğimiz klipler ve videolardan anladığımız kadarıyla da şakası yok: Mesele sonuna ve dibine kadar Quake. Bir buçuk senedir izlediğimiz şeyin net bir orijin hikayesi olduğuna dair kimsenin şüphesi kalmadı. O hâlde sorulması gereken soru: Quake kimdir, ve cevaplaması gereken de bizleriz. Buyurun!

 

Orijin Hikayesi

secret-warriors

Quake, Marvel evreninin belki de en garip orijin hikayelerinden birine sahip. Kendisi çizgi romanlarda kötü adam Calvin “Mr. Hyde” Zebo ile bir fahişe olan Jennifer Johnson’ın gayrımeşru kızı. Bebek yaştayken annesi tarafından evlatlık veriliyor ve Gregory – Janet Sutter çifti tarafından “Cory” adıyla büyütülüyor. Bir gün dükkanın tekinden -masumane bir şekilde- bir müzik CD’si çalarken polise yakalanıyor, hâliyle gerginleşiyor ve Richter ölçeğinde 3.2 derecesinde bir sarsıntıya sebebiyet veriyor. Güçlerinin ilk defa ortaya çıkış hikayesi bu. Tabii polisler her doğaüstü olayda olduğu gibi bu durumda da buldukları kızı Nick Fury‘ye götürüyorlar. Fury bir araştırmayla Daisy’nin kim olduğunu öğreniyor ve kendisine açıklıyor.

O sıralarda da Marvel evreninde Secret War event’i sürmekte. Bu olaylar temelde kabaca Fury Latveria’nın meşru hükümetini devirmek için bir ekip toparlamasını konu alıyor. Bu ekipte de güvenebileceği elemanlara ihtiyacı var. Bu yüzden Fury Quake’i alıyor ve bizzat yetiştiriyor. Daisy Secret Warriors ekibine katılıyor ve SHIELD’ın Fury ile Black Widow harici tek Level-10 güvenlik iznine sahip üyesi oluyor.

Bunun MCU’ya yansıması ise, bildiğiniz gibi, farklı oldu. Daisy yine Mr. Hyde’ın kızı, fakat bu sefer bir fahişeyle olan gayrımeşru bir ilişkiden değil; Mr. Hyde’ın Çinli bir kadınla evliliğinden doğma. Mr. Hyde da, bu Daisy’nin annesi de Inhuman genlerine sahipler ve kadın bu yüzden HYDRA lideri Whitehall’ın acımasız deneylerine hedef oluyor. Bunun bir sebebi olarak Skye anne ve babasından ayrı, kimliğinden habersiz bir şekilde Amerika’da büyüyor. Yıllar sonra alakasız bir şekilde SHIELD’a Phil Coulson tarafından katılıyor ve bir görev sırasında buldukları Terrigen kristali sayesinde içindeki Inhuman geni aktive oluyor.

 

Güçleri

background

Quake’in gücü, ismiyle müsemma, deprem yaratmaktan ibaret. Kendisini ilginç kılan şey ise şu; MCU’da bu güçlerin kaynağı kendisinin -babası ve annesi gibi- Inhuman olması. Yani Kree’ler tarafından vakti zamanında genleriyle oynanmış primitif insanların soyundan geldiği için Quake bu güçlere sahip. Fakat çizgi romanlarda gücünün kaynağı sadece ve sadece Calvin “Mr. Hyde” Zebo’nun kendi üzerinde kimyasallarla yaptığı deneylerin genetik olarak çocuğuna da sirayet etmesinden geliyor. Yalnız bu deprem güçlerini öyle “e iyi bari nemesis’i de Ahmet Mete Işıkara olsun” diyerek bir kenara atmayın. Quake zaman içerisinde güçlerini öylesine biliyor ki; bir insanın vücudunun içerisindeki herhangi bir organı spesifik olarak hedef belireyip, onu titreşime sokabiliyor. Binaları yıkabilmesini, ortalığı karıştırabilmesini geçtik; kalp durdurabiliyor yani.

Bu ana gücü haricinde psişik saldırılara karşı sahip olduğu bir kalkanı da var. Bunun haricinde SHIELD bünyesinde aldığı eğitim sayesinde Quake hemen hemen her SHIELD ajanı gibi yakın dövüş, ateşli silahlar ve casusluk konularında ciddi anlamda bir uzman. Aynı zamanda SHIELD’ın bilinen üç Level-10 ajanından biri olduğu için de sahip olduğu başka bir kuvvet daha var: Bilgi ve komuta. Bunların hepsi Quake’i baya tehlikeli bir karakter yapıyor; zira hem süper güçlü olup, hem de yüksek mertebe SHIELD ajanı olan onun gibi bir karakter daha yok.

 

 

Yaratıcıları

background (1)

Quake görece yeni bir karakter. Hatta görece falan demeyelim; baya baya çizgi roman dünyasının yeni yetmelerinden. Fakat yaratıcıları maşallahlık özgeçmişlere sahip. Karakteri ilk defa Daiisy Johnson adıyla Secret War serisinin ikinci sayısında görüyoruz. Onu bu sayıda yaratan ve sonradan Secret Warriors’a sokan yazar aynı: Brian Michael Bendis. Ekseriyetle Ultimate Spider-Man hikayeleriyle tanınan Bendis, karakterin altında imzası olan iki yaratıcıdan biri. Diğeri de İtalyan çizer Gabrielle Dell’Otto. Dell’Otto Marvel’ın randımanlı çizerlerinden; kendisini Annihilation, Secret Wars, Secret Invasion ve Siege gibi önemli event’lerin yanı sıra yakın zamanda Original Sin’de de görme şansına erişmiştik.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

 1. Açık söyliyeyim ben quake kimdir bilmezdim,dizide skyenin quake olacağını anlayınca netten açtım baktım birkaç çrsini indirip okudum öyle öğrendim,sizlerde baya derinlikli araştımışsınız köken hikayesini.Şunu söyleyebilirim ki ben dizideki köken hikayesini daha güzel ve oturaklı buldum.Dizide skye ile agent melinda may ve direktör coulson arasında daha açıklanmamış bir ilişki var gibi hissettim.Bebekliğinde may ve coulson onu bulmuş ve bir süreliğine bakmışlar gibi bir anı sahnesi vardı!O kısma bir flashback yaparlar belki.Sonuçta shielddan adamların gelip skye babasından aldıkları biliniyor.

  Güçlerini elde ediş şeklinin inhumans genetiğine bağlı olması daha iyi,çrdeki çok yavan,burdanda taa 2018 de yayınlanacak olan inhumasın filmine giriş yapacakları apaçık. bundaki amaçlarıda telif hakkı foxta olan mutantların yerini dolduracakları kesin gibi.Ben bunuda marvel yöneticilerinin büyük zeka ve becerilerinin olduğunu, bu işi iyi yönettiklerini düşünüyorum!İnhumans olayı mutant olayından daha göze batar hale getirilebilir.Sonuçta insan genetiğinin kendiliğinden mutasyona uğrayıpta bu insanları değişik özel ve süper güçlere sahip olmasındansa bir uzaylı ırk olan kreelerin dünyaya gelip insanların genetiğiyle oynayıp onlara özel güçler kazandırmış olmaları daha iyi.Önüzümüdeki zamanlarda aynı x-men deki mutantlar gibi özel güçlere sahip inhumanslar diziye ve sinema filmlerinde gözükebilir,cyclops gibi gözlerinden lazer çıkaran bir inhumans,wolverine gibi pençeleri olan bir inhumnas,xavier gibi akıl okuyan ve kontrol eden bi inhumans,magneto gibi manyetik alan yaratıp metalleri kontol edebilen bir inhumnas ortaya çıkabilir!Gayette güzel olur!Sonuçta age of ultronda 2 tanesini göreceğiz!

  Dizide quake-skye oynayan oyuncuya gelirsek;kendisi güzel bir hatun yeteneğide var.Ancak kilo verip fitleşmesi lazım,dövüş sahnlerinde de gayet başarılı,agent 33(sahte melinda may) ile kapıştığı dövüş sahnesi çok güzeldi.

  Kıyafetine gelirsek bence black widow türü bir kıyafeti olursa güzel olur,dizide veya daha sonra sinema filmlerine katılırsa (ben katılabileceğini düşünüyorum) kıyafetinin öyle şaşalı olmasına gerek yok.Sade ama sonuçta diğer ajanlardan farklı oldugunu belli edecek bir kıyafet iyi olur.

 2. Shadow in the Dark Cevap ver

  Söylenecek bir şey kalmamış.Ben zaten Skye, Quake e dönüşmese bile severdim.Quake ile birlikte işin kaymağı oldu:D

  Bu arada Skye ın gücünü gördügümüz bölümden yeni sahne geldi.
  http://youtu.be/9cbM5-N1p1o

  Bütün Tanıtımlar:
  -Agents Of S.H.I.E.L.D. – 2/11 Artçılar – Tanıtım
  http://youtu.be/CwzDfbi9HYk

  -Quake Kontrolü Kaybediyor
  https://www.youtube.com/watch?v=nsdueiy3vhk

  -S.H.I.E.L.D. Kadınları İle Tanışın
  https://www.youtube.com/watch?v=0GclzzuRAaY

  -QUAKE Geliyor!!
  http://youtu.be/T_5hAPOntZU

 3. Age Of Ultron 2. fragmanında 1.08’de yolun parçalandığı bir sahne var. Belki çok zorlama ama buradan dahil olabilirliği var gibi geliyor.

  • Inhumansa kadar dahil olmuyacak gibi belki İnfinity wara sokarlarmı bilinmez tabi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.